Kamery live
prognoza pogody

Podwyższony stan wód na Podhalu

29 kwietnia 2019 20:02
Wyciszenie Włącz dźwięk

O ile ma padać przez cały tydzień, o tyle zdaniem IMGW nie ma obaw co do tego, aby rzeki na Podhalu wylały. Jeszcze rano na rzece Czarny Dunajec poziom wody sięgał ponad 220 cm wysokości, teraz opada i jest to obecnie już niecałe dwa metry.

Zdjęcie: Rzeka Biały Dunajec

To nie jest nic nadzwyczajnego, ale zaniepokojonych uspokajamy. O północy, kiedy poziom wód na Podhalu był najwyższy, stacje pomiarowe IMGW zanotowały w rzece Czarny Dunajec 234 cm, a w Dunajcu 236 cm. Stan ostrzegawczy w obu rzekach wynosi kolejno 260 cm i trzy metry. Aby Straż Pożarna musiała podjąć działania zabezpieczające mieszkańców przed podtopieniami, poziom wody musiałby przekroczyć stan alarmowy – a ten wynosi 3,5 metra oraz 380 cm wysokości.

Co więcej meteorolodzy przewidują, że poziom wód w rzekach systematycznie będzie opadać – i to mimo padającego w kolejnych dniach deszczu.

Również same opady nie nastręczają obawą prognostyków. Stacja pomiarowa na kowańcu odnotowała średnio 32,4 mm wody na dobę. To daleko do rekordu z ulewy z 1997 roku, która zapoczątkowała tzw. Powódź Tysiąclecia. Wówczas, przy deszczu który trwał tydzień, zanotowano 108,5 mm wody na dobę.

/ps/

Piotr Starmach 29.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również