Kamery live
prognoza pogody

Ich tkane marzenia. 20-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy „Chatka” – zainaugurowane

27 stycznia 2023 09:01

NOWY TARG. Wystawa unikatowych prac uczestników terapii zajęciowej Środowiskowego Domu Samopomocy „Chatka”, zorganizowana w Spółdzielczym Domu Kultury, zainaugurowała przypadające na ten rok obchody 20-lecia placówki. 40 kilimów i gobelinów to swego rodzaju perełki rękodzieła.

Ich tkane marzenia. 20-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy „Chatka” - zainaugurowane

Środowiskowy Dom Samopomocy „Chatka” powstał w 2003 roku, w strukturze nowotarskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Terapia z użyciem krosien i barwnej wełny wkroczyła do niego pięć lat później. Warsztaty tkackie najpierw prowadził artysta plastyk, mistrz w tej dziedzinie – Marek Kossowski. Od niego pałeczkę przejęła Małgorzata Tętnowska.

Kilkadziesiąt kilimów i gobelinów, które teraz można podziwiać na ścianach SDK-u, powstawało przez kilkanaście lat. Tworzone na krosnach i ramach, są teraz świadectwem kreatywności i wrażliwości uczestników zajęć. Wszyscy są dorośli, każdy z jakimś sprawnościowym deficytem.

Tkactwo to dla nich sposób wyrażania emocji i terapia w trudnych okresach – mówi kierująca Środowiskowym Domem Samopomocy Iwona Bryniarska. –  Uczestnicy razem z terapeutą tworzą projekt, dobierają kolory wełny, przygotowują ramę. Tkanie rozbudza wyobraźnię i ćwiczy kolorystyczny zmysł. Wymaga skupienia, uczy cierpliwości, pozwala ćwiczyć zdolności manualne. A na koniec – pozwala się cieszyć trwałym efektem. Daje poczucie użyteczności.

Projektowanie i działanie na krosnach czy ramach to wyjątkowo skuteczna szkoła współpracy i rozwijania relacji interpersonalnych. Ponieważ dla niektórych uczestników zajęć okres pandemii był czasem silnych lęków – rękodzieło było wtedy dla nich jedynym sposobem odreagowywania stresu. W barwny wątek wplecionych jest wiele emocji tych dorosłych artystów z różnymi niedoskonałościami.

Tkacki warsztat SDŚ jest miejscem, gdzie pod okiem instruktorów, terapeutów rodzą się prace albo własnego pomysłu, albo inspirowane dziełami wspaniałych malarzy, np. Wyspiańskiego. Gabaryty tych tkanin bywają różne – od naprawdę imponujących, po całkiem małe prostokąty.

Pracownia dysponuje poziomymi krosnami i ramkami z osnową.

40 prezentowanych na wystawie prac to oczywiście nie cały zasób zgromadzonych w SDŚ tkanin. Wszystkie one są pieczołowicie przechowywane, nikt nie wystawia ich na sprzedaż. Służą przy okazji kolejnych rocznic i wydarzeń.

A ekspozycja w SDK-u to dopiero początek obchodów 20-lecia, rozplanowanych na cały rok. Na czerwiec zaplanowano uroczystą Mszę św. w Sanktuarium p.w. Św. Jana Pawła II. O teatralnym z kolei nurcie terapii przypomni wtedy w SDK-u pokaz strojów przygotowanych dla potrzeb kolejnych inscenizacji.

Kulminacja jubileuszu przypadnie na 4 października. Większemu już galowemu spotkaniu, w szerszym gronie i z gośćmi – tym razem już w Miejskim Centrum Kultury –  będzie towarzyszyła wystawa prac plastycznych.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 27.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również