Kamery live
prognoza pogody

Projekt “Owca w Mieście” wzbogacony o kolejną rzeźbę

16 maja 2022 09:41

W ogródku kawiarni “Deja Vue” przy ul. Długiej w Nowym Targu pojawiła się nowa rzeźba przedstawiająca owieczkę – barystkę. Instalacja z betonu, aluminium i stali autorstwa Gabriela Szyrszenia powstała na zamówienie właścicielki kawiarni, jako kontynuacja projektu “Owca w Mieście”, zainicjowanego w 2019 roku przez Miasto Nowy Targ. Początkiem lipca odlana z brązu właściwa rzeźba “bliźniaczka” zamontowana zostanie na chodniku przed lokalem. 

Projekt

Pomysł na turystyczną atrakcję w postaci “szlaku owiec” zaistniał po raz pierwszy jako jedno z zadań zgłaszanych w ramach Budżetu Obywatelskiego przez Stowarzyszenie Dalej Podhale i TKA Ferment. W 2019 roku temat podchwyciło miasto – dzięki środkom unijnym z mikroprojektu “Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza Polsko-Słowackiego Nowy Targ-Kieżmark” w różnych miejscach Nowego  Targu stanęły wówczas trzy aluminiowe rzeźby Michała Batkiewicza: owca rowerzystka, turystka i pilotka.

Wraz z powstałymi wcześniej kompozycjami umieszczonymi na rynku i w Parku Miejskim, rzeźby dały początek nowej atrakcji.  Miasto zapoczątkowało szlak, jednak nie dofinansowuje już kolejnych rzeźb. Idea była taka, by w kontynuację projektu i współtworzenie szlaku włączyli się następnie inni artyści oraz mieszkańcy, np. miejscy przedsiębiorcy. 

Więcej owiec w Mieście

-Jeśli ktoś z lokalnych rzeźbiarzy chce zrobić owieczkę która będzie na szlaku, to super, ale trzeba znaleźć chętnego prywatnego inwestora, co w naszym mieście jest bardzo trudne. Po rocznych poszukiwaniach udało mi się namówić tylko Magdę z Deja Vue- wyjaśnia Gabriel Szyrszeń, artysta, twórca Owieczki-Barystki. Jeśli chodzi o potencjalne, kolejne realizacje, jak mówi  “są  zapytania, ale na razie nieśmiałe”. 

Istotne jest jednak to,  że każdy może mieć “swoją własną owieczkę”, dołączyć do szlaku i współtworzyć atrakcję, która rozbudowana i odpowiednio wypromowana, być może ma szansę stać się w przyszłości turystycznym produktem nawet na miarę wrocławskich krasnali. Trzeba dodać, że istniejące rzeźby cieszą się ogromnym zainteresowaniem, mieszkańcy i turyści chętnie fotografują się z nimi, a sam pomysł wydaje się bardzo trafiony. 

fot. Gabriel Szyrszeń/Facebook

 
 
os 16.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również