PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Jesienny redyk przeszedł przez Nowy Targ

Wyciszenie Włącz dźwięk

Przez podhalańskie wsie, a także ulicami Nowego Targu przeszedł dziś jesienny redyk. Stado liczące ok. 1300 owiec pod  okiem bacy Józefa Klimowskiego z Zadziału, po pięciomiesięcznym wypasie i pięciodniowej wędrówce szczęśliwie powróciło dziś z Beskidu Niskiego. Jutro odbiorą zwierzęta ich właściciele. 

Powracające z wypasu owce witało w Nowym Targu sporo mieszkańców, oczekujących na przejście redyku przy moście na ul. Waksmundzkiej. 

Podsumowując sezon, baca Józef Klimowski, który owcami zajmuje się już od ponad 40 lat, wyraża zadowolenie – pogoda była dobra, nie za mokro, nie za sucho, wobec czego “trawy było dość”, a i epidemia w niczym nie przeszkodziła w wypasie. 

-Koronawirus nam nie przeszkodził. To było nawet lepiej, bo było więcej ludzi na bacówce. Nie wyjechali zagranicę i Beskid Niski zrobił się popularny. Owiec jest mniej, niż w zeszłym roku. Trudno o obsadę, a owiec też ubywa – mówi baca Józef Klimowski. 

Trasa redyku wiedzie z okolic Czarnego w Beskidzie Niskim przez Wysową, Mochnaczkę, dalej czerwonym szlakiem przez Beskid Sądecki do Rytra. Następnie konieczna jest wspinaczka na Przehybę (1173 m. npm) – co jest najbardziej wymagającą częścią trasy – skąd schodzi prosto do Krościenka. Od tego momentu, częściowo główną drogą, stado pędzone jest w kierunku Nowego Targu. 

 Materiał filmowy i rozmowa z bacą Klimowskim – w środowym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

fot. os/rm

Redyk jesienny w Nowym Targu, 11 października 2020 🐑🐑⛰⛰

Redyk jesienny w Nowym Targu, 11 października 2020. 🐑🐑⛰⛰ Więcej informacji i zdjęć: https://nowytarg24.tv/jesienny-redyk-przeszedl-przez-nowy-targ/

Opublikowany przez nowytarg24.tv Niedziela, 11 października 2020

os 11.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Krzysztof Krzyżanowski 10:12 12.10.2020

super! Dziekuję za relację i fotki!

Zobacz również