Kamery live
prognoza pogody

Budynek dworca PKP jesienią 2019 będzie jak nowy. Burmistrz właśnie podpisał umowę o dofinansowanie

Burmistrz Grzegorz Watycha podpisał wczoraj umowę o dofinansowanie modernizacji budynku dworca PKP. Jest ono aż 75-procentowe i wynosi 2 miliony 800 tys. zł. Data zakończenia inwestycji planowana jest na jesień 2019 roku. Jednocześnie w rejonie dworca realizowane będą łącznie cztery różne (w tym dwa transgraniczne) projekty, które całkowicie zmienią tamtejsze otoczenie. Przebudowany zostanie bowiem nie tylko sam budynek dworca, ale i droga dojazdowa, parking, perony, kładka nad torami. W toku jest renowacja zabytkowej wieży wodnej i budowa ścieżek rowerowych łączących dworzec z centrum miasta. Już 27 kwietnia rusza kolejowe wahadło Nowy Targ – Zakopane, co oznacza, że na dworzec PKP jeździć będą autobusy MZK. 

Budynek dworca PKP jesienią 2019 będzie jak nowy. Burmistrz właśnie podpisał umowę o dofinansowanie

Pełna nazwa zwycięskiego już projektu, którego dotyczy podpisana właśnie umowa o dofinansowanie brzmi: „Utworzenie głównego węzła przesiadkowego regionu podhalańskiego w oparciu o przebudowę dworca kolejowego w Nowym Targu”. Zakłada on przede wszystkim odrestaurowanie historycznego budynku. Wg harmonogramu realizacja wszystkich prac założona jest na dwa lata 2018-2019. Koszt całego projektu opiewającego na węzeł przesiadkowy opisuje się kwotą 4 milionów 100 tys. zł. Dofinansowanie wynosi 2 miliony 800 tys. zł.

Zgodnie z ustaleniami i uzgodnieniami z PKP PLK S.A., mają być zachowane funkcje kolejowe, czyli będzie wykonana poczekalnia, pomieszczenie z przeznaczeniem na kasy, sanitariaty i pozostała część przestrzeni wewnętrznej budynku z przeznaczeniem do obsługi podróżnych. W przyszłości mogą być tam organizowane np. wystawy czasowe, a w sytuacjach kryzysowych, gdy np. wróciłyby zimy stulecia i pociągi utknęłyby na linii kolejowej, pasażerowie mieliby miejsce do schronienia.

Przebudowa obejmie całą historyczną kubaturę – od piwnic po dach i kominy. Projekt pozwoli też na modernizację drogi prowadzącej na dworzec  – od Ludźmierskiej aż do wieży wodnej. Przebudowana droga doprowadzi do miejsc postojowych dla samochodów. Ta inwestycja wpisuje się ponadto w inicjatywę podhalańskich samorządów i marszałka województwa, dotyczącą uruchomienia Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Szynobusy na trasie Nowy Targ – Zakopane mają ruszyć 27 kwietnia.

Równocześnie PKP modernizują linię Kraków – Zakopane. Drugie obok dworca autobusowego DEKADA serce komunikacyjne miasta – alternatywa dla zatłoczonej „zakopianki” – z pewnością przyczyni się do poprawy koniunktury turystycznej i gospodarczej w regionie, ułatwiając dotarcie do wielu jego atrakcji.

Trwa remont zabytkowej wieży wodnej (galeria zdjęć)

 

W ramach modernizacji linii Chabówka – Zakopane przez PKP PLK, na nowotarskim dworcu będzie wykonana przebudowa peronów i kładki nad peronami, która będzie wyposażona w dwie windy. W granicach miasta przebudowane zostaną też torowisko, most nad Czarnym Dunajcem i przejazd kolejowy w ul. Grel.

Budynek dworca PKP – wróci do dawnej świetności

W rejonie dworca realizowane są także dwa projekty finansowane z funduszy transgranicznych: jeden dotyczący zabytków techniki (stale postępujący remont wieży wodnej), a drugi – rozbudowy szlaku dookoła Tatr. W efekcie centrum miasta będzie lepiej skomunikowane rowerowo z dworcem PKP, który wzbogaci się także o nowy parking i odrestaurowany zostanie zabytek techniki w postaci wieży wodnej. W obu przypadkach efektu końcowego trzeba się spodziewać w czerwcu tego roku. Tym sposobem splatają się tutaj projekty w sumie cztery: trzy miejskie i czwarty PKP PLK.

Przypomnijmy jeszcze, że o prawo do 7,5-kektarowej kolejowej nieruchomości, wraz z c.k. austriackim dworcem, miasto walczyło w sądach z PKP ponad cztery lata, decyzję komunalizacyjną uzyskując w lutym 2015 r.

 

os 21.03.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Krakus 13:40 18.01.2019

Dzisiaj miałem w planie dojechać z Nowego Targu do Zakopanego PKP. Dworzec kolejowy w NT to jest jeden wielki syf. Zrezygnowałem. Za okupacji było lepiej. Szkoda słów.

Amator turystyki rowerowej 16:55 23.10.2018

To cieszy. Budynek stacji PKP, tak naprawdę od dawna pozostawał jakby zapomniany w tej cywilizacyjnej drodze rozwoju miasta. Jakoś funkcjonował. Turystów, podróżnych, oszałamiał jego widok. Cieszy zapowiedź zmian. Nie jest mi obojętny taki obraz, mieszkam tu tyle lat... Dodam jeszcze coś do tego, mianowicie obraz świetnie pomyślanej trasy rowerowej w pobliżu Czarnego Dunajca, prowadzącej, (o zgrozo!) pod mostem kolejowym. Ilekroć jadę pod nim, zawsze dziwię się, że o ten obiekt też nikt nie dba? Rdza do niego się skutecznie dobiera, beton kruszy się obnażając brunatne już "kości", och sorry - druty zbrojeniowe... Widok jest żałosny i coraz bardziej niebezpieczny. S.O.S.-woła obraz tego obiektu.

Zobacz również