Kamery live
prognoza pogody

Godny Cas – Podhalanie i Starosądeczanie na jednej scenie

22 stycznia 2017 22:05

Już po raz czwarty odbył się koncert z cyklu "Godny Cas", którego gospodarzem jest działająca przy nowotarskiej PPWSZ grupa "Młode Podhale". Tym razem górale kolędowali wspólnie z Zespołem Regionalnym "Starosądeczanie".

Godny Cas - Podhalanie i Starosądeczanie na jednej scenie

“Młode Podhale” kolędowało już w minionych latach wspólnie z zagórzanami, kolędowało z orawianami. Teraz przyszła kolej na starosądeczan, prezentujących folklor Lachów Sądeckich i Górali Łąckich. Nowotarska publiczność miała okazję m.in. podziwiać na żywo słynne sądeckie krakowiaki. 

 

Folklor ziemi sądeckiej z pozoru bliski – bo i sądecczyzna niedaleko, ale jednak jest już wyraźnie odmienny od podhalańskiego. Zamiast kierpców – wysokie trzewiki, bogato zdobione katanki i kaftany znacząco różniące się od naszych. Muzyczne rytmy już nie w tej skali, nie na tę samą nutę, z kapelą z klarnetem i trąbką w składzie – ale przez to fascynujące, inne. Było i sporo elementów pokrewnych, a obserwacja występu pod kątem podobieństw i różnic była niezwykle ciekawa.

Każdy z zespołów zaprezentował swój barwny program taneczno-muzyczny, nie zabrakło też wspólnego finału i podziękowania za kolędę. Wyraźnie widać było, że oba zespoły podczas występu świetnie się bawiły. Dobrze bawili się też konferansjerzy, którzy koncert poprowadzili z lekkością i humorem. 

/os

 

 

NT24TV 22.01.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również