Kamery live
prognoza pogody

Antarktyda – nie tylko biało – czarna

13 czerwca 2017 08:50

W dniu 9 czerwca w Czytelni MBP odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. inż. Markiem Doktorem– kierownikiem Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki AGH w Krakowie oraz wykładowcą PPWSZ w Nowym Targu – zatytułowane Antarktyda Nie Tylko Biało-Czarna.

Antarktyda – nie tylko biało - czarna

Prelegent brał udział w trzech kilkumiesięcznych wyprawach antarktycznych działających w obrębie Szetlandów Południowych i Półwyspu Antarktycznego organizowanych przez Polską Akademię Nauk. Podczas spotkania przekonywał wszystkich słuchaczy, że Antarktyda to nie tylko lód i śnieg, że wcale nie jest pozbawiona kolorów, a wręcz przeciwnie, zjawiska przyrodnicze, które możemy tam zaobserwować czynią z niej krainę bajkową i niepowtarzalną.

Antarktyda nie jest nudna, jej zmienność, wciąż na nowo pobudza wyobraźnię badaczy i turystów. To jedyny kontynent, który nie należy do żadnego państwa, jedyny, który nie jest stale zaludniony. To miejsce gdzie możemy znaleźć zarówno lodowce jak i wulkany, miejsce w którym natura ma niekwestionowaną władzę nad człowiekiem. Prelegent opowiadał o funkcjonowaniu stacji badawczych, pracy naukowców, florze i faunie , a także o historii odkryć tego kontynentu. Zaznaczył także dokonania polskich naukowców m.in. A. Dobrowolskiego i H. Arctowskiego. Historia tego kontynentu, to historia ludzi, którzy wciąż próbują go poznać i zbadać, zapewniając mu przy tym bezpieczeństwo, aby także przyszłe pokolenia miały możliwość zobaczyć ten zupełnie odmienny od naszego świat. Całość spotkania uzupełniona była pokazem multimedialnym, z mnóstwem pięknych zdjęć.

Na zakończenie gość odpowiedział na pytania słuchaczy. Dla wszystkich był to ciekawy i inspirujący wieczór.

tekst: MBP Nowy Targ

 

NT24TV 13.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również