nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

63 zakażenia w naszym województwie. Niesubordynowani limanowianie

MAŁOPOLSKA. Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 63 osób. Policja wspiera służby sanitarne na granicach i apeluje do pozostających w kwarantannie o korzystanie z aplikacji. Przeprowadza też mnóstwo kontroli. Do złamania kwarantanny doszło w Limanowej.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych czterech osób. Tym razem są to: starszy mieszkaniec Nowego Sącza, który będzie przebywał w izolacji domowej, dwaj mężczyźni w sile wieku z Krakowa (jeden z nich pozostanie w izolacji domowej, drugi aktualnie przebywa w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie), a także mężczyzna w sile wieku z powiatu oświęcimskiego, który przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – informuje biuro prasowe wojewody.

Obostrzenia

W ostatnich dniach wprowadzono kolejne zasady bezpieczeństwa. Do 11. kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

– dojazdu do pracy

– wolontariatu

– załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego

Ważne! Pieszo przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, busie tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. W związku z tymi ograniczeniami nowotarska  policja już od wczoraj zwraca szczególną uwagę na komunikację zbiorową. Policjanci sprawdzają, czy ilość osób zgodnie z nowymi ograniczeniami nie przekracza połowy miejsc siedzących.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Policja zachęca więc do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy Internetu.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Co dzień – więcej osób w kwarantannie

Apele o rozsądek najczęściej przynoszą pożądany skutek. Potwierdza to policyjna statystyka. W minioną sobotę policja skontrolowała 5800 osób na kwarantannie domowej w Małopolsce. W tym czasie ponad 260 osób było nieobecnych. W niedzielę na 7500 sprawdzanych ludzi, brakowało 60. W poniedziałek wśród 8500 nie było 45, dzień później wśród 10640 osób 68 nie było obecnych w miejscu izolacji. W środę skontrolowano 12 tys. osób, nie spotkano 60.

Różne są powody nieobecności, większość kontrolowanych była pod innym adresem niż wskazany w karcie lokalizacji. Policji pomagają żołnierze 6. Brygady Desantowo-Szturmowej i Żandarmerii Wojskowej oraz 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Niezwykle pomocna przy ustalaniu pobytu osób objętych izolacją jest aplikacja „Kwarantanna domowa”, dostępna na wszystkie urządzenia w systemie Android i IOS.

 

Dotychczas na swoich telefonach zainstalowało ją około dwóch tys. osób. Wiemy, że nie wszystkim odpowiada codzienna kontrola przez policjantów w miejscu zamieszkania, stąd gorąca prośba o zastosowanie łatwej w dostępności i obsłudze aplikacji – zwraca się z prośbą do wszystkich, których to dotyczy, młodszy inspektor Sebastian Gleń, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W Limanowej – złamanie kwarantanny

Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji. W powiecie limanowskim odnotowano dwa poważne naruszenia dyscypliny. Pochodzący z Limanowej mężczyzna na kwarantannie wraz z pięcioma innymi ludźmi, w sąsiedniej miejscowości pracował przy budowie swojego domu. Nieodpowiedzialnie zachował się też pensjonariusz DPS-u, który wyszedł ze szpitala w Limanowej. Mężczyzna był na oddziale w chwili dializowania kobiety, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. 52-latka zatrzymano chwilę później w Rupniowie.

Bywa, że policja pomaga odizolowanym mieszkańcom. Jedna ze sprawdzanych osób potrzebowała jedzenia i picia. Nie mając bliskich i znajomych, czekała na dostawę przewidzianą na kolejny dzień. Policjanci kupili mężczyźnie najpotrzebniejsze produkty w pobliskim sklepie. Następnie w bezpieczny sposób przekazali żywność, pozostawiając ją przy drzwiach mieszkania. – To dla mnie wspaniała postawa i bezcenna pomoc w czasie kwarantanny – napisał obdarowany, dziękując policji za okazaną pomoc.

Niestosujący się do przepisów kwarantanny muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. O wszystkich ujawnianych przypadkach poinformujemy służby sanitarne. Wobec sprawców rażących naruszeń policjanci skierują wnioski o ukaranie do sądu – przypomina i ostrzega insp. Gleń.

opr. asz

Fot. KWP Kraków

 

 

 

0 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna