Kamery live
prognoza pogody

„Czerwone Gitary” w Mieście. Ikona polskiej muzyki wciąż na topie

10 października 2023 08:03

NOWY TARG. „Czerwone Gitary” to historia polskiego bigbitu. Legendarna grupa z Krzysztofem Klenczonem, potem Sewerynem Krajewskim w składzie, naszą scenę muzyczną podbiła ponad pół wieku temu. Teraz kultowy zespół odbywa „platynowe” koncerty z okazji 55-lecia istnienia w 138 naszych miastach. Zawitał i do Nowego Targu.

„Czerwone Gitary” w Mieście. Ikona polskiej muzyki wciąż na topie

Oczywiście ze swoimi największymi hitami z lat 60-tych i 70-tych. „Czerwone Gitary”, o których nazwie przesądził kolor posiadanych instrumentów – wylansowały m.in. takie przeboje jak „Biały krzyż”, „Płoną góry płoną lasy”, „Kwiaty we włosach potargał wiatr”, „Ciągle pada”, „Historia jednej znajomości”, nostalgiczna „Anna Maria” czy „Nikt na świecie nie wie”, „Takie ładne oczy” i „Dozwolone do lat 18”.

W swojej długiej karierze zespół wsławił się wydaniem 15 albumów studyjnych, wieloma nagrodami zdobytymi w kraju i za granicą, m.in. na opolskim Festiwalu, złotymi płytami i Marmurowym Krążkiem za największą ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii.

Do legendy „Czerwonych Gitar” należy to, że muzycy i wokaliści barykadowali się w garderobach przed naporem fanek. Dzisiejszy skład zespołu (Jerzy Skrzypczyk – założyciel grupy, perkusja, śpiew; Mieczysław Wądołowski – śpiew, gitara akustyczna; Arkadiusz Wiśniewski – gitara basowa i śpiew; Dariusz Olszewski – gitara solowa, śpiew) może nie doświadcza tak żywiołowych skutków popularności, ale koncerty w Polsce (i w Nowym Targu również) pokazują, jak wciąż lubiane, nieśmiertelne są styl i piosenki „Czerwonych Gitar”. 

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

Anna Szopińska 10.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również