Kamery live
prognoza pogody

Podróż w czasie czyli Dzień Patrona Szkoły Stanisława Staszica

30 kwietnia 2017 09:41

27 kwietnia społeczność szkolna Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu obchodziła Dzień Patrona Szkoły Stanisława Staszica, działacza oświecenia, którego mottem były słowa „Być narodowi użytecznym”. Wydarzenie to dało możliwość zebranym przenieść się w czasy XVIII wieku za sprawą kostiumów z epoki oraz ciekawej i barwnej scenerii.

Podróż w czasie czyli Dzień Patrona Szkoły Stanisława Staszica

Po raz pierwszy w historii szkoły w przedstawieniu wzięli udział również nauczyciele, którzy wspólnie z uczniami wcielali się w role oświeceniowych postaci przybliżając historię życia i twórczości wybitnego Polaka i patrioty jakim był Stanisław Staszic. Przy akompaniamencie epokowej muzyki z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przedstawiono architekturę, sztukę, kulturę oświecenia oraz sylwetkę patrona szkoły.

Zachwyt widowni wzbudziło zaprezentowanie na żywo przez nauczycieli i uczniów mody tamtych czasów. Okazałość strojów – niezwykle bogatych i pięknie zdobionych – była wypełnieniem całości aranżacji.

Przedstawienie miało również charakter dydaktyczny. Zaprezentowano sceny satyr Ignacego Krasickiego „Żona modna” i „Pijaństwo”, ukazujących obraz życia XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej i ośmieszających największe wady szlacheckie. Bardzo duże wrażenie zrobiło odczytanie testamentu Stanisława Staszica i jego przesłania, które zostawił dla potomnych.

Wspólne obchody Dnia Patrona Szkoły zwiększyły poczucie przynależności uczniów i nauczycieli do społeczności szkolnej, pogłębiły wiedzę historyczno – literacką, kreując pozytywny wizerunek szkoły w środowisku lokalnym.

źródło (tekst i zdjęcia): ZSTiP Nowy Targ

NT24TV 30.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również