Kamery live
prognoza pogody

Dziennikarz a hejt w internecie

Fala niezrozumiałego i oderwanego od tematu artykułu hejtu na NTVK – w tym personalne epitety pod adresem oznaczonych inicjałami redaktorów, ich wyglądu, domniemanych wad i braku umiejętności – pojawiła się na łamach jednego z portali internetowych.

Dziennikarz a hejt w internecie

Fala hejtu pojawiła się w komentarzach pod artykułem, który został skopiowany z naszej strony (notabene, bez podania źródła), dotyczącym możliwości zwrotu kosztów poniesionych tytułem opłaty za transmisję meczu. Zwrot proponowany jest przez nas w związku z problemami technicznymi, z jakimi się ostatnio borykaliśmy, a które rzutowały niestety na naszych drogich odbiorców, uniemożliwiając części z nich obejrzenie transmisji.

Hejt zamieszczony w komentarzach dotyczył jednak nie tylko feralnej transmisji, ale objął całą Nowotarską Telewizję Kablową jako taką, od usługi internetu, przez materiały przygotowywane dla potrzeb kanału lokalnego, sięgając niemal osoby stróża, który pilnuje siedziby firmy nocą. Ogrom nieprawdziwych stwierdzeń zawartych w komentarzach – odbiegających znacząco od tematu samej transmisji – wyraźnie uderza w wizerunek i dobre imię całej naszej firmy oraz jej pracowników. Czyżby takie było zamierzenie? Hmmm… Gorzka lektura wywołała w nas ogólną refleksję nad współczesnymi standardami dziennikarskimi, odpowiedzialnością za wybór publikowanych komentarzy, nad prawami, jakimi rządzą się media elektroniczne i kodeksem etyki dziennikarskiej.

Komentarze są wartością dodaną do treści artykułów zamieszczanych na różnych stronach internetowych. Napędzają dyskusję, która nierzadko celowo podsycana jest przez samych moderatorów pracujących w różnych redakcjach w Polsce, czy na świecie. Generują oni komentarze ukrywając się pod różnymi nickami po to, by wywoływać dyskusję i nadawać jej odpowiedni kierunek.

Komentarze przesyłane przez odbiorców są właściwie zawsze moderowane, co oznacza, że wydawca sam decyduje, które z nich zostaną zamieszczone, a które nie. Sam ustala, czy naruszają prawo, dobre obyczaje, czy nie przekraczają granicy czyjejś prywatności. Czy wnoszą coś do opublikowanego artykułu i poruszanego w nim tematu, nawet jeśli zawierają krytyczne spojrzenie na dane zjawisko, osobę, czy instytucję, czy też są czystym internetowym hejtem, który nie tylko merytorycznie nie wnosi nic do treści artykułu, ale od niego całkowicie odbiega.

Wybór tudzież generowanie takich, a nie innych komentarzy oraz ich publikację na stronie internetowej, traktować należy jako część składową artykułu. Zarówno artykuł, jak i wybiórczo traktowane, moderowane przez redaktorów komentarze można zatem rozpatrywać pod kątem trzymania się lub łamania zasad etyki dziennikarskiej.

Przypomnijmy, że jej podstawowe założenia to: dążenie do prawdy, bezstronność i uczciwość, szacunek dla prywatności innych, niezależność od grup interesów, poszanowanie prawa oraz respektowanie dobrych obyczajów. Przyjęta przez wszystkie stowarzyszenia dziennikarskie w Polsce w 1995 roku “Karta etyczna mediów” zawiera siedem zasad dotyczących takich wartości związanych z pracą dziennikarza, jak: prawda, obiektywizm, uczciwość, szacunek i tolerancja.

Poza etyką dziennikarską istnieje też zwykła ludzka przyzwoitość. W małym regionie dziennikarze ciągle spotykają się w tym samym gronie na rozmaitych eventach, konferencjach prasowych, sesjach rad miast, gmin i powiatów. Znają się z widzenia, często z imienia, wyświadczają sobie koleżeńskie przysługi – jak w każdym innym zawodzie. Są sobie znani.

Istnieją na tym świecie zasady, których po prostu się nie łamie, bez względu na potencjalny wzrost oglądalności, klikalności popularności. Nie dla wszystkich są one oczywiste, stąd szereg mediów, które działają bez jakichkolwiek zasad, a ich celem jest nie tyle przekazywanie informacji, co sianie fermentu, nastawienie na sensację, oglądalność, ośmieszanie innych – często konkurencji. Jakie motywacje kierują tymi, którzy pozwalają na obrażanie swoich znajomych? Jak bardzo trzeba czuć się zagrożonym działaniem konkurencji, by posunąć się do tak żenujących działań?

Na to pytanie, szczęśliwie, nie znamy odpowiedzi. Odnotowując stały wzrost, zainteresowanie i sympatię Was – widzów i czytelników, nie musimy uciekać się do żadnych sposobów zdobywania kolejnych odbiorców, poza publikacją rzetelnych materiałów.

 

os 11.03.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

33 komentarzy
mot 15:07 12.03.2018

a mój Tata ogląda co tydzień przegląd...obserwując (tu i tam) i słuchając redaktorki i redaktorów

marcin 11:52 12.03.2018

Cenzurą nie zajmuje się Burmistrz bo on ma pełne ręce roboty i musi całymi dniami być tu i tam. Tym zawsze zajmował się Wydział promocji.

kaminska 11:17 12.03.2018

Dla mnie osobiście też ważne są relacje z różnych eventów, najchętniej filmowe. I to jest fajne w tym portalu, że zawsze ktoś coś zmontuje, napisze. a redaktorów i operatorów faktycznie widać. Właściwie, jak tak sobie przypomnę, na koncerty, czy wydarzenia kulturalne chodzi w sumie tylko kablówka, tygodnik i Zibi, pan Szymon.

ajwaj 11:12 12.03.2018

przecież na p24 też jest ciągle o burmistrzu. o kim mają pisać media, o kimś, kto kandydował na burmistrza, ale nie został wybrany? nie rozumię. pisze się o tych, którzy rządzą.

poezja jest w nas 11:04 12.03.2018

@ ;-) pomyśl. Oglądam te materiały bo interesuje mnie moje miasto. Jest tam dużo burmistrza, owszem. Jest też mnóstwo materiałów ze szkół, gdzie chodzą nasze dzieci i wnuki. Są relacje z wydarzeń gdzie są nowotarżanie, moi znajomi albo ja sama więc lubię pooglądać i podyskutować sobie o tym przy herbacie. Znajomy mi nawet nagrywa to na komputer żebym miała pamiątkę. To jest pewnego rodzaju kronika i pamiątka na lata i to za darmo. Przecież to jedyne Media w tym mieście, które regularnie są np. w Galerii u Pani Ani, w MOK-u, na Uczelni czy w Szkole muzycznej czy na imprezach UTW. Redaktorzy telewizji są na tych imprezach, można z nimi porozmawiać, zwrócić im uwagę i i czasem poprosić aby przyszli na jakieś wydarzenie, co często robią. Z konkurencyjnej grupy medialnej raz na jakiś czas widzę tylko panią Sabinę, która ma świetne pióro. A czy piszą dobrze o Burmistrzu? Maja pisać źle, chyba nic strasznego nie robi. Ja się tym za bardzo nie interesuję. Oglądam bo ze znajomymi chodzimy na różne wydarzenia.

admin 10:16 12.03.2018

Będziemy starać się częściej "odkopywać" stare materiały tak, by Państwo mogli sobie poprzypominać głos i wygląd naszych dawnych redaktorów. Już ruszył cykl "Taśmy z górnej półki" (link do cyklu: https://youtu.be/klQ3K9mnrKc), gorąco zachęcam do obejrzenia sobie archiwalnych materiałów. Tu jedna z ostatnich takich produkcji: https://youtu.be/mTv7FJG9tqQ Na pewno będzie ciąg dalszy:)

ela 09:54 12.03.2018

Fajnie, że można u was podyskutować. Tego mi wcześniej brakowało! Mam nadzieję, że stanie się to już tradycją.

;-) 09:51 12.03.2018

To zabawne, że o standardach dziennikarskiej mówią ci (pracownicy medialni NTVK), którzy albo pisza dobrze o burmistrzu albo w ogóle

trębacz 09:29 12.03.2018

Ja tęsknie na Piotrkiem RP. Perfekcyjny, jedwabisty głos i profesjonalne podejście do tematu.

Henryk 09:02 12.03.2018

A Pani Sabina pracuje jeszcze w NTvK? Po przeprowadzce mam inną TV i nie ogolądam. Lubiłem posłuchać jej spokojnego, ciepłego głosu, dlatego często słucham radia spod Tatr. Wycisza mnie i spokojnie sobie zasypiam.

*ANONIM* 07:38 12.03.2018

@ Z miasta jak lubisz statystyki to sobie poklikaj f5, ja nie oglądam Przeglądu na internecie, zawsze oglądam w domu w środy o 18.30. Jak nie zdążę to oglądam powtórkę. Lubię i oglądam. Tobie się nie podoba to sobie pooglądaj wiadomości spod Tatr albo jakiś magazyn przyrodniczy. Twoja wola

Zaniepokojona 02:38 12.03.2018

Szanowna Redakcjo, gratuluje świetnego ujęcia tematu z jakim borykają się dzisiejsze czasy. Jesteśmy niewolnikami internetu, a ten pozwala sobie często na zbyt wiele. Szczególnie jeżeli wpadnie w ręce nieudolnych redaktorów-moderatorów, którym się wydaje ze maja nieograniczona władze nad słowem. Słowem niestety, które często kłuje w serce, zadaje ciosy które nie powinny paść. To przykre, ale niestety każdy wystawia sobie własne świadectwo swojego życia. Proszę pamiętać, ze każda przykrość sprawiona drugiemu człowiekowi wróci do kogo trzeba z podwójna mocą.

Misiek 02:28 12.03.2018

Nie czytajcie hejtu na p24. Mam potwierdzona informacje, ze te ich „świetne” wpisy pisza raptem dwie osoby (...) Zatem głowa do góry, róbcie swoje bo robicie naprawdę kawał dobrej roboty dla miasta i jego mieszkańców !

Miastowa 02:16 12.03.2018

Brawo za wolność słowa. Jesteście pierwszym medium w mieście które powiedziało NIE dla ”hejtu” w internecie, w którym wszystkim wydaje się ze są anonimowi. Zwolnijmy trochę i zastanówmy się do czego prowadzi ta internetowa zawiść ?

counter 23:01 11.03.2018

Gratulacje dla autora artykułu ... chyba będzie w top 10 najczęściej komentowanych ; )

admin 22:59 11.03.2018

Nigdy wcześniej Pan u nas nie komentował.

Dety 23:28 11.03.2018

Komentowałem, pod innym nickiem ale komentarze się nie pojawiły.... A później przestałem Was czytać, bo to była zwykła strata czasu.

Dietetyk 02:32 12.03.2018

Te gościu o nazwie „dety”, ale se wymyśliłeś o niepublikowanych komentarzach. Nie miałeś weny twórczej czy jak ? Ja częstował pisze tutaj krytyczn komentarze i zawsze je puszczali. Może pomyliłeś adresy ? Wiesz tez końcówka 24 heheh

Dety 22:50 11.03.2018

Dlatego u Was nie opublikowaliscie żadnego mojego krytycznego komentarza?

Maria 21:58 11.03.2018

A po nowych wyborach jeśli zostanie gazdą wybrany nasz góralski przyjaciel Pan przewodniczący Rady naszego pięknego Miasta to zlikwiduje waszą telewizję i jego synowie będą dzielić i rządzić w tym Mieście. Zabiorą wam kamery stojące i te latające i statywy i dostaniecie zakaz pracy we wszystkich mediach na Podhalu, przynajmniej w tym góralskich. Zburzą wam ten straszny maszt i zerwą te kable na klatkach i doprowadzą wifi. W listopadzie musicie poszukać sobie innej pracy bo telewizja przestanie istnieć i zostanie tylko słowo pisane, bez tych gadających głów i pustych obietnic. Szkoda mi tylko tego pana co czyta słowa bo on taki ciepły i miły człowiek, wyprowadzamy razem psy i zawsze mi dzień dobry powie.

Jozek 02:29 12.03.2018

Mario, niedoczekanie Twoje...

Przerażony 00:29 12.03.2018

Mario, strach się bać !!! Obyś nam nie wywróżyła tego bo będzie apokalipsa

Obiektywnie 21:02 11.03.2018

Zuza powiem więcej... za p24 stoi pewna grupa osób, która wzięła sobie za punkt honoru przejąć władze w mieście. To bardzo poważna sprawa wbrew pozorom, ale jestem pewien ze niedługo kurtyna pójdzie w dół i wszyscy dowiedzą się o kto z kim i w jakim celu...

rrr 20:59 11.03.2018

Aż z ciekawości weszłam sprawdzić o jakim artykule mowa. I tak się zastanawiam... Ile w Nowym Targu mamy nowotarskich kablówek? Artykuł na tym niedobrym konkurencyjnym, zazdrosnym o Was portalu jest rzeczowy i obiektywny. Nie rozumiem zatem, skąd taka Wasza odpowiedź. I to przytaczanie zagadnień etyki dziennikarskiej... Rzeczywiście, ostatnio spotkałam się z nimi na studiach dziennikarskich kilka lat temu, ale że akurat Wasi 'redaktorzy' będą się na ich łamanie skarżyć? To dopiero się nazywa hipokryzja 😂😂😂 brawo, nowotarska kablówko. Myślałam, ze po dzisiejszych komentarzach Pana Gabrysia już niczym mnie tak nie rozbawicie 😂😂😂

teresa 21:30 11.03.2018

Proszę zostawić zasłużonego obywatela naszego miasta i olimpijczyka w spokoju. To dobry fachowiec i uczciwy człowiek a i posługę w mieście sprawuje

DG 07:24 12.03.2018

Hahaha no i dlatego nie ma szansy na zmianę komentatora na meczach! Ja proponuję,żeby P.Gabriel jeden raz posłuchał swojego komentowania w powtórce meczu to przypuszczam,że zaniechalby komentowania!Ja bym tak zrobiła i się nie kompromitowala! Pozdrawiam

Mark 20:57 11.03.2018

Ten co latał wcześniej dronem mówił na lodowisku że nie lubi tego co teraz lata bo ma lepszy dron, szybszy i zwrotniejszy i ma większe nasycenie kolorów. Nie mogą latać razem bo by się zderzyły w powietrzu. Ja bym ich obu zabrał do kościoła na posługę ołtarza. Wiem jak to się robi, znam się na tym i napewno bym ich pogodził.

Z miasta 20:52 11.03.2018

Ostatni Przegląd tygodniowy - 330 wyświetleń.Żebyście nie popadł czasem w samozachwyt.A o poziomie dziennikarstwa świadczy chociażby brak jak dziennikarza który to pisał i nie potrafiący się pod tym podpisać. Nawet pseudonimem.

admin 10:52 12.03.2018

Jeśli chodzi o "Przegląd Tygodniowy", jego głównymi odbiorcami są abonenci telewizyjni, liczeni w tysiącach. Udostępnienie wiadomości na serwisie youtube jest traktowane jako dodatek. Liczba wyświetleń na yt nie oddaje realnej skali oglądalności w Internecie - wiele osób ogląda nasz przegląd on-line, bezpośrednio na naszej stronie lub Fb, z pominięciem youtube. To tak gwoli ścisłości.

Maciek 20:47 11.03.2018

Jestem Waszym czytelnikiem od początku istnienia portalu. To chyba od początku zeszłego roku ? Każdy popełniania jakieś błędy. To się nie zdarza tylko temu co nic nie robi. Natomiast krytyka wszystkich (redaktorów) i wszystkiego (usług Ntvk) jest poniżej poziomu wszelkiej przyzwoitości. Ja się osobiście tym brzydzę, ale wierze ze portal nowytarg24.tv i osoby z nim związane urosną po tym wszystkim w sile ! Trzymam za Was kciuki.

Wojtek 20:38 11.03.2018

Ktoś wreszcie ma odwagę powiedzieć jakie są prawdziwe motywy tego hejtu. Gratuluje, tak trzymać !

Zuza 19:51 11.03.2018

Przez lata p24 rządziło i dzieliło. Teraz muszą się podzielić czytelnikami z ntvk i może to jest ość niezgody. Ja czytam z chęcią to i to

czytelnik 19:45 11.03.2018

Po prostu "brawo"

Zobacz również