Kamery live
prognoza pogody

Tradycyjny pokot – na zakończenie Powiatowego Polowania (galeria)

19 lutego 2017 20:59

W dniu dzisiejszym uroczyście zakończono i podsumowano dwudniowe Powiatowe Polowanie na Drapieżniki. Na terenie Rancza Lot miał miejsce tradycyjny pokot, oddanie hołdu zabitej zwierzynie oraz wręczenie nagród w klasyfikacji zbiorowej i indywidualnej. 

Tradycyjny pokot - na zakończenie Powiatowego Polowania (galeria)

Zakończenie polowania miało charakter uroczystego obrzędu – żywy ogień, zwierzyna położona pokotem na trawniku, otoczona przez krąg myśliwych, dźwięki łowieckich sygnałów, takich jak: “Lis na rozkładzie”, czy “Król Polowania”, wysłuchiwanych z czcią i obowiązkowo bez nakrycia głowy.

Wygrana w kategorii zbiorowej powędrowała do koła łowieckiego “Głuszec” z Nowego Targu, która zaliczyła 24 sztuki zabitej zwierzyny. Drugie miejsce zajął “Ryś” z Jabłonki (20 sztuk), trzecie – “Przehyba” ze Szczawnicy (15). Królem polowania został Rafał Guzik z nowotarskiego “Głuszca”. Zwycięzcy otrzymali puchary oraz nagrody w postaci bażantów i kuropatw oraz drobnych nagród rzeczowych. – Czy lisy sprzedaje się teraz na nowotarskim jarmarku? – żartowano, przyznając puchary nowotarskim myśliwym. 

W dwudniowym polowaniu wzięły udział koła łowieckie z Poronina, Nowego Targu (5), Szczawnicy, Jabłonki, Zakopanego (2), Witowa, Spytkowic i Krościenka. Łącznie zabito 134 drapieżniki, wśród nich kilka kun, pozostałą zwierzynę stanowiły lisy. 

Organizatorami polowania były: Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Nowym Sączu, Starostwa Powiatowe w Nowym Targu i Zakopanem, Nadleśnictwa w Nowym Targu i Krościenku oraz koła łowieckie, dzierżawiące obwody łowieckie na terenie w/w powiatów. 

Jest to druga edycja powiatowych polowań, choć pierwsza oficjalna – zeszłoroczna miała bardziej testowy charakter.

Organizacja polowania ma na celu ochronę i zwiększenie populacji zwierzyny drobnej, ochronę zwierząt gospodarskich, ochronę głuszca i cietrzewia w rejonach ich występowania oraz zmniejszenie rozpowszechniania się chorób zakaźnych u zwierzyny dzikiej.” – można przeczytać w oficjalnych publikacjach Związku Łowieckiego. 

Na uroczyste podsumowanie polowania przybył ks. Henryk Paśko oraz burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

NT24TV 19.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również