Kamery live
prognoza pogody

11. edycja Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce

10 lipca 2017 21:50

Małopolska Organizacja Turystyczna serdecznie zaprasza na kolejne koncerty 11. edycji Muzyki Zaklętej w Drewnie – festiwalu na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Dwa z nich odbędą się w okolicy - w zabytkowym kościele w Dębnie Podhalańskim (16 lipca) i w kościółku na Piątkowej Górze w Rdzawce (30 lipca). Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

11. edycja Festiwalu  Muzyka Zaklęta w Drewnie na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce

16 lipca o godz. 17:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (UNESCO) wystąpią: 

Katarzyna Wiwer, Julieta Gonzales-Springer (soprany),

Andrzej Zawisza (klawesyn),

Jakub Persona (instrumenty perkusyjne)

w programie:

„Amor Divino. Barokowe duety sakralne z Hiszpanii i Meksyku”

30 lipca o godz. 18:00 w kościele pw. Świętego Krzyża „na Obidowej” w Chabówce wystąpi:

OCTAVA ensemble pod kierownictwem Zygmunta Magiery

w programie:

„Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium & Motety”

Katarzyna Wiwer i Julieta González-Springer – śpiewaczki znane, poza kunsztem wokalnym, z niezwykłej ekspresji przygotowały program złożony z duetów i utworów solowych pochodzących z kręgu muzyki religijnej barokowej Hiszpanii, Katalonii i Meksyku. W utworach, które znalazły się w programie, słychać, jak kultura europejska przyjmowała elementy kultury Indian i czarnych niewolników, sprowadzanych do pracy na plantacjach. Pieśni porywają gorącymi rytmami, ale też chwytają za serce niezwykle bezpośrednimi i pełnymi wyjątkowych porównań tekstami. W czasie koncertu usłyszymy nie tylko łacinę i język hiszpański, ale także negrito, dialekt czarnych niewolników. Utwory to głównie pastorałki, ale są wśród nich również pieśni do Matki Bożej i Najświętszego Sakramentu. Śpiewaczki zaprosiły do wspólnego muzykowania znakomitego, również znanego z gorącego muzycznego temperamentu, klawesynistę Andrzeja Zawiszę. Dźwiękowego obrazu dopełni Jakub Persona na instrumentach perkusyjnych związanych z muzyką z kręgu kulturowego Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. 

Za sprawą OCTAVA ensemble poznamy twórczość Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich działających na przełomie XVII i XVIII w. Gorczycki wiedzą i przygotowaniem muzycznym szybko zwrócił na siebie uwagę. Był człowiekiem niezwykle czynnym i pracowitym, sprawował wiele funkcji i obowiązków, udzielając się także w pracy społecznej. Nic więc dziwnego, że cieszył się wśród swojego otoczenia wielkim autorytetem i szacunkiem.

Do naszych czasów zachowanych zostało jedynie 48 dzieł tego twórcy, prezentujących dualizm stylistyczny. Z jednej strony w twórczości Gorczyckiego znajdziemy utwory kunsztowne polifonicznie, wpisujące się w styl prima pratica, dla którego wzorem była twórczość G. P. da Palestriny – twórcy oficjalnego stylu wielogłosowej muzyki kościelnej, z drugiej zaś strony – styl seconda pratica, reprezentowany przez dzieła wokalno-instrumentalne, gdzie pierwszoplanową rolę odgrywa koncert religijny. Prezentowane w programie Completorium Gorczyckiego stanowi jedno z najwspanialszych dzieł polskich w zakresie właśnie tej formy. Utwór wykazuje znamiona takiej techniki, jaką zabłysnąć miały już w niedługim czasie wielkie oratoria G. F. Haendla.

Więcej informacji o Festiwalu: www.drewniana.malopolska.pl/?page=muzyka

Wydarzenia na portalu facebook:

Dębno Podhalańskie: www.facebook.com/events/773143136200209

Chabówka: www.facebook.com/events/423653848019766

Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” jest bezpłatny!

„Muzyka Zaklęta w Drewnie” już od jedenastu lat rozbrzmiewa na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W letnie niedziele w kolejnych „drewnianych” zakątkach Małopolski występują wybitnej klasy artyści, a także wyjątkowo uzdolnieni muzycy młodego pokolenia. Na Szlaku słychać klasyczne dźwięki fortepianu, klawesynu, folkowe brzmienia skrzypiec i basów, a nieraz także muzykę jazzową czy klezmerską. Zachwyt publiczności wzbudzają występy chórów, widowiska taneczne i misteria sceniczne. Ale tym, co na koncerty przyciąga fanów Festiwalu, jest nie tylko muzyka. To przede wszystkim wyjątkowa atmosfera drewnianych miasteczek, maleńkich cerkiewek i wiejskich kościółków. Świątynie, często mało znane, stanowią prawdziwe arcydzieła. Wystarczy wspomnieć, że aż 8 z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zapraszamy do odkrywania uroków Małopolski, wypoczywania wśród malowniczych krajobrazów i poznawania bogatego dziedzictwa kulturowego regionu podczas koncertów „Muzyki Zaklętej w Drewnie”.

NT24TV 10.07.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również