Kamery live
prognoza pogody

Gdzie słyszysz śpiew, tam idź!… 65 lat Chóru „Echo Gorczańskie”

15 października 2023 19:08

NOWY TARG. Imponującym jubileuszowym koncertem w sali MCK-u zaakcentował jubileusz 65-lecia swojego istnienia działający przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Chór „Echo Gorczańskie”.

Gdzie słyszysz śpiew, tam idź!... 65 lat Chóru „Echo Gorczańskie”

Swoją historię ta ambitna i wsławiona wieloma muzycznymi wydarzeniami grupa wywodzi od pierwszego założyciela chóru ludowego w Nowym Targu – Wincentego Apostoła. Spadkobiercą jego dzieła był historyk i organista Józef Grzybek, który przy „nowym” kościele założył „Echo Gorczańskie” w 1958 r., przygotowując chór do uświetniania religijnych i patriotycznych uroczystości.

Dyrygentura jego następcy – Piotra Augustyna, organisty, absolwenta Papieskiej Akademii Teologicznej i Akademii Muzycznej w Krakowie – to lata poszerzania repertuaru, nawiązywania zagranicznych kontaktów, udziału także w uroczystościach świeckich i wyjazdów na festiwale. Trasy koncertowe „Echa Gorczańskiego” wielokrotnie wiodły do Włoch, Austrii, Czech, Bośni, Hercegowiny, na Słowację, Węgry, Ukrainę, do Niemiec.

Nawiązana w 1995 r. współpraca z zakopiańskim Chórem „Wierchy” oraz rabiańskimi chórami „Watra” i „Kantylena”, połączyła te śpiewacze grupy w Chór Podhalański, który wielokrotnie koncertował w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Wielokrotnie też wcześniej uświetniał swoimi wykonaniami kolejne pobyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu, Zakopanem, Ludźmierzu, Wadowicach i Krakowie. Śpiewał również  Benedyktowi VI w Krakowie.

Systematycznie uczestniczy „Echo” w Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej i Festiwalu Chóralnej Pieśni Sakralnej w słowackim Namestowie, także w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Trstenie. To w jego wykonaniu z anteny Radia Alex rozlega się codziennie „Anioł Pański”. Stworzył też oprawę muzyczną do filmu „Skarby Szlaku Gotyckiego i do IX Międzynarodowego Sympozjum Biografistyki Polonijnej „Podhalanie w Świecie”.

Nowotarska grupa śpiewacza była zapraszana do udziału  w warszawskim Festiwalu Kolęd „Cuda, cuda” i w I Światowym Zjeździe Górali.

Od 2004 roku Chór istnieje jako Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne, poszerzywszy formy swoich działań. Od wielu lat prezesuje mu pani Bogusława Matyasik. Dyrygentką jest teraz Katarzyna Kondaszuk. Jego sztandarowe wydarzenia to organizowany co roku „Wieczór Cecyliański”, na który zaprasza swoich śpiewających przyjaciół z Polski i ze świata oraz – już w czasie bożonarodzeniowym – Koncert Kolęd.

Swoją pieśnią „Echo Gorczańskie” jak zwykle zauroczyło miejscową publiczność. Reprezentacja miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele składała zasłużonemu Chórowi podziękowania, życzenia i gratulacje. Śpiew wszak opromienia życie, pieśń dodaje nam skrzydeł, a „Echo” już tyle lat rozsławia Nowy Targ na koncertowych scenach. 

(asz)

Fot. Paweł Kos 

 

 

 

 

Anna Szopińska 15.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również