Kamery live
prognoza pogody

I ogólnopolska edycja Booktrailer Film Festival – z dużym sukcesem

Wyciszenie Włącz dźwięk

Ponad 50 filmów z terenu całej Polski nadesłano do konkursu, jaki odbył się w ramach I Ogólnopolskiej edycji Booktrailer Film Festival. Jedenastoletni już, obecnie międzynarodowy festiwal filmów promujących czytelnictwo ma swoje źródła we Włoszech. Zorganizowania pierwszej ogólnopolskiej edycji i rozpropagowania idei festiwalu w naszym kraju podjęło się II LO im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, którego uczniowie byli zwycięzcami zeszłorocznej edycji festiwalu.

Booktrailer to krótki, około 2-minutowy film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. Nazwy tej jeszcze niedawno nie było jednak w słowniku. Konkurs, którego celem jest promowanie czytelnictwa, narodził się w 2007 roku w Liceo Scientifico Annibale Calini w Brescii we Włoszech. Jego pomysłodawczynią była nauczycielka języka włoskiego Laura Forcella – gość honorowy piątkowej gali festiwalowej.

Początkowo lokalny, później państwowy, z czasem stał się festiwalem międzynarodowym, dzięki pozyskaniu unijnych środków w ramach programu Erasmus+. II LO w Nowym Targu z dr Anną Miśkowiec w roli koordynatora projektu, znalazło się w grupie partnerów festiwalu, jako przedstawiciel jednego z czterech europejskich państw włączonych w tę inicjatywę. II LO, od dwóch lat związane z włoskim festiwalem jako jedyna placówka z terenu Polski, po zdobyciu I nagrody podczas X BFF w 2017 roku postanowiło rozszerzyć ideę Booktrailera na teren całego kraju.

Odzew był zaskakujący – do konkursu nadesłano 53 filmy z terenu całej Polski: od Zakopanego, przez Rabkę, Mysłowice, Dąbrowę Górniczą, Łęczycę, Poznań, woj. łódzkie, po Białą Podlaską. Nie brakło mocnej reprezentacji filmów z II LO w Nowym Targu (zrealizowany przez jedną z grup gospodarzy film “Madame” na podstawie książki Antoniego Libery zgarnął II miejsce i nagrodę publiczności). 

Piątkowa gala była miejscem prezentacji 10. najlepszych booktrailerów, wybranych wcześniej przez jury. Zaproszono na nią ich twórców ze swoimi opiekunami – salę widowiskową MOK wypełniła zatem młodzież z terenu całej Polski. Wręczono wyróżnienia i nagrody (rzecz jasna, książkowe), nie brakło dreszczyku emocji – do samego końca nie wiadomo było które spośród najlepszej dziesiątki zostaną wybrane, by reprezentować nasz kraj w Brescii. Do samego końca nie wiadomo było też, który z filmów otrzyma główną nagrodę – czek na 1000 zł ufundowany przez anonimowego przedsiębiorcę. I choć nie było statuetek, emocje przywodziły na myśl te oskarowe. 

Festiwal zorganizowany był z dużą pompą – z banerami i gadżetami festiwalowymi, poczęstunkiem, około festiwalową wystawą, wolontariuszami witającymi gości i całą atmosferą towarzyszącą tego typu wydarzeniom. Gala mocno uatrakcyjniona była występami muzycznymi uczniów II LO. Na scenie prezentowali się w różnych stylach, jednak wybór utworów nie był przypadkowy – galę rozpoczęła mocna, rockowa wersja “Alei gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej, nie brakło interpretacji utworu Boba Dylana – jednego z laureatów literackiej Nagrody Nobla. 

Specjalni goście festiwalu przyjechali aż z Włoch: Laura Forcella, pomysłodawczyni i twórczyni Booktrailera oraz Marco Tarolli – dyrektor Liceo Calini w Brescii, koordynator projektu zostali przedstawieni publiczności dzięki dziennikarskim i lingwistycznym zdolnościom licealistów z Nowego Targu, którzy przeprowadzili z nimi profesjonalne wywiady w języku włoskim i angielskim. Rozmawiano o początkach festiwalu, o pomysłach na jego rozszerzenie i o tym jak istotnym punktem jest w nim wymiana kulturowa pomiędzy różnymi europejskimi krajami. W tym momencie w projekcie, prócz Polski i Włoch, udział bierze Bułgaria i Francja. W planach jest przyłączenie się kolejnych krajów – Chorwacji i Holandii oraz, być może, organizacja festiwalu filmów promujących sztuki pięknie, czyli Arttrailer Film Festival.

Zaprezentowane booktrailery zaskakiwały kreatywnością, wysokim poziomem artystycznym, doskonałością od strony technicznej. Zwycięzcą został trailer książki “13 powodów” Jaya Ashera, wykonany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łęczycy. Na drugim miejscu uplasowała się czarno-biała rekomendacja książki “Madame” Antoniego Libery, zrealizowana przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, trzecie miejsce zdobył trailer jednego z kryminałów Agathy Christie “A.B.C.” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach.

Do międzynarodowego etapu festiwalu zakwalifikowały się też dwa kolejne, wyróżnione filmy: rekomendacja książki Sary Rubin “Dreamer Ballerina”, zrealizowana przez uczniów z Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu oraz “Challenger Deep” powstały w oparciu o książkę Neala Shustermana i zrealizowany przez uczniów I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Nagrody wręczali wicestarosta powiatu nowotarskiego Władysław Tylka, dyrektor nowotarskiej delegatury Kuratorium Oświaty Bożena Bryl, profesor Anna Janus – Sitarz – jedna z członkiń siedmioosobowego jury oraz przedstawiciel Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

O tym jak powiedzie się polskim uczniom podczas tegorocznej edycji festiwalu Booktrailer w Brescii, będzie wiadomo 20 kwietnia 2018. 

/os

os 09.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Uczćywy uczestnik 22:08 12.04.2018

Też mnie to zastanawia, hmm sam nowy targ. Pośrednictwo w festiwalach to jednak śmieszność.

Gość 09:42 10.04.2018

No ciekawe, że wygrał znowu Nowy Targ, a o gali poinformowano dzień wcześniej...

Zobacz również