Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ gospodarzem Mistrzostw Europy w boksie?

2 grudnia 2022 13:34

Choć nie było to pierwotnie planowane, Miasto Nowy Targ “z rezerwy” znalazło się w gronie miejsc wytypowanych do współorganizacji 3. Igrzysk Europejskich, jakie zaplanowane są w Krakowie i Małopolsce w dniach 21 czerwca-2 lipca 2023 roku. Jak się okazało, Nowemu Targowi przypadła organizacja sportowej imprezy o najwyższej wadze – zawodów bokserskich kobiet i mężczyzn o randze Mistrzostw Europy. Wydarzenie miałoby odbyć się w obiekcie Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu na przełomie czerwca i lipca. 

Nowy Targ gospodarzem Mistrzostw Europy w boksie?

fot. arch. nowytarg24.tv

Duże wyzwanie, ale i szansa

O udział Nowego Targu w Igrzyskach Europejskich zapytał podczas sesji radny Jacenty Rajski

– Nowy Targ nie był brany pod uwagę przy pierwszym planowaniu – wskoczyliśmy z rezerwy. W Nowym Targu planowane jest rozegranie boksu kobiet i mężczyzn. To na pewno duże wyzwanie, zawody mają odbyć się na Miejskiej Hali Lodowej – poinformował burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha Nasze rozmowy i zabiegi pana dyrektora dotyczą tego, żeby pozyskać pieniądze ze spółki Igrzyska Europejskie, bądź też z województwa małopolskiego na doprowadzenie tego obiektu, a zwłaszcza zaplecza szatniowego i generalnie otoczenia obiektu, żeby ci zawodnicy mogli mieć dobre warunki do przygotowania, przebrania się, do korzystania tego zaplecza. Jest przygotowany cały kosztorys potrzebnych nakładów – tutaj niestety na początku nie byliśmy planowani, dlatego nie dostaliśmy pieniędzy z pierwszego rozdania ministerstwa, ale teraz staramy się te pieniądze pozyskać. Jest przychylność pana marszałka Witolda Kozłowskiego, żeby te pieniądze pozyskać z budżetu woj. małopolskiego. Sejmik ma w grudniu na ten temat debatować. Jeżeli dobrze pójdzie, to mam nadzieję, że pozyskamy te środki w takiej ilości, że nie trzeba będzie stawiać zaplecza kontenerowego przy szatni, które będzie rozebrane, ale żeby wyremontować wszystkie szatnie, zakupić podłogę sportową – coś, co potem zostanie i będzie służyło naszym sportowcom. 

Nowy Targ dostał imprezę z rezerwy, ale o najwyższej randze sportowej

-Wiadome, czasu jest niewiele, Igrzyska planowane są w czerwcu, natomiast dostaliśmy imprezę niejako z rezerwy i w ostatniej chwili, ale chyba dostaliśmy imprezę o najwyższej randze sportowej, bo zawody bokserskie mają mieć rangę Mistrzostw Europy. Zawodnicy, którzy przyjadą rywalizować do Nowego Targu, będą starać się również o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie, tak więc ranga na pewno bardzo, bardzo wysoka. To nie jest tak, że to są “jakieś tam” zawody, których nikt nie chce – mówię w kontekście dyskusji, że “po co Kraków, po co Małopolska ma organizować te igrzyska” – podkreślił pan burmistrz – Dostaliśmy duże wyzwanie, jeżeli chodzi o sprostanie tym wymogom, a czasu jest niewiele, ale pan dyrektor intensywnie pracuje, żeby przygotować przetargi i jeżeli tylko będzie zapewnienie tych środków to ruszyć z przetargami, wykonawstwem prac w hali lodowej, gdzie miałaby być arena zmagań kobiet i mężczyzn w boksie. Może niedługo będzie można już oficjalnie ogłosić, że mamy Mistrzostwa Europy w boksie. 

Jesteśmy otwarci na współpracę

O to, jak to się stało, że włączono Nowy Targ w ostatniej chwili do miast-organizatorów Igrzysk, zapytaliśmy dyrektora MCSiR Krzysztofa Łapsę:

-Organizatorzy szukali dużej hali między Krakowem, a Zakopanem i wybór padł na Miejską Halę Lodową. My jesteśmy zawsze otwarci, żeby współpracować. Prowadzone są rozmowy, mam nadzieję, że uda się, by przy okazji tych mistrzostw, skorzystał i nasz obiekt – mówił pan dyrektor, na razie nie zdradzając kwot, zawartych w kosztorysie – Sejmik województwa małopolskiego ma to uchwalać w grudniu, jeśli będzie zatwierdzona kwota, będziemy dostosowywać działania do środków, jakie otrzymamy. 

os 02.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również