Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Światowa premiera kompozycji Wojciecha Czepiela w Nowym Targu

16 października 2022 17:43
Wyciszenie Włącz dźwięk

To była prawdziwa gratka dla melomanów z terenu Podhala i ważne wydarzenie artystyczne w Nowym Targu. W minioną sobotę, 8 października, w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu odbyła się światowa premiera kompozycji Wojciecha Czepiela – cenionego dyrygenta, kompozytora, skrzypka urodzonego w Nowym Targu, zasłużonego dla polskiej kultury absolwenta tutejszej szkoły muzycznej.

Koncert w Nowym Targu był zwieńczeniem ambitnego, artystycznego projektu, którego mecenasem był ZEW Niedzica. Najpierw nowotarska publiczność usłyszała sześć duetów na dwoje skrzypiec. Było to polskie prawykonanie tych utworów. W repertuarze znalazły się m.in. „Prosta melodia z Pienin”, „Zamek w Niedzicy”, „Wspomnienie o Trzech Koronach”, czy „Walc dla Małgorzaty”. W części utworów słychać było wyraźną inspirację podhalańskim folklorem. Wykonawcami byli Joanna Konarzewska i Paweł Stawarski. 

Później odbyła się światowa premiera kwartetu smyczkowego. To kameralny utwór na dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę, a za ojca gatunku uważa się samego Józefa Haydna. Kwartety komponowali też Mozart, Beethoven, ale i współcześni kompozytorzy. 

-To trudna forma dla kompozytora – cztery instrumenty smyczkowe potrafią opowiedzieć niezwykle bogate historie. Ten kwartet pisałem przez ostatnie 24 miesiące. Niewątpliwie ten straszny czas, jaki przeżywaliśmy z powodu pandemii i straszliwej wojny, która rozpoczęła się w lutym na pewno wpłynął na brzmienie tego kwartetu i przypuszczam, że pewne brzmienia mogą być szokujące. Ale też taki był ten czas… – mówił kompozytor Wojciech Czepiel.

Wykonawcami utworu podczas jego światowej premiery w Nowym Tagu był Malawski String Quartet w składzie: Joanna Konarzewska (I skrzypce), Paweł Stawarski (II skrzypce), Anna Migdał – Chojecka (altówka) i Michał Dąbek (wiolonczela). 

*

Wojciech Czepiel (ur. 1959 w Nowym Targu) – polski dyrygent, skrzypek i kompozytor.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął u swego ojca Stanisława w wieku pięciu lat w PSM w Nowym Targu. Jako piętnastolatek był skrzypkiem orkiestry AllAntico w krakowskim Liceum Muzycznym i wraz z nią zdobył I miejsce w Konkursie Orkiestr Kameralnych im. Herberta von Karajana w Berlinie (1974). Tam też miał okazję grać pod batutą samego mistrza von Karajana. W 1976 roku jako uczeń prof. Antoniego Cofalika zdobył IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu. W 1977 roku brał udział w konkursie im.Henryka Wieniawskiego (dyplom uczestnictwa w drugim etapie). Studia skrzypcowe kontynuował u prof. Kai Danczowskiej, łącząc je ze studiami dyrygentury u prof. Krzysztofa Missony a także kompozycji i instrumentacji u prof. Tadeusza Machla oraz  technik kompozytorskich u prof. Bogusława Schaeffera. Studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem w 1984 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jako dyrygent zadebiutował już w 1981 roku z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1982-84 był dyrygentem asystentem i równocześnie koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej.Od 1984 do 1986 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a następnie w latach 1986-1990 dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. W sezonie 1990/1991 pracował jako drugi dyrygent w Filharmonii im. Rubinsteina w Łodzi, zaś w latach 1991-1994 był wicedyrektorem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. W latach 1997-2006 był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie, którą doprowadził do bardzo wysokiego poziomu artystycznego. Od 2000 do 2013 roku Wojciech Czepiel pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Orkiestry Filharmonicznej w Bejrucie.

Dokonał wielu nagrać radiowych, telewizyjnych i płytowych, występował na renomowanych festiwalach muzycznych.

W maju 2012 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.

.Wśród jego kompozycji znajdują się m.in. Sonata na skrzypce solo, kadencje do 3-go koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta, 24 Duety na dwoje skrzypiec, 3 mazurki na fortepian, pieśni na głos z fortepianem, Partita na 18 instrumentów oraz utwory na orkiestrę: Sequenza I, Sequenza II, Noveletta, Studium Pieniny 2016.

Malawski String Quartet – tworzą artyści, którzy od wielu lat współpracują ze sobą w różnych formacjach kameralnych i orkiestrowych. Został założony przez czołowych muzyków Orkiestry Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego: skrzypków – Joannę Konarzewską (koncertmistrzynię Orkiestry FK) i Pawła Stawarskiego, altowiolistkę Annę Migdał-Chojecką oraz Michała Dąbka grającego na wiolonczeli. Są oni absolwentami uczelni muzycznych w Polsce, Danii, czy Niemczech. Artyści tworzący kwartet są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych oraz konkursów muzyki kameralnej. Od lat uczestniczą w prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak Wielkanocny Festiwal L. van Beethovena, Chopin i jego Europa, Warszawska Jesień czy Festival do Brescia w Bergamo.

Artystów łączy pasja do wykonywania muzyki, a w szczególności do odkrywania zapomnianych dzieł. Bardzo ważna była realizacja przez zespół premierowego nagrania II kwartetu Artura Malawskiego, opublikowanego na kanale YouTube w ramach programu „Kultura w  sieci” w lipcu 2020 roku. Aby podkreślić znaczenie osobowości twórczej kompozytora, muzycy przyjęli jego nazwisko jako patrona zespołu. 

os 16.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również