Kamery live
prognoza pogody

Ogólnopolski konkurs wiedzy historycznej w Zakopanem. Pytania? Niczym z “Milionerów”

11 listopada 2021 15:15

Znamy laureatów tegorocznej – 14 edycji konkurs wiedzy historycznej “Podhalańskie, Spiskie i Orawskie drogi do niepodległości”. Impreza, którą swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda była bardzo mocno obsadzona młodzieżą z niemal całej Polski. Tym razem tematem wiodącym był rok 1920 oraz Polacy, którzy wsławili się w bitwach o wolną Europę.

Ogólnopolski konkurs wiedzy historycznej w Zakopanem. Pytania? Niczym z

W konkursie wzięło udział 17-trzyosobowych zespołów z Kórnika (woj. wielkopolskie), Sopotu, Białego Dunajca, Jabłonki, Kościeliska, Poronina i Zakopanego oraz powiatów łowickiego, kartuskiego, świdnickiego, poznańskiego i hrubieszowskiego, rawickiego, nowotarskiego, tatrzańskiego i sopockiego. Uczniowie szkół mieli za zadanie odpowiedzieć na 15 pytań.

Duda napisał list

Konkurs rozpoczął się od zaśpiewania przez uczestników Hymnu Polski oraz odczytania przez starostę tatrzańskiego, Piotra Bąka listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Wraz z listem prosto z Warszawy przesłana została polska flaga.

Pytania były naprawdę trudne…

Biorący udział w konkursie uczniowie mieli za zadanie podać stopnie wojskowe dowodzących w walkach żołnierzy, podać imiona i nazwiska, a także znać daty i miejsca potyczek. Pojawiły się także pytania w postaci odgadnięcia postaci prezentowanych na fotografiach.

Nie zabrakło także pytań z akcentami typowymi dla regionu Podhala. – Kto jest autorem zawołania: „Jakby co, kieby co, kany co, abo co – to my som!”.

W pytaniach podkreślono także niezwykłą determinację żołnierzy spod Tatr. – Na słowa Józefa Piłsudskiego „Komendancie, trochę butów i marsz naprzód” Andrzej Galica odpowiedział „Butów nie mam, zdobędziecie je sobie na wrogach. A to drugie może nadejdzie”.

Wyniki. Wygrywa Kórnik oraz powiat tatrzański

Wśród szkół podstawowych wygrała szkoła z Kórnika zdobywając 42 punkty. Na drugim miejscu z liczbą 40 punktów uplasował się Poronin, a trzecie miejsce zdobyli uczniowie z Białego Dunajca osiągający wynik 35 punktów.

Wśród szkół średnich bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z powiatu tatrzańskiego zdobywając 56 punktów. Jednak drugie i trzecie miejsce rozstrzygnęła dopiero dogrywka pomiędzy powiatami łowickim i kartuskim, które dobyły po 52 punkty.

 “Budujemy świadomość”

– Tegoroczna 14-ta edycja konkursu Podhalańskie, Spiskie i Orawskie drogi niepodległości ma bardzo duży wymiar. Aż 17 zespołów z różnych powiatów i gmin z nami konkuruje, a honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej, który skierował do nas list i przekazał flagę – mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański.  – Konkurs był budowany stopniowo. Kluczem jest, że w każdym powiecie partnerskim, a także gminach, które są w składzie tych powiatów są nauczyciele historii, którzy nie pierwszy raz uczestniczą w tym konkursie. Staramy się, aby ten konkurs miał bardzo atrakcyjny przebieg, aby był z tym związany ciekawy pobyt w Zakopanem i atrakcyjne nagrody.

Jak dodaje starosta już więc sam udział w finale jest dla młodzieży nagrodę. Co więcej zespół jurorów jest bardzo kompetentny.  – W tym roku mamy metodyka nauczania historii, mamy przedstawiciela IPN-u, mamy oficera Wojska Polskiego i nauczyciela historii, a więc pytania są przygotowywane w taki sposób, aby młodzież, która otrzymuje wcześniej materiały na płycie mogła je wykorzystać i odpowiadać na pytania, które czasami się podchwytliwe – zakończył starosta.

Przemysław Bolechowski 11.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również