Kamery live
prognoza pogody

“Każdy szuka w ikonie wyciszenia, refleksji, samego siebie”. Nowa wystawa w Muzeum Drukarstwa

14 sierpnia 2020 10:23
Wyciszenie Włącz dźwięk

W Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu odbył się w środę wernisaż ikon Małgorzaty Stańdo. Wystawa zorganizowana została w ramach upamiętnienia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz uczczenia 100-rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Wernisaż połączony był z krótkim wykładem artystki. 

Małgorzata Stańdo z zawodu jest nauczycielem matematyki i wychowawcą salezjańskim. Związana jest z Orawą – miejscem zamieszkania i pracy zawodowej. Ikonopisania uczyła się u Karmelitów Bosych w Wadowicach, u Jezuitów w Krakowie i w krakowskiej cerkwi. 

Ikony pisze na gruntowanej desce, temperą jałową (żółtko, wino, pigmenty), złoci 21-24 karatowym złotem. Maluje wg wzorów  bizantyjskich i starorosyjskich, najczęściej – przedstawienia Pantokratora, Mandyliona, Matki Bożej, ikony świąteczne, a  także szczególnie lubiany przez autorkę wizerunek Matki Bożej czule przytulającej Jezusa (tzw. Eleusa). 

-Ikon się nie podpisuje, bo od wieków wszyscy uważają – i my tę tradycję podtrzymujemy, chociaż czasem kusi, żeby zostawić swój znak – że ikona nie jest tylko naszym dziełem, że  ktoś nam pomaga. Zresztą tak, jak w życiu nam wszystkim. Maluję te ikony z wdzięczności za to, co mam, za wspaniałych ludzi, których mam dookoła siebie – mówiła  Małgorzata Stańdo –Myślę, że  każdy z nas, a szczególnie ludzie wierzący szukają w ikonie takiego wyciszenia, refleksji. Myślę, że  szukają siebie, czasu, kiedy nie było telewizji, komputerów, komórek, szukają tego, co im najbardziej potrzeba, a w dzisiejszych czasach, myślę, że się  pogubiliśmy w tym wszystkim. Sama kontemplacja, modlitwa spojrzeniem – bo też tak nazywają ikonę – jest właśnie tym, co najbardziej przyciąga. Każdy to czuje, ale czasem to oddalamy, bo taki jest świat : szybki. Lubimy sztukę szybką, a ikony nie da się namalować nawet w 2 miesiące – dodaje autorka.

Wystawę, na którą składa się  około 40 prac autorki, można obejrzeć w podziemiach Muzeum Drukarstwa do 12 września br. 

os 14.08.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również