Krakowiacy, Lachy i Górale. Opowieść o strojach wsi małopolskiej
22 kwietnia na terenie skansenu w Wygiełzowie odbyło się spotkanie poświęcone unikalnemu wydawnictwu – „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej”. Osią wydarzenia była promocja tomu I Krakowiacy Zachodni. W spotkaniu wzięła udział Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

„Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej” to unikalne wydawnictwo ukazujące urodę, bogactwo i różnorodność tradycyjnych, świątecznych strojów oraz codziennych ubiorów chłopskich noszonych niegdyś w małopolskich wsiach od Krakowa po Zakopane, od Zawoi po Gorlice.
-Wydawnictwo „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej” to prawdziwa skarbnica wiedzy o tradycji Małopolski. Gratuluję i dziękuję raz jeszcze twórcom dzieła za tę wielką, z taką pieczołowitością wykonaną pracę i zarazem tak ciekawą, atrakcyjną formę opowieści i publikacji. Warto pamiętać o starych tradycjach, zwyczajach, kulturze i pasjach, które kształtowały minione pokolenia. A strój jest przecież czymś bardzo nam wszystkim bliskim, często unikalnym, charakterystycznym dla danego miejsca i epoki. Różnorodność i piękno stroju ludowego to na pewno jeden z elementów lokalnej i regionalnej tożsamości. To również barwna wizytówka Małopolski – mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Podczas piątkowego spotkania, którego organizatorami byli Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół, zaprezentowano to oryginalne wydawnicze przedsięwzięcie oraz tom I – „Krakowiacy Zachodni”. Artystyczne popołudnie uświetniły też występy grup śpiewaczych Bolęcanie, Zdrojanki, Kopiéniocki oraz Kapela Kopiénioki z Igołomi.
Składający się z 10 tomów album „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej” jest efektem realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu projektu badawczo-dokumentacyjnego pod nazwą Małopolska Źródłem Tradycji, finansowanego z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.
– Strój od zawsze pełnił w tradycyjnej społeczności wiejskiej niezwykle ważną rolę. Demonstrował przynależność do stanu chłopskiego i do swojej lokalnej grupy. Po ubiorze rozpoznawano zamożność, pozycję społeczną oraz stan cywilny. Świąteczny, paradny – noszony podczas ważnych wydarzeń i uroczystości – spełniał rozliczne funkcje obrzędowe. Strój bujnie się rozwijał i ewoluował na przestrzeni lat. Najstarsze ubiory miały proste, archaiczne kroje, naturalne kolory oraz skromne, choć wysmakowane, zdobnictwo. Z czasem wprowadzano coraz więcej przemysłowych barwnych, wzorzystych tkanin oraz bogatszą ornamentykę – opisują animatorzy kultury z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Dodając, że na terenie dzisiejszego województwa małopolskiego istniało dawniej bez mała trzydzieści odmian wiejskiego stroju odświętnego w obrębie kilkunastu zamieszkałych tu grup etnograficznych. – Tę niezwykłą różnorodność i bogactwo staraliśmy się oddać w wydawnictwie „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej” – zaznaczają wydawcy.
Więcej informacji o wydawnictwie „Krakowiacy, Lachy i Górale – stroje wsi małopolskiej” można znaleźć na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
źródło, fot. UM WM
Komentarze