Kamery live
prognoza pogody

Od lipca w PPUZ – nabór na kierunek lekarski. Minister Czarnek przyjechał z podwójnym prezentem

Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Z promesą na 3 miliony zł i obietnicą podjęcia w lipcu decyzji o uruchomieniu kierunku lekarskiego odwiedził dziś Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.   

Kierunek lekarski byłby spełnieniem aspiracji Uczelni, która zamierza również starać się o status Akademii Nauk Stosowanych. Jak precyzował minister, od października w Nowym Targu mogłoby zacząć medyczne kształcenie 45 studentów. W intencji resortu uruchamianie kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych ma zmniejszyć odczuwalny nie tylko w Polsce deficyt lekarzy i poprawić dostępność do ich usług. Ministerialne szacunki wskazują na brak ok. 60 tys. lekarzy. Zdarzają się przypadki, gdy jako lekarze p.o.z. pracują osoby ponad 80-letnie. Za ten permanentny i dotkliwy deficyt minister wini nie tyle emigrację kadr medycznych, co „ultraelitarność” systemu medycznego kształcenia, który nie jest w stanie przyjąć absolwentów szkół średnich nawet z najlepszymi wynikami. Jak twierdzi minister, już w teraz na kierunkach lekarskich w uczelniach zawodowych kształci się więcej studentów niż w uczelniach medycznych. Taki trend budzi pewne kontrowersje, ale od 2021 roku te pierwsze mają już prawo otwierania kierunków lekarskich.    

– Musimy odpowiedzieć na potrzeby regionu i mieszkańców, gdyż jesteśmy powołani do kształcenia, także lekarzy – deklarowała podczas konferencji prasowej pełniąca obowiązki rektora dr Bianka Godlewska-Dzioboń.

3-milionowa promesa ma natomiast być znakiem wsparcia resortu dla 30 wyższych szkół zawodowych w Polsce, które rozszerzają swoją ofertę edukacyjną. Przy jej wręczeniu asystowali ministrowi posłanka Anna Paluch i senator Jan Hamerski.

W przypadku „Podhalanki” kierunek lekarski byłby już 23-cim. Żeby go uruchomić i rozwijać, nie jest Uczelni konieczna własna baza kształceniowa – jak np. Collegium Medicum w łonie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystarczą możliwości Instytutu Medycznego, którym kieruje dr hab. Hubert Wolski i porozumienia z najbliższymi szpitalami. W obecności mediów wstępne porozumienia tego typu podpisali z Uczelnią dyrektorzy szpitali w Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Nowym Targu i Zakopanem oraz prywatnych klinik. Uczestniczyli w tym również przedstawiciele władz powiatu i miasta. Dodajmy, że od 2019 roku PPUZ dysponuje działającym od 2019 roku Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznych.  

 

Wniosek o kierunek lekarski, który przygotowała i złożyła „Podhalanka”, liczy ponad 400 stron. To efekt zaangażowania kadr Instytutu Medycznego, Instytutu Zdrowia pod kierunkiem dr n. med. Bogumiły Lubińskiej-Żądło i pracowników administracji. Takie też grono podczas konferencji odebrało pamiątkowe podziękowania.

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 16.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Luzak 18:47 14.07.2023

A gdzie kadry? Gdzie szpitale kliniczne? Specjalistyczne pracownie patomorfologii, anatomia,itp. Jeden dr hab. i dwóch dr to podstawa kadrowa? Otwarcie kierunku wbrew opinii komisji akredytacyjnej to duże ryzyko dla przyszłych studentów. Jak mają wyglądać zajęcia kliniczne w tych powiatowych szpitalach w żadnym stopniu nie dostosowanych do przyjęcia studentów? Czego nauczą się studenci w adoptowanych na potrzeby komercyjnie punktach Almediki?

Zobacz również