nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Budynek dworca PKP jesienią 2019 będzie jak nowy. Burmistrz właśnie podpisał umowę o dofinansowanie

Burmistrz Grzegorz Watycha podpisał wczoraj umowę o dofinansowanie modernizacji budynku dworca PKP. Jest ono aż 75-procentowe i wynosi 2 miliony 800 tys. zł. Data zakończenia inwestycji planowana jest na jesień 2019 roku. Jednocześnie w rejonie dworca realizowane będą łącznie cztery różne (w tym dwa transgraniczne) projekty, które całkowicie zmienią tamtejsze otoczenie. Przebudowany zostanie bowiem nie tylko sam budynek dworca, ale i droga dojazdowa, parking, perony, kładka nad torami. W toku jest renowacja zabytkowej wieży wodnej i budowa ścieżek rowerowych łączących dworzec z centrum miasta. Już 27 kwietnia rusza kolejowe wahadło Nowy Targ - Zakopane, co oznacza, że na dworzec PKP jeździć będą autobusy MZK. 

Pełna nazwa zwycięskiego już projektu, którego dotyczy podpisana właśnie umowa o dofinansowanie brzmi: „Utworzenie głównego węzła przesiadkowego regionu podhalańskiego w oparciu o przebudowę dworca kolejowego w Nowym Targu”. Zakłada on przede wszystkim odrestaurowanie historycznego budynku. Wg harmonogramu realizacja wszystkich prac założona jest na dwa lata 2018-2019. Koszt całego projektu opiewającego na węzeł przesiadkowy opisuje się kwotą 4 milionów 100 tys. zł. Dofinansowanie wynosi 2 miliony 800 tys. zł.

Zgodnie z ustaleniami i uzgodnieniami z PKP PLK S.A., mają być zachowane funkcje kolejowe, czyli będzie wykonana poczekalnia, pomieszczenie z przeznaczeniem na kasy, sanitariaty i pozostała część przestrzeni wewnętrznej budynku z przeznaczeniem do obsługi podróżnych. W przyszłości mogą być tam organizowane np. wystawy czasowe, a w sytuacjach kryzysowych, gdy np. wróciłyby zimy stulecia i pociągi utknęłyby na linii kolejowej, pasażerowie mieliby miejsce do schronienia.

Przebudowa obejmie całą historyczną kubaturę – od piwnic po dach i kominy. Projekt pozwoli też na modernizację drogi prowadzącej na dworzec  – od Ludźmierskiej aż do wieży wodnej. Przebudowana droga doprowadzi do miejsc postojowych dla samochodów. Ta inwestycja wpisuje się ponadto w inicjatywę podhalańskich samorządów i marszałka województwa, dotyczącą uruchomienia Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Szynobusy na trasie Nowy Targ – Zakopane mają ruszyć 27 kwietnia.

Równocześnie PKP modernizują linię Kraków – Zakopane. Drugie obok dworca autobusowego DEKADA serce komunikacyjne miasta – alternatywa dla zatłoczonej „zakopianki” – z pewnością przyczyni się do poprawy koniunktury turystycznej i gospodarczej w regionie, ułatwiając dotarcie do wielu jego atrakcji.

Trwa remont zabytkowej wieży wodnej (galeria zdjęć)

 

W ramach modernizacji linii Chabówka – Zakopane przez PKP PLK, na nowotarskim dworcu będzie wykonana przebudowa peronów i kładki nad peronami, która będzie wyposażona w dwie windy. W granicach miasta przebudowane zostaną też torowisko, most nad Czarnym Dunajcem i przejazd kolejowy w ul. Grel.

Budynek dworca PKP – wróci do dawnej świetności

W rejonie dworca realizowane są także dwa projekty finansowane z funduszy transgranicznych: jeden dotyczący zabytków techniki (stale postępujący remont wieży wodnej), a drugi – rozbudowy szlaku dookoła Tatr. W efekcie centrum miasta będzie lepiej skomunikowane rowerowo z dworcem PKP, który wzbogaci się także o nowy parking i odrestaurowany zostanie zabytek techniki w postaci wieży wodnej. W obu przypadkach efektu końcowego trzeba się spodziewać w czerwcu tego roku. Tym sposobem splatają się tutaj projekty w sumie cztery: trzy miejskie i czwarty PKP PLK.

Przypomnijmy jeszcze, że o prawo do 7,5-kektarowej kolejowej nieruchomości, wraz z c.k. austriackim dworcem, miasto walczyło w sądach z PKP ponad cztery lata, decyzję komunalizacyjną uzyskując w lutym 2015 r.

 

5 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna