Kamery live
prognoza pogody

Pół miliarda za jednym kliknięciem trafiło do małopolskich gmin

7 kwietnia 2021 17:05

Za jednym kliknięciem do samorządów z województwa małopolskiego – w tym gmin górskich – trafiło ponad pół miliarda złotych. Podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita dokonał przelewu na konta Jednostek Samorządu Terytorialnego, które zostały objęte Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych. Wśród nich znajduje się także  miasto Nowy Targ, które w ostatnim czasie otrzymało w sumie ponad 10 mln zł na przebudowę Miejskiego Ośrodka Kultury. 

Pół miliarda za jednym kliknięciem trafiło do małopolskich gmin

Wojewoda zwrócił uwagę na fakt, że wsparcie finansowe samorządów w czasie panującej pandemii Covid-19 jest dla nich bezcenne.

To jest ta realna pomoc, którą rząd Premiera Mateusza Morawieckiego otacza samorządy. Wiemy, jak bardzo ważne są inwestycje, będące kołem zamachowym dla rozwoju naszych małych ojczyzn. Wiemy również, że te inwestycje pozwolą utrzymać miejsca pracy, bo przecież inwestycje będą realizowane przez lokalne firmy. Dzięki decyzji o uruchomieniu tych środków samorządy mogą się rozwijać nawet w tym trudnym czasie pandemii – mówił Łukasz Kmita małopolski.

0,5 miliarda to łączna kwota jaką otrzymały gminy w Małopolsce w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych: 294 022 077,85 zł wyniki naboru w ramach RFIL dla gmin górskich, 220 071 871,88 zł II konkurs RFIL.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. To pieniądze, które pozwolą realizować idee zrównoważonego rozwoju.

– Polski rząd, z jednej strony, patrzy całościowo na rozwój kraju, realizując duże, strategiczne inwestycje; z drugiej zaś dąży do tego, aby wspierać lokalne pomysły i projekty, które są istotne dla Mieszkańców konkretnej miejscowości czy gminy – mówił przedstawiciel rządu w terenie.

Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania. RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

8 mln rządowego dofinansowania na przebudowę MOK

MOK z kolejnym dofinansowaniem. Tym razem 2 mln 350 tys. zł

os 07.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również