Kamery live
prognoza pogody

Gdy śpiewa wojsko – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej

24 sierpnia 2021 16:12

Niedzielny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod dyrygenturą Krzysztofa Madziara i ze znakomitymi solistami: mł. hor. Natalią Zabrzeską – Borowiec i st. hor. szt. Wacławem Wacławiakiem, tambur majorem wzbudził wielki aplauz zachwyconej licznej publiczności, która biła brawa na stojąco.

Gdy śpiewa wojsko – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej

Frekwencja przeszła podczas występu najśmielsze oczekiwania. Publiczności wciąż przybywało. Z powodu braku miejsc w amfiteatrze, częściowo mieszkańcy i turyści stali lub zasiadali na trawie, bawiąc się przy tym wyśmienicie. A koncert był wyjątkowy. Artyści żołnierze dali z siebie wszystko pod kierunkiem swego kapelmistrza, naczelnika orkiestry Leszka Mieczkowskiego. Orkiestrę powitał wójt Jan Dyda, który nie tylko uczestniczył w koncercie, ale i zapowiedział tuż po nim, że dołoży wszelkich starań, aby jeszcze nie raz zawitała w Krościenku nad Dunajcem.

Na początek orkiestra zagrała Harnasie z trombitami i Na strażnicy, a potem już kolejno śpiewali i grali takie utwory jak m. in.: Trębacz Franio, Strzelec Podhalański, Wariatka, Gdy śpiewa wojsko, Ku Victorii, Żołnierz i Panna, czy Panie Generale lub kultowe piosenki filmowe, jak choćby – Róża i bez. To dlatego w ten niesamowity koncert tak chętnie włączała się widownia nucąc wraz z solistami.

Publiczność tak mocno prosiła na stojąco o bis, że artyści żołnierze przepięknie wykonali takie utwory jak: Serce w plecaku i Póki Polska żyje w nas.

Konferansjerkę jak zawsze prowadził niezastąpiony dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem – Józef Szałwia. Przypomniał on, że orkiestra w tym roku świętuje swe 30 lecie, choć tak naprawdę nawiązuje do dawnych przedwojennych tradycji.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej nawiązuje rzeczywiście do sławnej orkiestry 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich z czasu 20-lecia międzywojennego oraz do folkloru Podhala. Natomiast funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pełni od 1973 roku. Bierze udział w ważnych uroczystościach państwowych, okolicznościowych i religijnych. Występuje też na licznych międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą. Występowała już m. in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, we Włoszech, na Węgrzech, w Szwecji i Szwajcarii oraz w Norwegii, na Ukrainie i Litwie oraz na Białorusi, w Czechach, we Francji i w Holandii, Szkocji, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych.

Bierze też udział w festiwalach prezentując muzykę operową, operetkową i musicalową oraz rozrywkową, ma w repertuarze muzykę organowo-instrumentalną i wiele innych. Podczas tzw. musztry paradnej używa instrumentów ludowych takich jak: trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie.

Także i podczas niedzielnej imprezy sponsorem generalnym była Kinga Pienińska oraz już tradycyjnie promowano też szczepienia przeciw Covid 19.  

mat. nadesłane

os 24.08.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również