Kamery live
prognoza pogody

Trwa demontaż zabytkowej maszyny drukarskiej

14 sierpnia 2018 08:14

W Muzeum Podhalańskim rozpoczęła się rozbiórka i konserwacja zabytkowej maszyny drukarskiej. Prace w tym zakresie zlecono profesjonalnej firmie Janusza Karpińskiego. Maszyna stanie się głównym eksponatem Muzeum Drukarstwa, które znajdzie swoją lokalizację w całkowicie przebudowanej oficynie dawnego Hotelu Herza przy Sobieskiego. Oficjalne otwarcie Muzeum Drukarstwa planowane jest na początek października tego roku. 

Trwa demontaż zabytkowej maszyny drukarskiej

Rozmontowywana właśnie maszyna, została przywieziona do Nowego Targu w 1898 roku, za sprawą Ignacego Borka, który w stolicy Podhala tworzył zakład poligraficzny. Ta maszyna typograficzna do druku płaskiego jest wyjątkowo dobrze zachowanym egzemplarzem – jedynym w Polsce i unikatowym w Europie. Po rozmontowaniu, zostanie ona przeniesiona z ratusza do przyszłego muzeum, a specjalista obiecuje uruchomienie urządzenia.

Przy ul. Sobieskiego – początki Muzeum Drukarstwa

Stworzenie Muzeum Drukarstwa jest możliwe dzięki pozyskaniu unijnych funduszy z transgranicznego programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, a tytuł projektu, który pozwolił również na odrestaurowanie zabytkowej wieży wodnej przy stacji kolejowej brzmi: „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”. Partnerami miasta po słowackiej stronie są Kraj Żiliński i Ludrova.

Szerzej na ten temat – w “Przeglądzie Tygodniowym”. 

/os

os 14.08.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również