Elektryczny Baca. Wydano książkę o Andrzeju Dziubku, liderze De Press
Już jest! Pachnąca świeżym drukiem książka Bartłomieja Barta Dyrcza „ELEKTRYCZNY BACA. Andrzej Dziubek autoryzowana biografia”, opowiadająca o słynnym muzyku, liderze De Press. Spotkania autorskie zaplanowano na 29 lipca (sobota) – Żywiec Rynek – Tydzień Kultury Beskidzkiej oraz 30 lipca (niedziela) – Orawa Zubrzyca Górna Muzeum OPE – Święto Borówki!

„ELEKTRYCZNY BACA. Andrzej Dziubek autoryzowana biografia” – napisana żywym, dosadnym językiem opowieść prowadzona przez narrację samego lidera DE PRESS i HOLY TOY, wciąga nas w głąb świata legendarnego artysty od wczesnego dzieciństwa, czasów młodości, przez ucieczkę z PRL, po scenę muzyczną, sławę i powrót do orawskich korzeni. Andrzej Dziubek jedna z najoryginalniejszych postaci norweskiej i polskiej sceny muzycznej, w książce odsłania swoje dobre i złe chwile życia. Biografia wykorzystuje niepublikowane wcześniej materiały z osobistych archiwów Dziubka, oraz zawiera kody QR do mało znanych nagrań i performansów. Jakie były koleje jego losu? Jak je przeżywał? Czy muzyka i twórczość są drogą do prawdziwej wolności?
O okładce
Autorem zdjęcia na okładce jest Robert Laska, artysta fotograf. Jego portrety przyciągają od pierwszego wrażenia, poruszają emocje, a niepowtarzalna atmosfera i oddanie charakteru osoby portretowanej sprawiają, że wizerunki zostają na długo w pamięci. Na okładce wykorzystano kolaż zdjęć zrobionych podczas trasy koncertowej De Press w 1992 roku. Na zdjęciu ukazany jest portret Andrzeja Dziubka połączony z jego postacią na scenie w charakterystycznych portkach góralskich. W swoim portfolio artysta posiada portrety między innymi: Kory Jackowskiej, Kazika, Macieja Maleńczuka, Liroya, Moniki Brodki, czy Zbigniewa Wodeckiego, a także wielu innych artystów, sportowców i znanych ludzi.
W biografii wykorzystano nigdy dotąd nie publikowane zdjęcia z archiwum rodzinnego Andrzeja Dziubka, jego pierwszy list do rodziców po ucieczce z Polski z obozu dla uchodźców, a także fragmenty długoletniej korespondencji z rodzicami. Dzięki tym materiałom pozycja jest wyjątkowa i w żywy sposób pokazuje wewnętrzny świat bohatera. Swoje zdjęcie udostępnił również ceniony fotograf Bartłomiej Jurecki znany z książki „Twardy jak skała” w której portretował polskich górali.
Wypowiedzi autora – Bartłomiej Bart Dyrcz
„Odbiorcy muzyki De Press, Holy Toy, Andrzeja Dziubka, to kilka pokoleń, ludzie żyjący w latach 70-tych, 80-tych, 90- tych i pierwszych dekadach XXI wieku. To bardzo kreatywny i twórczy artysta, który w każdej z tych dekad był bardzo widoczny i wywierał wpływ na pokolenia. Do dzisiaj nie pozwala o sobie zapomnieć”.
„Biografia Dziubka, to podróż przez życie artysty pokazująca wolność twórczą na tle codziennego życia. Ale też trud i rozterki człowieka rozdartego pomiędzy dwoma różnymi kulturami – Norwegii i matki Polski. Klucz do życia Andrzeja Dziubka, to świat widziany oczami artysty. Pokazanie jak stał się wolny i niezależny. Perspektywa czasu, dekad, walka o wolność i zmiana systemu uzmysławia drogę jaką musieliśmy przejść jako kraj.”
„Postać Andrzeja Dziubka była mi bardzo bliska. Słuchałem Holy Toy i De Press w czasach licealnych i studenckich na początku lat 90-tych. Przyszedłem do niego z dobrymi intencjami, byłem fanem jego muzyki, ale znałem też swój warsztat opisu rzeczywistości, to pozwoliło chyba, że Andrzej mi zaufał, wyczuł intuicyjnie, że jest to dobry czas na podsumowanie swojego ciekawego życia. Jego niesztampowy los i zwroty sytuacji są dobrą kanwą opowieści. Zwroty akcji, to podstawa w scenariuszu sztuki. A takie było życie Andrzeja, za każdym razem kiedy wydawało się, że jest już wszystko na dobrej drodze następował zwrot w jego życiu. To bierze się chyba z tego, że jest osobowością bardzo otwartą na świat i wydarzenia które przychodzą”.
Podczas każdej z rozmów z Andrzejem – pisanych sesji, miałem wrażenie, że odkrywamy coś ważnego. Czy był to kontakt z miejscem, osobą, opowiadanym wydarzeniem zawsze była w tym jakaś intuicja, jakiś „boski plan” na jego życie. Te zmagania jednak kształtowały go i pozwalały się rozwijać. Mam poczucie, że nie ma w tej biografii wielu wątków, ludzi, którzy się z bohaterem zetknęli w życiu, ale świadomie oddałem jemu i jego pamięci głos, żeby zbudować wewnętrzny kolaż. To nie miała być rozprawa naukowa na temat muzyki De Press, Holy Toy czy zebrania wszystkich opinii ludzi, którzy mają coś o nim do powiedzenia, tylko to miała być książka żywa, życie widziane jego oczami. Pozycja łatwa do czytania dla przeciętnego czytelnika, który zakulisowo poznaje wewnętrzne życie artysty, który podlega takim samy prawom jak każdy inny śmiertelnik. Są jednak pewne wartości, pewna intuicja, która pozwala się wznieść ponad przeciętność i to jet to „klu” życia twórczego.
Bardzo ważne było dla mnie jego przywiązanie do korzeni i tradycji. Kraj z którego uciekł, nie stał mu się obcy. Pomimo ucieczki, góralskie korzenie i geny cały czas go wewnętrznie drążyły. Książka stwarza pole do myślenia, do analizowania i zastanawiania się dlaczego właśnie tak bohater postąpił, czy nie lepiej było wybrać inną łatwiejszą drogę. Mamy do czynienia z artystą, który ma w dorobku około 50 płyt rożnego rodzaju, jego utwory były nowatorskie, łączyły rock z folkiem kiedy jeszcze się wtedy innym nie śniło takie powiązanie. Od punk rocka, folku, po Żołnierzy Wyklętych.
Wypowiedzi Andrzeja Dziubka
„Bartek Dyrcz jest bardzo komunikatywnym pisarzem. Kiedy mi zaproponował ten projekt powiedziałem TAK, bo już wcześniej myślałem o czymś takim. Bywał u mnie dość często. Ja miałem jakby kranik na czole, odkręcałem go, no i lało się z niego. Mieliśmy dobrą zabawę. Kukułka kukała za moim oknem, a Juhas mój pies siedział obok nas i nasłuchiwał”.
„Najciekawsze było, kiedy Bartek przyjeżdżał do mnie, miał ze sobą zawsze psi rarytas, żarcie dla mojego psa Juhasa, to była dla niego uczta”.
„Dla mnie to była jakby spowiedź z przeszłości, chciałem się jej pozbyć. Nie wiem co mnie czeka, jeszcze przyjdą sytuacje wariackie w moim życiu. Nie lubię się powtarzać. Lubię improwizować”.
O autorze – Bartłomiej Bart Dyrcz
Bartłomiej Dyrcz (ur. 2 sierpnia 1977 w Zakopanem) – pisarz i malarz, specjalizujący się w malarstwie abstrakcyjnym oraz utworach literackich opartych na lokalnej historii. Realizuje także scenografię filmową i teatralną. Za liczne publikacje i działalność historyczną odznaczony Medalem „Pro Patria” 2018. W 2021 roku otrzymał stypendium Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w ramach którego wraz z Jarosławem Banaszkiem napisał scenariusz filmu fabularnego „Piekło” opartego na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury, publikacja „Dziejopis. Kliszczacki Trójkąt” (2022). Finalista konkursu wraz z Janem Polewką „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa”, za scenariusz „Objętość Duszy”. Dwukrotnie wyróżniony w Konkursie o Konkurs o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Finalista konkursu Lexmark European Art Prize 2004. Finalista konkursu Obraz Roku 2005 magazyn Art & Business. W latach 2011–2016 związany z Teatrem Groteska. Jest również historykiem i autorem książek o tematyce związanej z historią dworów ziemiańskich i kościołów oraz biografii „Zapomniane rękopisy” 2016 i „Urywki życia: 2018.
O Wydawcy
Oficyna Artystyczna Astraia została założona przez Rafała Monitę w 2006. Od tej pory wydawnictwo działa prężnie, wydając wartościowe książki z dziedziny muzyki, historii sztuki, literatury związanej z Podtatrzem, poezji i inne. Książki o wysmakowanej szacie graficznej, dostrzeżone przez czytelników i znawców. Główne działy to: książki muzyczne, góry, albumy oraz literatura związana z regionem Podtatrza. Ambicją wydawnictwa są książki wydane starannie, zarówno pod względem edytorskim, jak i merytorycznym. Astraia jest podmiotem aktywnie działającym w dziedzinie muzyki, zarówno jako wydawnictwo promujące literaturę muzyczną, jak też jako organizator i współorganizator festiwali muzycznych. Liczne tytuły zostały wydane przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Książki, Marszałka Województwa Małopolskiego. Wydawnictwo współpracowało także m.in. z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Stowarzyszeniem Historyków Sztuki, Związkiem Podhalan oraz innymi instytucjami państwowymi, samorządowymi i prywatnymi. Współpracuje również z krakowskimi, i nie tylko, instytucjami kultury, także na niwie wspólnych działań promocji muzyki.
„ELEKTRYCZNY BACA. Andrzej Dziubek autoryzowana biografia”, autora – Bartłomiej Bart Dyrcz https://astraia.pl/produkt/elektryczny-baca/
Komentarze