Kamery live
prognoza pogody

Tu szło o honor – premiera filmu o Konfederacji Tatrzańskiej (z linkiem do filmu)

13 czerwca 2019 03:45

NOWY TARG. We wtorek wieczór, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, odbyła się premiera filmu „Póki pamięć o nich żyje, czyli rzecz o Konfederacji Tatrzańskiej”.

Tu szło o honor – premiera filmu o Konfederacji Tatrzańskiej (z linkiem do filmu)

Projekcję poprzedził artystyczny program w wykonaniu Szkoły Podstawowej Nr 5, noszącej jej imię. Choć były takie nadzieje, stan zdrowia nie pozwolił przybyć na premierę najmłodszej członkini tej organizacji – mieszkającej teraz w Gdańsku pani Halinie Daukszy, która przysłała jednak serdeczny list z życzeniami dla nowotarżan i podziękowaniami za pamięć o konfederatach. 

Autorem scenariusza i reżyserem jest Stanisław Apostoł – bratanek współzałożycielki i komendantki Konfederacji, Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej.

– Konfederacja to jeden z niewielu przykładów w historii, kiedy honor staje na pierwszym miejscu przed ojczyzną – mówił twórca filmu. – Powstała w  roku 1941, w okresie największej potęgi hitlerowskich Niemiec – kiedy tysiącletnia rzesza wydawała się faktem, kiedy nie powstawały żadne inne organizacje podziemne, bo nie było sensu, bo w tym momencie szkoda było materiału ludzkiego na walkę. Konfederacja marzyła o ojczyźnie, ale było to tylko marzenie. Dla nich głownym celem była walka o honor góralszczyzny splamionej zdradą. Wiedzieli, że ich walka jest beznadziejna, ale zakładali, że ich życie, ich wolność, ich cierpienia, są ofiarą, którą złożą na ołtarzu ojczyzny, na ołtarzu jakiejś równowagi moralnej za zdradę innych górali.

Film wyprodukowany przez Nowotarską Telewizję Kablową powstał na wniosek burmistrza, finansowany przez niego i marszałka województwa. W tę produkcję zaangażowane też były: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Chór Echo Gorczańskie, Szkoła Podstawowa Nr 5, ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk oraz grupy rekonstrukcyjne. Wykorzystuje również ten film fragmenty spektaklu teatralnego „Pamięć o nich ginie pomału” w reżyserii Marcina Kobierskiego. Znalazł się w nim i archiwalny zapis video recytacji w wykonaniu samej Jadwigi Apostoł. Nagranie powstało przy okazji jednej z wypraw w Gorce, dla odszukania partyzanckich grobów.

Góralska ścieżka muzyczna to dzieło Jana Karpiela-Bułecki, natomiast część dźwiękowego tła skomponował nieżyjący, lecz serdeczną przyjaźnią związany z Nowym Targiem Włoch Stefano Gueresi.

Obraz poświęcony Konfederacji i pamięci o bohaterach, którzy nie cofnęli się przed „ofiarą krwi i życia samego”, jak mówiła Deklaracja Ideowa tej organizacji – zacznie teraz trafiać do szerszego kręgu odbiorców.   

Produkcja NTvK dostępna jest już na kanale You Tube: 

 (asz)

 

 

Anna Szopińska 13.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również