Kamery live
prognoza pogody

“Goszcz” zwycięzcą II Ogólnopolskiej edycji Booktrailer Film Festival

18 marca 2019 02:46

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu już po raz drugi stał się gospodarzem gali finałowej ogólnopolskiej edycji Booktrailer Film Festival – konkursu, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa wśród młodzieży. Laureatami pierwszego miejsca zostali w tym roku uczniowie debiutującego w konkursie I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, za trailer książki “Siekierezada” Edwarda Stachury. To właśnie wyciszony, utrzymany w czarno-białej stylistyce i ujmujący prostotą film w reżyserii Dawida Gondka otrzymał od jurorów najwyższą punktację spośród 63 produkcji nadesłanych z terenu całej Polski. Na finał konkursu do włoskiej Brescii pojedzie jednak cała finałowa dziesiątka, w tym aż cztery filmy z Nowego Targu.

Na galę finałową do nowotarskiego MOK zaproszono w piątkowe popołudnie twórców dziesięciu najwyżej punktowanych przez jurorów booktrailerów. To właśnie podczas uroczystej gali odbyła się ich filmowa premiera na dużym ekranie. Młodzi twórcy przyjechali do Nowego Targu z Krakowa, Mysłowic, Woli Jachowej, Katowic i Tarnowa. W większości to uczniowie liceów, w dwóch przypadkach – szkół podstawowych. Cztery spośród dziesięciu finałowych filmów to produkcje uczniów nowotarskich liceów – I LO im. Seweryna Goszczyńskiego i II LO im. św. Jadwigi Królowej. 

-Żyjemy w takich czasach, kiedy szkoła, mury szkoły, przestrzeń sali szkolnej to już nie jest wystarczające miejsce do nauki, dlatego, że uczniowie powinni zdobywać doświadczenia także w życiu realnym – w różnych instytucjach kultury, miejscach związanych z naszą historią – mówi jurorka konkursu dr Agnieszka Kania z Katedry Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki UJ – W sytuacji, gdy wiemy o tym, że istnieje coś takiego jak kryzys czytelnictwa, zobaczenie tego, że książka jest fascynującą inspiracją do tego, żeby zrobić film, to jest coś, co pociąga młodych ludzi. Oni żyją przede wszystkim w przestrzeni obrazu, mediów. Umiejętność nauczycieli, żeby ich zachęcić, aby przełożyli tekst na film i pokazali go w innych okolicznościach to jest coś nie do przecenienia. 

Wszyscy finaliści- wraz z nauczycielami koordynującymi powstanie filmów – otrzymali pamiątkowe dyplomy i burzę oklasków. Wydarzenie uświetniały występy artystyczne młodzieży z II LO, na sali widowiskowej panowała dobra, festiwalowa atmosfera, a czerwień foteli, światła reflektorów i dreszczyk emocji towarzyszący ogłaszaniu werdyktu i otwieraniu kopert przywodził na myśl oskarową galę. Nie brakło nawet podziękowań ze sceny w iście hollywoodzkim stylu. Wśród zaproszonych gości, których witała pani dyrektor II LO dr Beata Tarnowska, znaleźli się wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, urzędujący członek zarządu powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec, dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty Marta Skawska  oraz przedstawiciel Kuratorium Oświaty, które objęło festiwal swoim patronatem, Jerzy Stodulski.

Najlepsze polskie booktrailery AD 2019 były rekomendacjami takich książek, jak: “Siekierezada” (I miejsce), “Cierpienia młodego Wertera” (Nagroda nowotarskiej Publiczności, wyróżnienie jury), “Dom sióstr” (II miejsce), “Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” (III miejsce), “Pamiętnik Dawida Rubinowicza” (wyróżnienie), “Ferdydurke”, “Rok 1984”, “Niewidzialni. Czarownica  z Dark Falls”, “Zapisane w wodzie” oraz “Zbrodnia i kara”. Jurorzy oceniali filmy pod kątem walorów artystycznych i technicznych, potencjału promocyjnego, oryginalności interpretacji tekstu literackiego oraz oryginalności języka filmowego.

-Booktrailer to wspaniała inicjatywa i jestem szczęśliwy że mogę brać udział w niej jako juror – mówi Gabriel Wolski, artysta plastyk – W czasach kultury obrazkowej i skrótowego przekazu trailer to dobra forma wyrazu, która trafia do wielkiej rzeszy internautów i telewidzów. Jestem pod wrażeniem krótkich form filmowych biorących udział w finale. Ciekawe kadry, dynamiczne sceny, zmiany tempa, dobrze dobrana muzyka wzmacniająca doznania u widza, dobry montaż. Niektóre filmy bardzo dojrzałe i co najważniejsze, spełniają swoją funkcję konkursową, zachęcają do przeczytania książki.

W ostatecznej punktacji najlepiej wypadł inspirowany “Zimną wojną”, utrzymany w czarno-białej konwencji booktrailer utworu “Siekierezada” Edwarda Stachury. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę czek na 1000 zł, pozostali laureaci zostali nagrodzeni pakietami książek. 

-“Siekierezada” to lektura uniwersalna, możemy ją przełożyć na nasze czasy. To książka o rąbaniu drewna, tak na dobrą sprawę. W naszym świecie, który dąży do autodestrukcyjnej samotności, my szukamy tego prawdziwego świata w trywialnych rzeczach – takich właśnie jak rąbanie drewna – mówi o wyborze lektury Dawid Gondek, uczeń I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu, reżyser zwycięskiego booktrailera – Inspirowałem się tutaj “Zimną wojną” Pawła Pawlikowskiego, również jeśli chodzi o akademicki format 4:3. To pewnego rodzaju hołd dla tego filmu, który dla mnie jest niesamowity. Myślę, że powinien dostać Oskara. Nie udało się, ale…nam się udało! (śmiech).

Serca wielu widzów skradła “Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” wg Romy Ligockiej zrealizowana przez Huberta Suchanka, ucznia XXVII LO w Krakowie. Jedną z głównych ról powierzył on swojej babci, 90-letniej Antoninie Wojnarowskiej, która zaszczyciła swoją obecnością nowotarski festiwal.

-Od początku wiedziałem, którą książkę wybiorę i miałem pomysł, jak to będzie wyglądać, potem tylko przeczytałem książkę drugi raz. Mój plan od początku zakładał to, że jedną z ról zagra moja babcia – opowiada Hubert Suchanek.

-Najpierw powiedział, żebym tylko usiadła, zgodziłam się, ale nie wiedziałam o co chodzi, bo on mi nic nie mówił – mówi Antonina Wojnarowska  Potem mówi: babciu, powiesz tylko jedno zdanie. Dziwiłam się: tylko jedno? Mogę więcej? (śmiech). W pomyśle chodziło o to, żeby to była osoba, która to przeżyła. Dlatego film robi takie wrażenie.

Nagroda Publiczności powędrowała w ręce uczniów II LO w Nowym Targu za uwspółcześnioną zapowiedź “Cierpień młodego Wertera” J.W.Goethego, z akcją osadzoną w ścisłym centrum Nowego Targu. Oryginalnością i plastycznym kunsztem zachwyciła Orwellowska animacja wykonana przez dwie uczennice VII Prywatnego LO im. Mikołaja Reja w Krakowie – Sabinę Majewską i Barbarę Dubis. Równie kreatywnie do szkolnej lektury – tym razem gombrowiczowskiej klasyki – podeszli licealiści z I LO w Tarnowie, z kolei imponującą dojrzałością wykazali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Sikorskiego w Woli Jachowej, zmierzając się z tematem Holocaustu w interpretacji “Pamiętnika Dawida Rubinowicza”. Ciekawie wypadli uczniowie I LO z Mysłowic,  którzy po raz drugi znaleźli się w ścisłej czołówce konkursu, tym razem tworząc intrygujący trailer książki “Dom sióstr” Charlotte Link.

-Booktrailer to wyjątkowa forma promocji czytelnictwa i do tego bardzo skuteczna. Film przygotowany w ciekawy sposób i z pomysłem potrafi zachęcić do przeczytania książki nawet bardziej niż tradycyjna rekomendacja czy blurb – przekonuje Aleksandra Kokalik, jurorka, w przeszłości – uczestniczka konkursu – Po obejrzeniu przedstawionych filmów sama chętnie sięgnę po niektóre książki. Bardzo się cieszę że w tym roku w festiwalu wzięło udział jeszcze więcej uczniów z całej Polski. To potwierdza fakt, że forma konkursu skutecznie trafia do młodych ludzi i ich inspiruje.

Historia  Booktrailer Film Festival w Polsce związana jest nierozerwalnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. To właśnie tam, przed dwoma laty powstały pierwsze polskie booktrailery – krótkie dwuminutowe filmy promujące wybraną książkę. Uczniowie II LO z międzynarodowego finału konkursu w Brescii przywieźli do Nowego Targu “złoto”, a udział w konkursie miał tak wysoką wartość edukacyjną, że w kolejnym roku szkoła postanowiła rozpropagować jego ideę na szeroką skalę. Dzięki środkom z programu Erasmus + w kwietniu 2018 roku podjęto się organizacji I Ogólnopolskiej Edycji Booktrailer Film Festival, która okazała się dużym sukcesem. Na konkurs nadesłano aż 55 filmów z 31 miejscowości z terenu całego kraju. Tegoroczna edycja to kolejny rekord – 63 prace z 29 miejscowości, również  tak odległych jak Wejherowo, czy Szczecin.

-W ramach projektu byliśmy zobowiązani do popularyzacji tej idei, myśleliśmy o maleńkim konkursie – może powiatowym, może, w nieśmiałych planach o charakterze wojewódzkim, ale podpowiedziano nam, żeby to promować dalej – mówi dr Anna Miśkowiec, polonistka, nauczycielka II LO w Nowym Targu, inicjatorka i koordynatorka Booktrailer Film Festival w Polsce – A widziałam też jaki jest odbiór -i w środowisku lokalnym, i wśród młodzieży. Widziałam, że ich to cieszy, więc zaryzykowaliśmy. Nasz festiwal został bardzo dobrze przyjęty, zebraliśmy bardzo dobre recenzje. Satysfakcję przyniosły nam też sukcesy naszych filmów. Pierwszy z naszych filmów dostał główną nagrodę na BFF we Włoszech w 2017 roku, kolejny z naszych filmów zdobył Nagrodę Jury Nauczycielskiego i był prezentowany w ramach promocji tego konkursu na MFF w Wenecji, w panelu “Młodzi i kino”.  To były informacje zwrotne, które nas mobilizowały do pracy. 

Jednocześnie, idea festiwalu rozrosła się nie tylko w samej Polsce, ale również na arenie międzynarodowej – w finale BFF w Brescii, który będzie miał miejsce 26 marca 2019 roku weźmie udział aż 210 produkcji z Włoch, Polski, Chorwacji, Francji, Holandii, Hiszpanii, Bułgarii i Rumunii.

Stale rozwijający się festiwal posiada duży potencjał promocyjny dla Nowego Targu. Pragnieniem organizatorów jest, by – podobnie jak ma to miejsce w Brescii – całe miasto żyło tym wydarzeniem, oglądało booktrailery, zachwycało się nimi, a potem…sięgało po książki.

Zapraszamy na filmową relację z wydarzenia w “Przeglądzie Tygodniowym” 27 marca 2019.

/os

os 18.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również