Kamery live
prognoza pogody

Jerzy Zelnik wystąpił wczoraj w Nowym Targu

Wyciszenie Włącz dźwięk

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła wczoraj nowotarżan na wyjątkowe spotkanie z dziełami Cypriana Kamila Norwida w aktorskiej interpretacji Jerzego Zelnika. Godzinny, słowno-muzyczny program “Dopokąd idę…” oparty na mniej i bardziej znanych wierszach, listach i zapiskach wielkiego poety, zwanego czasem “czwartym wieszczem”, zaprezentowany został w salach nowotarskiego ratusza. Aktorowi towarzyszyła pianistka Maria Skurjat-Silva, wykonując utwory Fryderyka Chopina. Wydarzenie spotkało się z dużą frekwencją.

Spotkanie zostało zrealizowane przez miejską bibliotekę w ramach programu „Edukacja kulturalna 2022” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

W programie nie zabrakło najsłynniejszych strof Norwida – fragmentów poematu “Promethidion”, wiersza “Tęskno mi, Panie”, czy “Fortepianu Szopena”, ale też mniej znanych utworów, czy fragmentów listów. Na koniec wybrzmiał utwór  “Pielgrzym” – wiersz, od którego ostatniej zwrotki zapożyczony został tytuł wydarzenia:

“Przecież i ja ziemi tyle mam,

Ile jej stopa ma pokrywa,

Dopokąd idę!…”

Recytacji towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji Marii Skurjat-Silvy. Zabrzmiały różne utwory słynnego kompozytora, włącznie z fragmentem koncertu e-moll opracowanego wyłącznie na fortepian. 

Warto pamiętać, że ubiegły rok 2021, zgodnie z ustawą Sejmu RP był Rokiem Cypriana Kamila Norwida. 

os 23.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
[email protected] 06:57 25.10.2022

Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiNPiękne wykonanie, a na sali brak radnych, przedstawicieli władz, tych w kapeluszach-kultura.

Zobacz również