Kamery live
prognoza pogody

Delegacja ze Słowacji na wykładzie w Ratuszu

17 grudnia 2016 00:31

W czwartek, 15 grudnia w budynku Muzeum Podhalańskiego w miejskim Ratuszu odbył się ostatni wykład w ramach cyklu "Galeria Nowotarżan". 

Delegacja ze Słowacji na wykładzie w Ratuszu

Ostatni wykład Marka Fryźlewicza dotyczył postaci brata Andrzeja Alojzego Marii Chmiela – mało znanego zakonnika pochodzącego z Polski (rodzice pochodzili ze Sromowiec Wyżnych i Maniów), ale urodzonego w słowackiej Spiskiej Starej Wsi w 1913 roku, jako piąte z ośmiorga dzieci. Andrzej Chmiel jest absolwentem nowotarskiego gimnazjum (obecne liceum im. Seweryna Goszczyńskiego), gdzie dał się poznać jako wzorowy uczeń i głęboko religijny człowiek. Dwa lata po maturze wstąpił do zakonu Augustianów Bożych w klasztorze Trójcy Przenajświętszej w Lnare w Czechach. Pierwsze śluby zakonne złożył w Boże Narodzenie 1936 r. w klasztorze Santa Maria Nuova koło Tivoli i przyjął imię zakonne Alojzy Maria od Ukrzyżowanego Jezusa. Po nowicjacie 2 lata studiował filozofię w Rzymie. W trakcie studiów zachorował na raka tarczycy. Chorobę i związane z nią cierpienie znosił godnie, całkowicie oddając się w nim Bogu, czym dawał przykład niezłomnej wiary. W wieku zaledwie 26 lat, przegrał walkę z chorobą.

Już od dłuższego czasu trwa proces beatyfikacyjny brata Alojzego Marii, aktualnie jest on już na tzw. “etapie rzymskim”. W ramach tegoż procesu, jego postulator odwiedził kiedyś Nowy Targ i liceum zapoznając się z dostępnymi informacjami o bracie Alojzym z jego czasów gimnazjalnych.

W stulecie urodzin, na rynku Spiskiej Starej Wsi odsłonięto pomnik zakonnika, o którym papież Pius XII miał powiedzieć “To jest święty mąż”. 

Uczestnicy wykładu mieli okazję obejrzeć film dokumentalny produkcji słowackiej, poświęcony osobie brata Alojzego Marii Chmiela. Na spotkanie w ratuszu przybyła delegacja ze Słowacji, z księdzem Pawłem Garajem ze Spiskiej Starej Wsi na czele. Tłumnie przybyli też nowotarżanie. Na zakończenie wykładów, prelegent dla każdego z uczestników przygotował dyplom udziału w cyklu wykładów. 

opr. os

NT24TV 17.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również