Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Biblioteka wobec współczesnych wyzwań

26 sierpnia 2017 17:41

Nowoczesna biblioteka publiczna powinna być otwartą dla wszystkich przestrzenią usługową, miejscem zaufania społecznego, kreującym wspólnotę, wpływającym na sferę kulturalną i społeczną. By sprostać aż takim wyzwaniom, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu, pełniąca funkcję powiatowej, swoim projektem WIEDZA – INSPIRACJA – ROZWÓJ wpisała się w ministerialny program „Partnerstwo dla książki”.

Biblioteka wobec współczesnych wyzwań

Na realizację swojego projektu – o całkowitym koszcie 16 tys. 700 zł – zdobyła dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 13 tys.200 zł.

Pilotażowy ministerialny program opiera się na założeniu, że aby spełniać swą kulturotwórczą rolę w lokalnych społecznościach, biblioteki muszą być nie tylko dobrze zaopatrzone i prowadzone na poziomie odpowiadającym potrzebom ich użytkowników, ale powinny również te potrzeby kreować, reagować na zachodzące zmiany, także kształtować czytelnicze potrzeby i nawyki. Współczesny bibliotekarz musi być także animatorem kultury i życia społecznego, a to oznacza konieczność ustawicznego zdobywania nowych umiejętności i kompetencji. Program ma wspierać profesjonalne kształcenie bibliotekarzy, wzmacniać funkcję bibliotek jako ośrodków życia społecznego, kulturalnego i literackiego, rozszerzać zakres ich usług, oczywiście z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Nowotarski projekt WIEDZA-INSPIRACJA-ROZWÓJ jest pomyślany jako cykl wykładów pomagających w rozwoju podległych jej bibliotek oraz w samorealizacji zawodowej bibliotekarzy. Trenerami będą wyszkoleni specjaliści, którzy w różnych formach przeprowadzą spotkania w nowotarskiej bibliotece. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe, pomocne podczas warsztatów.

Tematy planowanych bibliotekarskich spotkań to: benchmarking w bibliotece, czyli podpatrywanie, przybliżanie sposobu pracy nowoczesnych placówek; tworzenie wystaw interaktywnych z wykorzystaniem zasobów cyfrowych; psychologiczne techniki kreowania wizerunku biblioteki; zajęcia biblioterapeutyczne z ukierunkowaniem literackim przy rozwiązywaniu osobistych ludzkich problemów czy kształtowanie wizerunku bibliotekarze pomocne w działalności instytucji.

Okazją, by porozmawiać o tym projekcie, była konferencja zorganizowana dla dyrektorów z powiatu nowotarskiego, w filii MBP przy ul. Kopernika.

NT24TV 26.08.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również