Kamery live
prognoza pogody

8 mln rządowego dofinansowania na przebudowę MOK

25 marca 2021 15:26
Wyciszenie Włącz dźwięk

Ogłoszono dziś wyniki naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego do 82 górskich gmin Małopolski trafią środki w wysokości 294 mln złotych. Jednym z beneficjentów jest Gmina Miasto Nowy Targ, która otrzyma 8 mln złotych na przebudowę Miejskiego Ośrodka Kultury. Łączna kwota dofinansowania inwestycji wyniesie tym samym około 21 mln złotych. Przypomnijmy, że całkowity koszt przebudowy i rozbudowy wraz z wyposażeniem to 34 miliony 600 tys. zł. 

-Bardzo się cieszymy z tego dofinansowania przebudowy Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Dziękuję pani poseł Annie Paluch za poparcie naszego wniosku. Dziś możemy powiedzieć już, że zdecydowana większość tej inwestycji będzie dofinansowana ze środków zewnętrznych, jest to już łącznie ok. 21 mln zł. Przy trudnej sytuacji finansowej w tym roku, jest to duże wsparcie, które pomniejszy deficyt i otworzy nas też inwestycyjnie. Zadanie, które realizujemy jest duże, dlatego kwota wsparcia jest tak wysoka – to maksymalna kwota, jaka była możliwa do otrzymania w ramach tego Funduszu – komentuje burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. 

Wyniki naboru przedstawili dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z posłanką Anną Paluch.

– Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich, które czerpią swoje dochody głównie z turystyki, to specjalna oferta wsparcia, przygotowana przez polski rząd. Takich gmin w Małopolsce mamy 82 – pięknych i cieszących się ogromną popularnością wśród turystów. Chcemy, by wspólnymi siłami udało się przetrwać czas pandemii. Pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich to w wielu przypadkach będzie swoiste koło ratunkowe. Lista inwestycji w Małopolsce jest bardzo długa. Pokazuje zarazem, jak to wsparcie jest istotne. Dzięki decyzji Pana Premiera małopolskie samorządy nawet w tych trudnych czasach covidowych mogą się rozwijać – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmienia oblicze Polski. Odesłaliśmy do lamusa model polaryzacyjno-dyfuzyjny; wręcz przeciwnie – rząd Prawa i Sprawiedliwości chce dążyć do wyrównania różnic, które się pojawiły po naszych poprzednikach. Uważamy, że wszystkie gminy zasługują na to, aby się im dokładnie przyjrzeć i wesprzeć ich model rozwojowy. (…) Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kierujemy miliard złotych dla gmin górskich, tj. dla 6 województw i 200 gmin. (…) Z tych pieniędzy będzie można wspierać otwartą infrastrukturę turystyczną, czyli ścieżki piesze i rowerowe, punkty widokowe, promenady, parkingi, wypożyczalnie sprzętu, urządzenia, które stricte służą obsłudze turystów, ale też te, które wspomagają obsługę ruchu turystycznego – chociażby kanalizację, przebudowę chodników, dróg, placów. To jest ogromnie ważne ze względu na kwestie gospodarcze, bo to udzielenie wsparcia lokalnym firmom. To lokalne firmy są wykonawcami tych inwestycji. To będą środki skierowane na ochronę miejsc pracy. Bardzo dziękuję Panu Wojewodzie za współpracę i za to, że z taką determinacją wspiera wszystkie nasze starania – mówiła poseł Anna Paluch.

Wsparcie, które trafi do małopolskich gmin, zostanie przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności na budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej wraz z ich oznakowaniem; placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych, parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych, a także infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, w szczególności dróg, chodników, oczyszczalni ścieków.

Poza Nowym Targiem, dofinansowanie otrzymały m.in. Gmina Czarny Dunajec (4 mln 100 tys. zł na remont stacji kolejowej, budowę platformy widokowej na Bachledówce, czy rozbudowę tras rowerowych), Jabłonka (4 mln zł, przebudowa drogi gminnej Jabłonka-Chyżne), Łapsze Niżne (3 mln zł na doposażenie lodowiska plenerowego, montaż ścianek wspinaczkowych, zakup sprzętu do wypożyczalni nart biegowych oraz frezu do tworzenia tras), Czorsztyn (3 mln 600 tys. na przebudowę dróg, chodników, parkingów oraz budowę strefy rekreacyjnej), Gmina wiejska  Nowy Targ (8 mln zł na rozbudowę drogi w Waksmundzie oraz przebudowę budynku na obiekt hotelowy przy Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej), Rabka-Zdrój (ok. 5 mln na rewitalizację rynku i utworzenie strefy rekreacyjnej), czy Szaflary (3 mln 760 tys. m.in. na przebudowę zabytkowej wikarówki na pracownię tradycji). 

Pełna lista zadań, które uzyskały dofinansowanie: http://www.malopolska.uw.gov.pl/Docs/Małopolskie gminy górskie.pdf

źródło: MUW w Krakowie

W MOK-u rozpoczęto prace wykończeniowe

 

os 25.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również