Kamery live
prognoza pogody

“Hej, kolyndy to cas…” – Chór Gorce już po raz 19. kolędował w MOK

30 grudnia 2018 00:23

Świąteczno-noworoczny koncert kolęd w wykonaniu Chóru “Gorce” odbył się w budynku MOK po raz dziewiętnasty, jednak tradycja tych okolicznościowych występów najstarszego z nowotarskich chórów, jest znacznie dłuższa. W programie wydarzenia, organizowanego zawsze pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, są stałe punkty – jak wspólne śpiewanie z publicznością, czy część z kolędami i pastorałkami góralskimi. Są też muzyczne niespodzianki i goście specjalni. W tym roku był to występ sopranistki Pauliny Bielarczyk, ale też niezapomniana interpretacja kolędy “Polskie Betlejem” – mały, ale znaczący akcent związany z mijającą  właśnie 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Wydarzenie był świetnie przygotowane – po przybyciu na salę widowiskową, na gości czekał na krześle folder z programem koncertu i słowami jednej z pastorałek – co, jak się później okazało, miało swój ukryty cel. Sala widowiskowa MOK podczas koncertu pękała w szwach i po raz kolejny okazało się, że jest zbyt mała na potrzeby mieszkańców – nowotarżanie przybyli całymi rodzinami i nie wszyscy znaleźli miejsca siedzące.

Goście specjalni na scenie podczas świątecznego występu chóru "Gorce", Nowy Targ 29.12.2018

Opublikowany przez nowytarg24.tv Sobota, 29 grudnia 2018

Koncert rozpoczął się nastrojowo, w półmroku, interpretacją “Lulajże Jezuniu” – tradycyjną, polską kolędą zaśpiewaną wyłącznie męskimi głosami do akompaniamentu fortepianu. Potem na scenę weszły panie, trzymając w dłoniach lampiony z betlejemskim światłem, śpiewając “Jezus Malusieńki”. I zrobiło się jeszcze bardziej klimatycznie.

Świąteczny koncert chóru Gorce- nie mogło zabraknąć kolęd góralskich

Opublikowany przez nowytarg24.tv Sobota, 29 grudnia 2018

Tego wieczoru, w sali widowiskowej MOK można było usłyszeć łącznie 23 kolędy i pastorałki w wykonaniu Chóru “Gorce”, ale nie tylko. Solowymi występami zachwyciła Paulina Bielarczyk – studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie i Hochschule fur Musik w Dreźnie – wykonując trzy znane kolędy w ciekawych aranżacjach Krzysztofa Sokołowskiego. On sam wykonał na pianinie swoją instrumentalną interpretację kolędy “Cicha noc”.

Nie brakło miejsca na pastorałki i kolędy góralskie. Akompaniament w tej części zapewniła na pianinie Agnieszka Szczerba, a solowy popis w jednej z kolęd dała sopranistka Agnieszka Fryźlewicz. Jednej z góralskich pastorałek – “Przylecieli do stajenki” – uczyła wcześniej zgromadzonych na sali widowiskowej pani dyrygent Joanna Szczerba zaznaczając, że zaprasza na próby każdego, kto poczuł, że wspólne śpiewanie to może być jego żywioł. 

-Ja czuję, że jednak jestem po tej drugiej stronie, tzn. po stronie widowni, ale myślę, że powinna pani podać dokładną godzinę i miejsce prób – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, dziękując chórowi pod koniec za występ i składając noworoczne życzenia. Gmina Miasto Nowy Targ i Miejski Ośrodek Kultury to współorganizatorzy koncertu.

Niezwykłym momentem podczas koncertu był ten, w którym zabrzmiała  kolęda “Polskie Betlejem” do muzyki Janusza Tylmana i słów Zygfryda Rekosza. Był to akcent związany z mijającym właśnie rokiem jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszono wówczas na scenę dzieci, które usadowiły się z przodu, niedaleko lampionów i to właśnie dzięki ich obecności, słowa tej kolędy zabrzmiały tak wyjątkowo: “Przyniesiemy dary, w koszulkę odziejem, żebyś zapamiętał to polskie Betlejem. A gdy nasze prośby poślemy do Ciebie, pobłogosław Polskę, gdy już będziesz w niebie”.

Za przygotowanie koncertu, poza Joanną Szczerbą odpowiadała również Dorota Żmuda.

/os

 

 

os 30.12.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również