Kamery live
prognoza pogody

Historyczna umowa na remont dworca PKP – podpisana

Wyciszenie Włącz dźwięk

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha podpisał dziś umowę na przebudowę zabytkowego budynku dworca kolejowego w Nowym Targu. Jest to jedna z największych i najważniejszych  miejskich inwestycji ostatnich lat, którą – co bardzo istotne – uda się zrealizować z wysokim, unijnym dofinansowaniem. Zwycięską ofertę w przetargu złożyła Firma Budowlana Sikora z Nowego Targu. 

To będzie generalny remont zabytkowego, mocno zrujnowanego budynku dworca, który ma powrócić do dawnej świetności i stać się na nowo wizytówką miasta. Wraz z odrestaurowaną już wieżą wodną, oddanym do użytku placem postojowym, nowymi ścieżkami rowerowymi i zaplanowaną modernizacją drogi dojazdowej, inwestycja ta wpisuje się w plan rewitalizacji tego miejsca i przywrócenia pewnej rangi dla transportu kolejowego jako istotnego środka komunikacji, który ma odciążyć nasze drogi, a przy tym jest najbardziej ekologiczny, bezpieczny i wygodny.

-Już dzisiaj, po uruchomieniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej, ta forma podróżowania cieszy się dużym powodzeniemMam nadzieję, że odnowiony dworzec, z poczekalnią i całym zapleczem niezbędnym do obsługi podróżnych, jeszcze bardziej będzie do tego zachęcał -mówił dziś burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha –  W ramach tego samego dofinansowania, planujemy kolejne postępowanie w ramach drogi dojazdowej od ul. Ludźmierskiej do budynku dworca. Wzdłuż drogi powstaną 32 dodatkowe miejsca postojowe – bo już dziś widać, że tych miejsc zaczyna brakować, tak dużym powodzeniem cieszy się połączenie wahadłowe Nowy Targ – Zakopane. Dzisiaj chyba już nikt nie wyobraża sobie, żeby ten pociąg nie jeździł, tak dobrze zafunkcjonował i sprawdził się. 

Koszt robót wyniesie ponad 3 mln 640 tys. złotych, z czego 85% będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Czas zakończenia prac określony w umowie to 1 października 2019. Pracy jest sporo, gdyż budynek jest w stanie wymagającym pilnej interwencji. 

-Termin zakończenia tego remontu zbiegnie się też z terminem prac finalizujących budowę hotelu po sąsiedzku, naprzeciwko dworca, więc czeka nas głęboka metamorfoza rejonu dworca kolejowego. Do pełni obrazu rewitalizacji dworca kolejowego brakuje remontu infrastruktury kolejowej. Dobra wiadomość jest taka, że trwają prace projektowe, PKP PLK rozstrzygnęły przetarg i podpisały umowę na wykonanie modernizacji peronów, kładki nad torami, oświetlenia peronów, jak również udoskonalenie przejazdu przez tory kolejowe w ciągu ul. Ludźmierskiej tak, by ruch odbywał się tam płynnie, aby kierowcy nie zwalniali i nie powodowali zatorów na tej ulicy, która na kierunku wschód – zachód jest drogą najbardziej obciążoną – mówi burmistrz Grzegorz Watycha.

 

Miasto wnioskowało o bezkolizyjny przejazd, jednak tego pomysłu nie udało się przeforsować. Współpraca z PKP będzie obejmowała koordynację wszystkich prac budowlanych. Kolorystycznie i stylistycznie, budynek dworca zbliżony będzie do świeżo odrestaurowanej wieży wodnej, która już dziś jest imponującym zwiastunem zmian, jakie wkrótce czekają właśnie główny budynek stacji kolejowej. 

Przypomnijmy, że pełna nazwa dofinansowanego ze środków unijnych projektu, w ramach którego odrestaurowany zostanie historyczny budynek dworca, brzmi: „Utworzenie głównego węzła przesiadkowego regionu podhalańskiego w oparciu o przebudowę dworca kolejowego w Nowym Targu”. 

W rejonie dworca PKP – wielka metamorfoza (video)

Budynek dworca PKP – wróci do dawnej świetności

 

Przy dworcu PKP – rośnie Ibis z basenem

/os

os 21.08.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

4 komentarze
Mieszkaniec Sikorskiego 20:03 23.08.2018

Miasto się zmienia na lepsze i to widać gołym okiem. Dziękujemy

Do Jaśka 21:41 22.08.2018

Twoje niedoczekanie Jasiu

Baciok 21:06 22.08.2018

Ten dworzec wolał i pomstę do nieba ! A tu proszę ? Dało się panie Fryzlewicz ? Dało się ! Wystarczyło tylko chcieć!!! Brawo dla Pana Watychy !!!

Jasiek 13:52 22.08.2018

Gratulacje Panie Burmistrzu! mam nadzieję, że wybory wygra Pan w cuglach będzie dane Panu ukończyć tą inwestycje.

Zobacz również