Kamery live
prognoza pogody

Przy ul. Sobieskiego – początki Muzeum Drukarstwa

11 lipca 2018 23:14

Rozbudowywany i remontowany obiekt przy ul. Sobieskiego wyłonił się z rusztowań. Już wkrótce – dzięki dofinansowaniu ze środków transgranicznych – powstanie tu Muzeum Drukarstwa. Jednocześnie zaczęło się rozmontowywanie zabytkowej maszyny drukarskiej – daru cesarza Franciszka Józefa dla miasta.

Przy ul. Sobieskiego - początki Muzeum Drukarstwa

Stworzenie tej placówki możliwe było dzięki pozyskaniu funduszy z programu Interreg, a tytuł nowotarskiego projektu, który pozwolił również na wskrzeszenie wieży wodnej przy stacji PKP brzmi: „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”. Partnerami miasta po słowackiej stronie są Kraj Żiliński i Ludrova – historyczna miejscowość odległa zaledwie o 5 kilometrów od Rużomberku.

Na Muzeum Drukarstwa przeznaczona została oficyna dawnego Hotelu Herza przy ul. Sobieskiego – przebudowana od piwnic, podwyższona o nowe kondygnacje.

Projekt przewiduje tam m.in. ekspozycję poświęconą XIX-wiecznej poligrafii i wykorzystanie multimedialnych technik. Możliwe też będzie prowadzenie lekcji muzealnych pokazujących dawne techniki drukarskie i rodzaje czcionek. Ogromna kolekcja periodyków i druków ulotnych pozwoli na stworzenie z jej pomocą obrazu życia miasta przed dwustu laty, przed wiekiem i przed kilkudziesięciu laty. Prace wykończeniowe na kilku poziomach obiektu potrwają do końca lipca.

Jeszcze w czerwcu miasto podpisało umowę z wrocławską firmą „Magik”, która do 10. września ma stworzyć aranżacje muzealnych ekspozycji. Oczywiście według wcześniejszych koncepcji.

Jeszcze wcześniej profesjonalnej firmie Janusza Karpińskiego zlecona została rozbiórka i konserwacja zabytkowej maszyny drukarskiej, która przyjechała do Nowego Targu w 1898 roku, za sprawą Ignacego Borka, który w stolicy Podhala tworzył zakład poligraficzny. Ta maszyna typograficzna do druku płaskiego jest wyjątkowo dobrze zachowanym egzemplarzem – jedynym w Polsce i unikatowym w Europie. Zostanie ona przeniesiona z ratusza do przyszłego Muzeum. Demontaż właśnie się rozpoczął, a specjalista obiecuje uruchomienie urządzenia.

wizualizacja

Od tamtych czasów zachowały się także inne elementy wyposażenia drukarni. Na bazie tych eksponatów można z powodzeniem odtworzyć pracownię drukarską. Muzeum Podhalańskie posiada ponadto potężną, bo liczącą kilkanaście tysięcy eksponatów kolekcję rozmaitych druków, które wychodziły z tej c.k. austriackiej maszyny i teraz intensywnie je porządkuje, inwentaryzuje, digitalizuje, układa w specjalnych bezkwasowych opakowaniach.

– Zwłaszcza druki ulotne dają szeroki obraz życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego oraz wydarzeń patriotycznych w mieście i w całym regionie – mówi kierownik Muzeum, Robert Kowalski, pokazując bilety wizytowe, afisze, obwieszczenia, klepsydry, zaproszenia na śluby, roczniki gazet zgromadzone na piętrze ratusza.

Mam nadzieję, że po zakończeniu wszystkich prac i przygotowaniu ekspozycji Nowy Targ otrzyma obiekt, z którego kolejne pokolenie mieszkańców będą mogły być dumnepowiada wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Nowy obiekt zapowiada się także jako turystyczna atrakcja w centrum miasta.

Oficjalne otwarcie Muzeum Drukarstwa planowane jest na początek października, z udziałem partnerów słowackich. Towarzyszyć mu będzie konferencja poświęcona historii drukarstwa.

/asz

 

os 11.07.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również