Światowa premiera kompozycji Wojciecha Czepiela w Nowym Targu
To była prawdziwa gratka dla melomanów z terenu Podhala i ważne wydarzenie artystyczne w Nowym Targu. W minioną sobotę, 8 października, w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu odbyła się światowa premiera kompozycji Wojciecha Czepiela – cenionego dyrygenta, kompozytora, skrzypka urodzonego w Nowym Targu, zasłużonego dla polskiej kultury absolwenta tutejszej szkoły muzycznej.
Koncert w Nowym Targu był zwieńczeniem ambitnego, artystycznego projektu, którego mecenasem był ZEW Niedzica. Najpierw nowotarska publiczność usłyszała sześć duetów na dwoje skrzypiec. Było to polskie prawykonanie tych utworów. W repertuarze znalazły się m.in. „Prosta melodia z Pienin”, „Zamek w Niedzicy”, „Wspomnienie o Trzech Koronach”, czy „Walc dla Małgorzaty”. W części utworów słychać było wyraźną inspirację podhalańskim folklorem. Wykonawcami byli Joanna Konarzewska i Paweł Stawarski.
Później odbyła się światowa premiera kwartetu smyczkowego. To kameralny utwór na dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę, a za ojca gatunku uważa się samego Józefa Haydna. Kwartety komponowali też Mozart, Beethoven, ale i współcześni kompozytorzy.
-To trudna forma dla kompozytora – cztery instrumenty smyczkowe potrafią opowiedzieć niezwykle bogate historie. Ten kwartet pisałem przez ostatnie 24 miesiące. Niewątpliwie ten straszny czas, jaki przeżywaliśmy z powodu pandemii i straszliwej wojny, która rozpoczęła się w lutym na pewno wpłynął na brzmienie tego kwartetu i przypuszczam, że pewne brzmienia mogą być szokujące. Ale też taki był ten czas… – mówił kompozytor Wojciech Czepiel.
Wykonawcami utworu podczas jego światowej premiery w Nowym Tagu był Malawski String Quartet w składzie: Joanna Konarzewska (I skrzypce), Paweł Stawarski (II skrzypce), Anna Migdał – Chojecka (altówka) i Michał Dąbek (wiolonczela).
*
Wojciech Czepiel (ur. 1959 w Nowym Targu) – polski dyrygent, skrzypek i kompozytor.
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął u swego ojca Stanisława w wieku pięciu lat w PSM w Nowym Targu. Jako piętnastolatek był skrzypkiem orkiestry AllAntico w krakowskim Liceum Muzycznym i wraz z nią zdobył I miejsce w Konkursie Orkiestr Kameralnych im. Herberta von Karajana w Berlinie (1974). Tam też miał okazję grać pod batutą samego mistrza von Karajana. W 1976 roku jako uczeń prof. Antoniego Cofalika zdobył IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu. W 1977 roku brał udział w konkursie im.Henryka Wieniawskiego (dyplom uczestnictwa w drugim etapie). Studia skrzypcowe kontynuował u prof. Kai Danczowskiej, łącząc je ze studiami dyrygentury u prof. Krzysztofa Missony a także kompozycji i instrumentacji u prof. Tadeusza Machla oraz technik kompozytorskich u prof. Bogusława Schaeffera. Studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem w 1984 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Jako dyrygent zadebiutował już w 1981 roku z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1982-84 był dyrygentem asystentem i równocześnie koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej.Od 1984 do 1986 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a następnie w latach 1986-1990 dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. W sezonie 1990/1991 pracował jako drugi dyrygent w Filharmonii im. Rubinsteina w Łodzi, zaś w latach 1991-1994 był wicedyrektorem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. W latach 1997-2006 był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie, którą doprowadził do bardzo wysokiego poziomu artystycznego. Od 2000 do 2013 roku Wojciech Czepiel pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Orkiestry Filharmonicznej w Bejrucie.
Dokonał wielu nagrać radiowych, telewizyjnych i płytowych, występował na renomowanych festiwalach muzycznych.
W maju 2012 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.
.Wśród jego kompozycji znajdują się m.in. Sonata na skrzypce solo, kadencje do 3-go koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta, 24 Duety na dwoje skrzypiec, 3 mazurki na fortepian, pieśni na głos z fortepianem, Partita na 18 instrumentów oraz utwory na orkiestrę: Sequenza I, Sequenza II, Noveletta, Studium Pieniny 2016.
Malawski String Quartet – tworzą artyści, którzy od wielu lat współpracują ze sobą w różnych formacjach kameralnych i orkiestrowych. Został założony przez czołowych muzyków Orkiestry Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego: skrzypków – Joannę Konarzewską (koncertmistrzynię Orkiestry FK) i Pawła Stawarskiego, altowiolistkę Annę Migdał-Chojecką oraz Michała Dąbka grającego na wiolonczeli. Są oni absolwentami uczelni muzycznych w Polsce, Danii, czy Niemczech. Artyści tworzący kwartet są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych oraz konkursów muzyki kameralnej. Od lat uczestniczą w prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak Wielkanocny Festiwal L. van Beethovena, Chopin i jego Europa, Warszawska Jesień czy Festival do Brescia w Bergamo.
Artystów łączy pasja do wykonywania muzyki, a w szczególności do odkrywania zapomnianych dzieł. Bardzo ważna była realizacja przez zespół premierowego nagrania II kwartetu Artura Malawskiego, opublikowanego na kanale YouTube w ramach programu „Kultura w sieci” w lipcu 2020 roku. Aby podkreślić znaczenie osobowości twórczej kompozytora, muzycy przyjęli jego nazwisko jako patrona zespołu.
Komentarze