Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu

Wyciszenie Włącz dźwięk

W sobotni wieczór w Miejskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala, będąca kulminacją świętowania jubileuszu 75-lecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu. Instytucji życzono głównie spełnienia planów inwestycyjnych związanych z budową nowego obiektu. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele, pani poseł Jagna Marczułajtis-Walczak, dyrektorzy innych bibliotek w regionie, a także szef Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz. Nie brakło najwierniejszych czytelników i przyjaciół biblioteki, którym wręczono symboliczne dyplomy i kwiaty. Galę uświetnił występ Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. 

Galę rozpoczęły wystąpienia gospodarza uroczystości oraz zaproszonych gości. W ramach wstępu, prowadzący galę Andrzej Rozmus krótko przedstawił dzieje istnienia bibliotek podkreślając, że idea zapisywania, gromadzenia i przekazywania wiedzy przyszłym pokoleniom pojawiła się  niezależnie od siebie, w odległych od siebie kulturach. Pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej przypomniała, że prawną podstawą, dającą możliwość powstania i rozwoju dał miejskiej bibliotece dekret o bibliotekach i zbiorach bibliotecznych z 1946 roku. Dokument umożliwił utworzenie także sieci bibliotecznej w powiecie nowotarskim. 

-Naszym motywem przewodnim jest hasło jubileuszu “Biblioteka w mieście, miasto  bibliotece”. To kwintesencja tego, co chcemy jako biblioteka osiągnąć, czyli swoista korelacja z miastem i jego mieszkańcami. Współczesna biblioteka to nie tylko tradycyjne miejsce przechowywania i korzystania ze zbiorów bibliotecznych, ale również bardzo ważne miejsce dla indywidualnego rozwoju osobistego i społecznego, miejsce dostępne dla każdego, bez względu na wiek, status społeczny i umiejętności. Biblioteka to serce lokalnej społeczności – mówiła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Danuta Wojdyła, dziękując wszystkim swoim obecnym, ale też byłym pracownikom oraz dyrektorom biblioteki – Pragniemy, aby Nowy Targ doczekał się nowego obiektu, który będzie mocnym punktem na kulturalnej mapie miasta i wzmocni w tym zakresie ofertę ziemi nowotarskiej, dostosowaną do nowej rzeczywistości. Jak pokazują badania, to właśnie osoby odwiedzające bibliotekę mają mniejszy poziom stresu i są bardziej optymistycznie nastawione do życia.

Później przyszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości, kwiaty i prezenty. 

-Moment, w którym jesteśmy to zasługa wytężonej pracy pracowników i dyrektorów, którzy tworzyli tę  bibliotekę i rzeczywistość na przestrzeni 75 lat – podkreślał burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – W imieniu władz miasta składam najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy uznania i szacunku za zaangażowanie w promowanie czytelnictwa i szerzenie kultury wśród społeczności lokalnej. Życzę też spełnienia marzeń związanych z rozwojem placówki, a wszystkim pracownikom – satysfakcji z wykonywanej pracy. Skoro urodziny – to życzenia na przyszłość. Chciałbym życzyć, aby na kolejny jubileusz 80-lecia biblioteka cieszyła się swoim własnym, nowoczesnym budynkiem, nie za dużym, nie za małym, na miarę XXI wieku i na miarę oczekiwań czytelników, bo tych budynków nie buduje się dla samej załogi, ale przede wszystkim dla tych, którzy z obiektów korzystają. Chciałbym, aby na mapie Nowego Targu powstał taki obiekt, który będzie chętnie odwiedzany przez czytelników z Nowego Targu i powiatu nowotarskiego.

Pani poseł Jagna Marczułajtis-Walczak przytoczyła zatrważające dane dotyczące poziomu czytelnictwa wśród Polaków, by pokazać, jak istotna jest działalność bibliotek.

-Czy chcemy, aby wyłącznie z Facebooka i Twittera młodzież czerpała wiedzę o świecie, aby wyłącznie internet kształtował jej wrażliwość i budował wyobraźnię? Chyba chcemy, gdyż okazuje się, że 10 mln Polaków nie ma w domu ani jednej książki, a 6 mln Polaków znajduje się poza kulturą pisma tzn. nie przeczytało w ubiegłym roku nic, nawet artykułu w gazecie. Te liczby pokazują skalę wyzwania, przed którym stoją m.in. bibliotekarze – mówiła pani poseł – To właśnie oni, nauczyciele i świadomi rodzice mogą zmienić tę smutną rzeczywistość. Z okazji jubileuszu, życzę wam sukcesów w tej społecznie ważnej, ale niedocenianej pracy. Życzę wam licznej rzeszy wiernych czytelników, budżetu, który pozwoli na stałe wzbogacanie księgozbioru o dzieła wybitne i cenne, a także spełnienia marzeń inwestycyjnych, aby na 80-lecie mogli państwo zorganizować uroczystość już w nowym budynku.

Nowej siedziby życzył nowotarskiej bibliotece również Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej w Krakowie.

-Życzę dalszego, dynamicznego rozwoju, a przede wszystkim tego, aby w końcu biblioteka w Nowym Targu doczekała się nowego budynku, na który niewątpliwie zasługuje i który da jej możliwość rozwinięcia skrzydeł – mówił Jerzy Woźniakiewicz, który następnie wygłosił prelekcję “Otwarta czyli jaka?”, opowiadając o realizowanej przez instytucję, której szefuje, misji maksymalnego zwiększania dostępności biblioteki dla osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko właściwie oznakowane miejsca parkingowe, odpowiednie windy, ale też takie elementy jak pętle indukcyjne, obniżone lady, czy możliwość wypożyczenia filmów z autodeskrypcją. To także organizacja wydarzeń nie tylko “dla”, ale również “z” osobami ze szczególnymi potrzebami – Nie ma tu mety, zawsze jest coś, co można zrobić lepiej i “bardziej” – mówił dyrektor WBP, podsuwając Nowemu Targowi szereg pomysłów do wykorzystania i uwzględnienia podczas projektowania nowego obiektu.

Przedstawiciele władz powiatu nowotarskiego Karol Skrzypiec i Tadeusz Rafacz wręczyli na ręce dyrektor MBP Medal Pamiątkowy Podhala, przyznany wcześniej odpowiednią uchwałą Rady Powiatu. Z życzeniami, gratulacjami, kwiatami i prezentami pospieszyli także przedstawiciele samorządów z Jabłonki i Lipnicy Wielkiej, Związek Podhalan Oddział Nowy Targ, zespół “Hyrni”, prezes nowotarskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz dyrektorzy Miejskiego Centrum Kultury i Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Nie brakło symbolicznych podziękowań dla byłych pracowników oraz wiernych czytelników i przyjaciół biblioteki, których zaproszono i wyróżniono na scenie. Wydarzenie zwieńczył wspaniały koncert Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej – zespołu działającego przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Potem przyszedł czas na urodzinowy tort i odśpiewanie “Sto Lat” – już we wnętrzach kawiarni MCK. W obsłudze wydarzenia pomogły wolontariuszki z 7. i 8. Nowotarskiej Drużyny Harcerek. 

W niedzielę – drugi dzień świętowania, tym razem w filii przy ul. Kopernika, gdzie zaplanowano spotkanie z Wiesławem Drabikiem oraz urodzinową pizzę dla dzieciaków. 

fot. os/Maciej Gębacz

“Książka, biblioteka to jest coś, co powinno być łączące, a nie różniące ludzi”. Rozmawiamy z burmistrzem Grzegorzem Watychą

os 21.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Kuma 13:47 22.05.2022

Super wygląda Pani Kasia P. Zmieniła się nie do poznania. Elegancka.

Zobacz również