Kamery live
prognoza pogody

Senioralny Turniej Gry w Boule – aktywność i zabawa

12 września 2022 17:44
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Na parkiecie Areny Nowy Targ, przy popularnej „metalce”, została rozegrana trzecia edycja Otwartego Turnieju Gry w Boule o Puchar Burmistrza Miasta Nowego Targu oraz Wójta Gminy Nowy Targ. W wymagających precyzji i nieco siły rzutach rywalizowało 32 zawodników.

Turniej organizował miejscowy Uniwersytet Trzeciego Wieku, a udział brały drużyny naszych seniorów, osób niezrzeszonych, reprezentacje Kęt i młodzieży.

Wymyśloną we Francji i rozpowszechnioną już w całej Europie grę zręcznościową zaszczepił na nowotarskim gruncie Marian Pastwa, a senioralnemu gronu fachowego instruktażu udzielił poznany na Senioriadzie w Łazach Marek Wągiel z Kęt. Wszystko to przy dużym zaangażowaniu sekcji wolontariatu UTW.

Pierwsze spotkanie amatorów bouli, chętnych do trenowania, odbyło się przy okazji Dnia Dziecka w 2019 roku. Seniorzy zakupili potrzebny do gry sprzęt i na Pożegnanie Lata mogli już zorganizować Turniej. Zagraniczne boule w stolicy Podhala najwyraźniej się przyjęły.

Podobne zawody UTW zamierza organizować przynajmniej raz do roku. W wersji halowej używane są kule lekkie, natomiast w plenerze można grać ciężkimi, stalowymi kulami. Dopóki aura pozwala, seniorzy spotykają się w Parku Miejskim, a gdy pogoda już nie sprzyja – sali użycza im Spółdzielczy Dom Kultury. Treningi idą pełną parą.

W sobotnim Turnieju I miejsce wywalczyły Kety, II – Nowotarski UTW, a III – znowuż Kęty. W zapewnieniu pucharów, nagród rzeczowych i cateringu pomogły organizatorom Urząd Miasta z burmistrzem i Urząd Gminy z wójtem, Stowarzyszenie KOMBINAT oraz prywatne firmy i osoby. Pamiątek starczyło dla wszystkich zawodników.

Drużyny co prawda rywalizowały zawzięcie, ale atmosfera była też zabawowa i radość z trofeów – duża. Zajętych grą dopingowały maskotki, krzątała się wśród nich piątka sędziów, komisja skrupulatnie spisywała punkty. W tym gronie nikt sobie nie wyobraża, by którakolwiek fala pandemii mogła przeszkodzić w kolejnym Turnieju. Boule na Podhalu zresztą brzmią swojsko.   

(asz)

   

 

  

 

 

 

Anna Szopińska 12.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również