Kamery live
prognoza pogody

“Części wspólne” – za nami pierwszy wernisaż w Wieży Wodnej

10 grudnia 2021 09:00

“Części wspólne” – to tytuł wystawy prac uczniów i pedagogów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, jaka gości w budynku Wieży Wodnej w Nowym Targu. W środę odbył się tu pierwszy wernisaż. Wieża będzie od teraz pełnić funkcję galerii sztuki MCK. Wystawę można oglądać w dni powszednie od 8-16. 

Wszystkich gości, na czele z profesorami i uczniami szkoły Kenara, którzy bardzo licznie przybyli na wernisaż do Nowego Targu, witał dyrektor Andrzej Lichosyt. To właśnie z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury i zaangażowaniu Wiktorii Kowalczyk-Szlagi, wystawa doszła do skutku. Jej kuratorem jest dr Agnieszka Rokicka – nowotarżanka związana zawodowo z ZSP w Zakopanem. 

– Dla nas jest to okazja do szerszego pokazania się – pedagodzy i uczniowie we wspólnej przestrzeni i dziękujemy MCK za tę inicjatywę. Są to prace z różnych specjalizacji – mamy tu projektowanie graficzne, meblarstwo artystyczne, lutnictwo artystyczne oraz snycerstwo – mówiła Agnieszka Rokicka. 

Dla Miejskiego Centrum Kultury, wernisaż wystawy był również ważnym momentem – to pierwsze tego typu wydarzenie w tym obiekcie MCK. Od teraz Wieża Wodna będzie pełnić rolę galerii sztuki. To tu, a nie w głównym budynku będą organizowane kolejne wystawy. 

-Cieszymy się, że możemy być w Nowym Targu w tym miejscu. Zawsze cenimy sobie Nowy Targ, dlatego, że mamy stąd wspaniałych uczniów, absolwentów i grono pedagogiczne. Zawsze mile tutaj wracamy. Podziwiamy zaangażowanie, Nowy Targ rośnie w siłę i czasami z taką zazdrością patrzymy na to, jak się wspaniale rozwijacie – mówił dyrektor ZSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Marek Król-Józaga, podkreślając, jak ważna w szkolnictwie artystycznym jest współpraca na linii uczeń-pedagog: -Szkoły artystyczne, plastyczne, czy muzyczne w ten sposób istnieją, że musi być ten kontakt nauczyciela z uczniem. To niesamowicie wartościowa rzecz. Przekazujemy swoje serce, swoją wiedzę naszym uczniom, a od nich czerpiemy energię – z pomysłów tych młodych ludzi. Wszyscy wspólnie przeżywamy dziś ważny dzień w Nowym Targu.

Na wystawie można zobaczyć prace z wszystkich specjalności – studyjne, semestralne, dyplomowe, a także plenerowe. 

-Chwalimy się plenerami z ostatniego okresu – prezentujemy plener starszych klas w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz plener takich trochę wyróżnionych uczniów, który odbył się w Morskim Oku. Dla nich to też jest nobilitacja, dla wielu to pierwszy udział w takiej wystawie – podkreślał dyrektor ZSP. 

Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił występ kapeli góralskiej oraz uczennicy ZSP Wiktorii Bylinki. 

Materiał filmowy z wydarzenia – w programie “Na skrzyżowaniu sztuk” w środę, 15 grudnia. 

os 10.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również