Kamery live
prognoza pogody

27. Almanach. Ten rocznik integruje

24 stycznia 2024 10:10

NOWY TARG. Na kolejne numery Almanachu z utęsknieniem czekają mieszkańcy Miasta i Podhala, ale też nasi ziomkowie za Wielką Wodą. Promocja 27-ego już rocznika w sali obrad magistratu znów stała się spotkaniem pełnym opowieści o naszej przeszłości i teraźniejszości, muzyki, śpiewu, dobrych życzeń.

27. Almanach. Ten rocznik integruje

27 Almanach prezentował jego Komitet Redakcyjny pod wodzą prezesa Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dra Macieja Hodorowicza i redaktor naczelnej – dr hab. Stanisławy Trebuni-Staszel. Prosto z Warszawy spieszył na to święto prof. Stanisław Hodorowicz. Razem z nimi zasiedli za stołem Lucyna Czubernat – sekretarz PTPN, Anna Majorczyk i dr Barbara Zgama.

– Uważam, że ten almanach jest na szczególnie wysokim merytorycznie poziomie – zwracał uwagę prof. Hodorowicz. – Większość artykułów nadaje się wprost do publikacji w renomowanych czasopismach. Serdecznie życzę, abyście Państwo w skupieniu z nimi się zapoznali, również z wierszami – na bardzo wysokim poziomie, budzącymi refleksje. Trzymajcie się przy tym Almanachu, przy tej tradycji naszej, przy tym naszym mieście, by żyło i kwitło wraz z całym Podhalem.

 

Prawie 350 stronic rocznika przynosi czytelnikom ciekawe, często nowatorskie opracowania, wywiady, artykuły, wiersze, wspomnienia, historyczne rozprawy – pogrupowane w tradycyjnym układzie rozdziałów: Z przeszłości miasta i regionu, Skrzynia z poezją, Prace i materiały etnograficzne, Miscellanea, Pamiętniki, wspomnienia, portrety, Lista nieobecnych, Kronika Nowotarska licząca tym razem ponad 50 stronic. Do „Skrzyni z poezją” Wanda Szado-Kudasikowa włożyła aż 22 najnowsze twory miejscowych poetów. Akcenty graficzne to dzieła Grażyny Gruszki i Beaty Zalot. Zdjęć  ilustrujących pracowicie sporządzaną przez Lucynę Czubernat Kronikę Nowotarską użyczyli Paweł Kos, Maciej Gębacz, Szymon Pyzowski.  

Ciekawe, nieraz odkrywcze teksty, w których przeglądają się i przeszłość, i teraźniejszość Podhala, Spiszu, Orawy tworzyło grono społeczników, które co roku zasilają młodzi autorzy. Miło przypomnieć sobie dzięki nim dzieje ostatnich panów niedzickiego zamczyska, sylwetki bohaterskich strażaków z czasów II wojny czy historie towarzyszącego dwom pokoleniom nowotarżan pawilonu „Gorce” i nowotarskiej biblioteki; dzieje ołtarzy w łapszańskim kościele organów z Czorsztyna i tajemnice XVI-wiecznego obrazu w ołtarzu kościółka św. Anny. Antoni Nowak przybliżył obraz miasta widzianego oczyma cudzoziemców. Wszystko to tematyka ciekawa i szeroka.   

Tradycją almanachu jest czytanie podczas jego promocji oświetlającej karty rocznika poezji, ale też zapraszanie na to wydarzenie zespołów. Najnowszy tom pomagały sprzedawać się harcerki z 7. Nowotarskiej Drużyny „Gniazdo” im. Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej. Jej postać, jako jedynej kobiety w gronie przywódców Konfederacji Tatrzańskiej i więźniarki hitlerowskich obozów – w setną rocznicę urodzin przypomina bratanek Stanisław Apostoł. A kto byłby ciekaw, jak flisacy przepowiadają pogodę – tego też się dowie z kart almanachu.

Nie udźwignęłoby jednak Towarzystwo kosztów przygotowania i druku rocznika, gdyby nie udział sponsorów, na czele z Miastem i Starostwem. Promocja w uroczystej oprawie była też okazją do podziękowań dla dobrodziejów rocznika – zarówno tych samorządowych, jak i właścicieli miejscowych firm. Twórcom almanachu dziękował – z bukietami kwiatów – burmistrz Grzegorz Watycha.

Zespół Młode Podhale jest już stałym gościem dorocznych wydarzeń związanych z promocją Almanachu, ale tym razem dołączył do niego chór Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec. Od siły męskich głosów w pieśniach, kolędach i pastorałkach aż drżała sala obrad. Nic dziwnego, jeśli flisacki śpiew musi się nieść szeroko i daleko nad dunajcowym nurtem.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

Anna Szopińska 24.01.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również