Kamery live
prognoza pogody

Fantastyczne barwy Szymkowego świata

NOWY TARG. Skąd on ma w sobie tyle zapału, ciekawości świata i radości życia? To pytanie muszą sobie zadawać wszyscy,  na których drodze los postawił dotkniętego rzadką chorobą genetyczną Szymka Wasielaka z Gronkowa.

Fantastyczne barwy Szymkowego świata

Pierwszą swoją indywidualną wystawę 20-letni chłopak niedawno otwierał w Spółdzielczym Domu Kultury. I jest ona mocnym świadectwem tego, jak cudownie potrafi rozkwitnąć talent – nawet przy poważnym deficycie różnych sprawności – w otoczeniu rozgrzanym życzliwością. Inicjatywa zorganizowania tej szczególnej ekspozycji wyszła od Sylwii Mensfeld – utalentowanej poetki, malarki i autorki książek, pracującej jako asystentka zdrowienia w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego przy Podhalańskim Szpitalu. 

Szymek to jeden z najpilniejszych i najaktywniejszych uczestników warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez tę placówkę. Tam, pod okiem Magdaleny Kędzierskiej, powstała większość jego prac. Był też aktorem w eksperymentalnych spektaklach Oliwii Korczak. W domu ma rodziców robiących, co w ich mocy, żeby przychylić nieba kochanemu synowi, który jest nie tylko otwarty na ludzi i całym sobą chłonie impulsy ze świata, ale i przed nim otwierają się wszystkie drzwi.

Kolejna pasja Szymka to fotografowanie się z osobami pełniącymi publiczne funkcje. Zdjęcia, na których uwieczniony jest ze starostami, burmistrzami, wójtami, sołtysami, radnymi, nawet z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło – wypełniają już pięć albumów.

– Ja osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem kolorystyki i kompozycji jego prac – takiej zwartej, zamkniętej – mówi Martyna Guńka, animatorka zajęć plastycznych w SDK Nowy Targ. – Także pod wrażeniem graficzności. Powtarzają się elementy takie jak okna czy sylwetki ludzkie. Dochodzą elementy kolażu czy asamblażu, które są integralną częścią prac, tworzą też ich fakturę. Nawet u osób, które nie zajmują się sztuką profesjonalnie, wywołują one dobre, pozytywne emocje. Szymon jest takim naturszczykiem, który całym sobą czuje ten kolor, tę formę i tego może mu z pewnością pozazdrościć niejeden artysta akademicki.

Wzruszeni rodzice dziękowali wszystkim osobom, które sprawiły, że Szymek znalazł miejsce, gdzie tak się rozwinął i ujawnił plastyczną intuicję. Jego pierwszy w życiu wernisaż stał się tym samym świętem Środowiskowego Centrum. Sylwia Mensfeld dedykowała mu wiersz „Do przyjaciela”.

Jako bohatera wernisażu, czekała Szymona jeszcze jedna niespodzianka – muzyczny prezent sprawili mu anglista, wokalista i gitarzysta, Staszek Kita, mini recitalem z utworami własnymi i Daniel Sikorski za dźwiękową konsolą.

A że Szymon jest fanem Krzysztofa Krawczyka, dedykacją dla samorodnego artysty stała się sentymentalna piosenka zmarłego w zeszłym roku idola. Szymek pokazał, jak się umie cieszyć, ruszając w tany razem z mamą.

(asz)

 

Anna Szopińska 24.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Człowiek nie robot 08:27 08.08.2023

Jestem pod ogromnym wrażeniem chylę czoła dla rodziców. Dla Szymona dużo zdrowia i sił w tym zawirowanym świecie jesteś promieniem słońca biję od Ciebie dobroć radość i miłość. JESTEŚ WIELKI

Zobacz również