Kamery live
prognoza pogody

Górscy fotograficy nagrodzeni

30 czerwca 2018 23:54

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu miało dziś miejsce rozstrzygnięcie 38. Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda “Krajobraz górski”. W tym roku do konkursu – który jest jednym z najbardziej prestiżowych w skali całego kraju – zgłosiło się 103 uczestników z 9 krajów. Zdjęcie musi być dobre kompozycyjnie, ale staramy się wybrać te, które mają to “coś” – mówi  przedstawiciel jury, fotografik i artysta plastyk Marcin Bawiec. I Nagroda i Złoty Medal FIAP trafiły w tym roku w ręce nowotarżanina, Marcina Kęska za zimową fotografię zatytułowaną “Wolność”.

Górscy fotograficy nagrodzeni

Mimo, że większość uczestników i całe grono nagrodzonych stanowili polscy fotograficy, wśród nadesłanych prac nie brakowało również tych spoza terenu naszego kraju: z Ukrainy, Włoch, Niemiec, Czech, Rumunii, Słowacji, Indii i Węgier. I choć zwycięska okazała się w tym roku czarno-biała fotografia (Marcin Kęsek “Wolność”, I Nagroda, Złoty Medal FIAP), w porównaniu z zeszłymi latami, dało się zauważyć nieco większą liczbę barwnych zdjęć wśród nagrodzonych prac, na co wpływ miała obecność artysty malarza w składzie jury.

-Nowy Targ to był dla mnie taki początek fotografii. Dwukrotnie byłem laureatem tego konkursu, co otworzyło mi kłódkę do dalszej kariery – wspominał przedstawiciel jury Marcin Bawiec, dziś fotografik AFIAP. Poziom konkursu określił jako wysoki, a wybór zwycięskich prac – jako trudny. 

fot. Marcin Kęsek “Wolność”, I Nagroda, Złoty Medal FIAP

-Cieszę się z tych słów, które Pan powiedział, że ten nasz nowotarski konkurs może stanowić wstęp do kariery. Życzę wszystkim uczestnikom tego konkursu, ażeby udało się dzięki udziałowi w nim wystartować jeszcze wyżej, ale pamiętajcie o Nowym Targu, górach i krajobrazie górskim, bo gdzie, jak nie tutaj prezentować te piękne , górskie widoki – mówił burmistrz Grzegorz Watycha, gratulując uczestnikom. Wspólnie z wieloletnim komisarzem konkursu, Stanisławem Krzakiem, już dziś zaprosili do udziału w kolejnych edycjach, zapowiadając wprowadzenie pewnej innowacji w przyszłym roku. 

Finałowi tegorocznej edycji konkursu w holu MOK towarzyszyła autorska wystawa fotografii Przemysława Kruka –  laureata głównej nagrody konkursu “Krajobraz górski” w latach 2016 i 2017 – zaprezentowana w Galerii Sztuki BWA Jatki. Artysta zdobył w tym roku III nagrodę i Brązowy Medal FIAP za fotografię “Kolory Islandii”. 

fot. Przemysław Kruk, “Kolory Islandii”, III Nagroda, Brązowy Medal FIAP

-Przykładam się do tych zdjęć – opowiada Przemysław Kruk To wymaga dłuższych wyjazdów, przygotowania się na miejscu, znalezienia dobrego światła, warunków. Można częściowo nazwać to polowaniem na pejzaż, ale to jest tez przemyślenie tego kadru. Kiedy jadę w jakieś miejsce, w zasadzie nie mam przygotowanego kadru. Ten obraz komponuje się w głowie. Moim ulubionym obiektywem jest teleobiektyw, czyli taki, który powoduje jakby kompresję krajobrazu. Wycinam mały wycinek rzeczywistości i pokazuję to na swoim zdjęciu. 

Prócz Marcina Bawca, w skład jury wchodzili: Mieczysław Cybulski (przewodniczący) oraz Małgorzata Krystyna Dołowska. Medale FIAP i wyjątkowo masywne, drewniane statuetki trafiły w tym roku do Marcina Kęska (I Nagroda, Złoty Medal FIAP, 5 tys. zł) za fotografię “Wolność”, Bogusława Pawłowskiego (II Nagroda, Srebrny Medal, 2,5 tys. zł) za zdjęcie “Tatry Zachodnie” i do Przemysława Kruka (III Nagroda, Brązowy Medal,1  tys. zł) za “Kolory Islandii”.

fot. Bogusław Pawłowski, “Tatry Zachodnie”, II Nagroda, Srebrny Medal FIAP

Medale Fotoklubu RP otrzymali w tym roku: Krzysztof Strzoda (Złoty Medal za “(Nie)ostrość widzenia”), Marek Hasso- Agapowicz (Srerbny Medal, “W rejonie Machu Pichu”) i Włodek Staszczyk (Brązowy Medal, “Zakopane”). Odznakę FIAP zdobył Krzysztof Strzoda, a Nagrodę Burmistrza Nowego Targu w wysokości 1 tys. zł – Robert Szafranek za fotografię “Samotny wędrowiec”.

fot. Robert Szafranek, “Samotny wędrowiec”, Nagroda Burmistrza Nowego Targu

Wyróżnienia FIAP otrzymali: Krzysztof Mierzejewski, Piotr Sygnarowicz, Janusz Wojcieszak, Krzysztof Stóś i Paweł Cyrulik. 

/os

 

os 30.06.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również