Kamery live
prognoza pogody

Główna nagroda 41. Konkursu im. Jana Sunderlanda – dla Piotra Lisowskiego i fotografii górskich krajobrazów Ukrainy

22 marca 2022 09:31
Wyciszenie Włącz dźwięk

W sobotę w galerii Wieża Wodna MCK odbył się finisaż wystawy oraz uhonorowanie laureatów 41. Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda “Krajobraz Górski” 2021. To jeden z najstarszych, cyklicznych konkursów fotograficznych w Europie i chluba Miejskiego Centrum Kultury, które organizuje konkurs niemal od początku swojego istnienia. Nagrodę główną w 41. edycji prestiżowego konkursu zdobył Piotr Lisowski za cykl zdjęć z Czarnohory na Ukrainie. “Bardzo emocjonalne zdjęcia dla mnie w tym momencie. Cieszę się, że dostały taką nagrodę” – mówił autor, odbierając pamiątkowy dyplom i medal. 

“Fotografia uczy odkrywać w naturze te wartości, których bez pomocy dzieła sztuki byśmy nie dostrzegli” – zwykł mawiać Jan Sunderland (1891-1979), a jurorzy konkursu jego imienia, rokrocznie starają się wybrać spośród setek nadsyłanych prac, te, które mają to “coś”. W tym roku jury w składzie Małgorzata Krystyna Dołowska (prezes fotoklubu RP, przedstawiciel FIAP Polska), Marcin Bawiec (fotografik AFIAP) i Gabriel Wolski (artysta plastyk, MCK Nowy Targ) zdecydowało o przyznaniu głównej nagrody, 8 tys. zł i złotego medalu FIAP oraz dodatkowo, również odznaki FIAP Best Author – Piotrowi Lisowskiemu z Radymna za cykl zdjęć wykonanych w górach Ukrainy – na szczycie Pop Iwan w paśmie Czarnohory. 

-Na wystawę wysłałem miejsca z trzech bliskich mi miejsc: schroniska Chatka Puchatka w Bieszczadach – miejsca, którego już nie ma i z tego powodu było to dla mnie bardzo ważne, z Dolomitów – gór,  w które ostatnio regularnie jeżdżę, a te nagrodzone to są akurat zdjęcia z Ukrainy, która teraz ma trudny czas. Ja musiałem czekać 10 lat, żeby tam móc pojechać, nie wiadomo, ile nam przyjdzie czekać znowu. Bardzo emocjonalne zdjęcia dla mnie w tym momencie. Cieszę się, że dostały taką nagrodę – mówił Piotr Lisowski, odbierając pamiątkowy dyplom i medal.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło jeszcze w listopadzie 2021 roku, jednak ze względu na obostrzenia epidemiczne oraz przeprowadzkę MCK do nowego obiektu, wystawa pokonkursowa oraz uhonorowanie laureatów miało miejsce dopiero teraz.

Piotr Lisowski, Energia i Materia 3

II nagrodę (2,5 tys. zł) i Srebrny Medal FIAP otrzymał Marcin Kęsek z Nowego Targu za cykl zdjęć wykonanych w Dolomitach, III nagrodę (1 tys. zł) i Brązowy Medal FIAP – Tomasz Przychodzień za wielkoformatową pracę “Lśniąca ściana”, wykonaną w Karakorum. 

Złoty Medal FOTOKLUBU RP otrzymał Tomasz Oryszczak za “Bieszczadzkie opowieści” oraz “Oko na gwiazdy”, Srebrny Medal FOTOKLUBU RP – ks. Zbigniew Pytel za orawskie “Danielki”, a Brązowy Medal FOTOKLUBU RP– Jakub Witos za cykl fotografii “Człowiek w górach”. 

Nagrodę Burmistrza Miasta Nowego Targu (1 tys. zł) przyznano Januszowi Wojcieszakowi, który na konkurs nadesłał prace wykonane w Dolomitach o różnych porach roku, natomiast dziewięć wyróżnień FIAP otrzymali: Piotr Jamiński, Wojciech Lisiński, Artur Rajewicz, Karolina Rudzka, Tomasz Stachowiak, Krzysztof Strzoda, Wojciech Traczewski, Marcin Wielicki i Jan Zych.

Swoje prace w tej edycji konkursu im. Jana Sunderlanda zgłosiło 74 fotografików z Polski, Hiszpanii, Rumunii, Ukrainy i Rosji. Spośród 136 nadesłanych fotografii gór z całego świata – od Tatr i Pienin, przez Kaukaz aż po Himalaje – do wystawy konkursowej wybrano jedynie 40 prac nagrodzonych i wyróżnionych fotografików. Miało to związek z ograniczoną powierzchnią galerii – wcześniej prace wystawiane były w holu MOK. Zdaniem części osób, w tym wiceburmistrz Joanny Iskrzyńskiej-Steg, było to bardziej odpowiednie miejsce dla wystawy krajobrazów górskich. Całą wystawę można było obejrzeć w formie prezentacji multimedialnej , stanowiącej część ekspozycji oraz w serwisie youtube. 

Konkurs fotograficzny o tematyce górskiej został powołany do życia w 1980 roku w Nowym Targu z inicjatywy Jolanty Dylewskiej. Na przestrzeni czterech dekad ewoluował i z imprezy regionalnej stał się renomowanym, międzynarodowym “salonem fotograficznym” pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP.

-To jeden z najstarszych cyklicznych konkursów fotograficznych w Europie, a nie wiem, czy nie na świecie, więc ma już swoją rangę – podkreśla Stanisław Krzak, komisarz konkursu – Nad konkursem patronuje Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej, która przyznaje medale i wyróżnienia.

W ciągu ostatnich dekad ewoluowała także sama fotografia i sposób obrazowania, co jest związane z dostępem do coraz lepszego sprzętu i większą mobilnością uczestników. Dzięki temu na wystawach pokonkursowych możemy oglądać góry całego świata oraz zdjęcia zjawisk niemożliwych do wychwycenia przez “gołe” oko. 

Zdjęcia fotografii nagrodzonych i wyróżnionych  41. Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda “Krajobraz Górski” (dzięki uprzejmości MCK Nowy Targ):

os 22.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również