Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale z 1. nagrodą w 38. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego

22 października 2022 13:41

Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale z Nowego Targu powrócił w sumie z trzema ważnymi nagrodami zdobytymi podczas 38. Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Świlczy na Podkarpaciu – to 1. miejsce w kategorii grup tanecznych, a także Grand Prix i 3. miejsce w kategorii par tanecznych. Gratulacje!

Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale z 1. nagrodą w 38. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego

Konkurs o bogatej tradycji, od lat wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałka województwa podkarpackiego, odbył się w miniony weekend. Konkurencja była spora – na scenie GCKSiR w Świlczy (z siedzibą w Trzcianie) zaprezentowało się 13 grup tanecznych (z czego 3 dziecięce) i 19 par tanecznych. Uczestnicy reprezentowali w sumie 6 różnych województw: małopolskie, śląskie, łódzkie, świętokrzyskie, mazowieckie i podkarpackie, łącznie 400 ludowych tancerzy reprezentujących folklor różnych części Polski. Było to prawdziwe święto tańca i muzyki ludowej w najlepszym wydaniu.

Koncert galowy i wręczenie nagród dla zwycięzców miało miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, które jest organizatorem konkursu.

Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale”, działający przy PPUZ w Nowym Targu zajął 1. miejsce ex aequo w kategorii grup tanecznych, zdobywając nagrodę  pieniężną w wysokości 4 tys. zł ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Imponujące nagrody zdobyli także członkowie nowotarskiego zespołu, którzy zaprezentowali się w kategorii „pary taneczne”: Natalia Truta i Paweł Skupień, którzy zajęli 3. miejsce oraz Anna Skupień i Daniel Szewczyk, zdobywając nagrodę Grand Prix. Tancerze zdobyli nagrody pieniężne w wysokości – odpowiednio -700 i 2 tys. zł, ufundowane przez dyrektora WDK w Rzeszowie.

-Członkowie Komisji pragną z satysfakcją podkreślić coraz wyższy poziom prezentowanych programów tańców ukazujących specyfikę kulturową poszczególnych regionów. Na uwagę zasługują zwłaszcza te prezentacje form tanecznych, które osadzone zostały w szerszym kontekście społeczno-kulturowym. Cieszy nas coraz większe zainteresowanie tradycjami tanecznymi wśród dzieci i młodzieży.  Pragniemy zwrócić uwagę na konieczność prezentowania w czasie konkursu tańców oddających charakter i tradycję własnych regionów. Wszystkim uczestnikom przypominamy, że istotnym elementem oceny prezentacji jest tradycyjny strój odpowiednio dobrany do prezentowanej sytuacji – czytamy w protokole z posiedzenia konkursowego jury, w którym zasiedli dr hab. Tomasz Nowak – etnomuzykolog, antropolog tańca, przewodniczący jury, dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel -etnograf, Piotr Kulka – etnolog, choreograf oraz Patryk Rutkowski – etnolog, choreograf.

Jury przypomniało i podkreśliło także, że idea konkursu nawiązuje do Zaleceń Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. „Wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej grup regionalnych stanowi główne przesłanie spotkań konkursowych. Przy tej okazji wykonawcy i odbiorcy konfrontują wartości własnego dziedzictwa w różnorodnym kontekście kulturowym. Konkurs spełnia ważną rolę edukacyjną i promującą kulturę regionów Polski”. 

źródło, zdjęcia: WDK Rzeszów, PPUZ 

os 22.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również