Nowa wystawa w Muzeum Podhalańskim
W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowy Targu otwarto w czwartek nową wystawę fotograficzną „Genealogiczna podróż mojego taty, Nowy Targ 1936”. Wernisaż był poprzedzony wykładem Kingi Urbańskiej na temat polskiej emigracji oraz metod poszukiwania swoich przodków zagranicą. Połączono się także on-line z Phyllis Zych Budką, córką tytułowego bohatera wystawy – Stanisława Zycha.

Głównym bohaterem wystawy jest Stanisław Zych, który w lipcu 1936 roku, jako 23-letni mężczyzna przypłynął transatlantykiem „Batory” do Polski wraz z grupą ponad 100 polsko-amerykańskich harcerzy. Spędził wówczas wiele dni u swoich nowotarskich krewnych, rozpoczynając tym samym poszukiwania swoich przodków na Podhalu. Tę pracę kontynuuje do dziś jego córka Phyllis Zych Budka, która swoim zaangażowaniem zainspirowała do podjęcia tematu genealogii w takiej właśnie formie przez nowotarskie muzeum.
„Kto wie, może ktoś z was okaże się moim kuzynem” – mówiła podczas spotkania on-line, zachęcając do kontaktu wszystkie osoby, które mogłyby wesprzeć ją w poszukiwaniu rodzinnych korzeni.
Wystawę przygotowała Barbara Bełtowska, za graficzne opracowanie odpowiadał Gabriel Wolski. Niemal wszystkie fotografie pochodzą z archiwów rodzinnych Phyllis Zych Budki.
Wernisaż był poprzedzony ciekawy wykładem Kingi Urbańskiej – historyka, genealoga, prezesa i założycielki firmy Your Roots in Poland („Twoje korzenie w Polsce”), powstałej z myślą o osobach polskiego pochodzenia, mieszkających w Polsce i poza jej granicami, którzy chcieliby odkryć historię swojej rodziny. Prelegentka opowiadała o historii polskiej emigracji w XIX i XX wieku oraz dzieliła się fachową wiedzą na temat sposobów poszukiwania informacji o swoim przodkach w internecie. A platform do prowadzenia takiego genealogicznego researchu jest kilka. Jako ciekawostkę można podać fakt, że te bardziej zaawansowane pomagają nie tylko odszukać takie informacje, jak data i miejsce przyjazdu, czy miejsce ostatniego zarejestrowanego pobytu w danym miejscu, ale również dają możliwość wglądu w zdjęcie statku, na którym nasz przodek przypłynął na przykład do Stanów Zjednoczonych.
Wystawę można obejrzeć do końca listopada.
Komentarze