Kamery live
prognoza pogody

43. edycja Konkursu im. Jana Sunderlanda – góry magiczne

3 lipca 2024 18:53

NOWY TARG – ŚWIAT. Każdy, kto odwiedzi Wieżę Wodną na stacji kolejowej, może cieszyć oczy plonem 43. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez fotograficznych w Europie.

 

43. edycja Konkursu im. Jana Sunderlanda – góry magiczne

Formuła Konkursu organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury od 1980 r. łączy profesjonalistów i amatorów, a pokonkursowa wystawa jest jedną z najpiękniejszych wystaw fotografii artystycznej. Te prestiżowe zmagania fotografików są objęte patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i Burmistrza Nowego Targu. Wystawie pokonkursowej zawsze towarzyszy znakomity graficznie katalog projektu Gabriela Wolskiego. Na zdjęciach czarują majestatem, mistyką, urokiem Tatry, Gorce, Pieniny, Alpy, Dolomity, Himalaje, góry Islandii i obu Ameryk. Prócz polskich fotografików, w Konkursie uczestniczyli Belgowie, Hiszpanie, Francuzi, Węgrzy, Czesi, Słowacy oraz po jednym autorze z Włoch i Rumunii.

Nad zakwalifikowaniem zdjęć nad wystawę pokonkursową i wyborem laureatów pracowało jury w składzie: Małgorzata Krystyna Dołowska, prezes Fotoklubu RP, przedstawiciel FIAP Polska – przewodnicząca; Marcin Bawiec – fotografik AFIAP, MDPSA, QPSA, Gabriel Wolski – artysta plastyk, grafik komputerowy MCK Nowy Targ i Stanisław Krzak – komisarz Konkursu. Niezmiennie imponujący poziom nadesłanych prac przesądził o trudności tego wyboru. Doskonała jakość techniczna szła bowiem w parze z artystycznymi walorami fotograficznych przedstawień.

Konkurs miał tego roku 62 uczestników. Na wystawie znalazły się zdjęcia 30 autorów. Innowacją tegorocznej edycji było to, że nie nagradzano zestawów fotografii, tylko pojedyncze zdjęcie. Jurorzy – prócz jakości – brali pod uwagę temat, kadr, oryginalność ujęcia.

I nagrodę (8.000 zł) i Złoty Medal FIAP zdobył Piotr Lisowski z Radymna w Podkarpackiem, za fotografię Secedy w Dolomitach, czyli pracę „Razem raźniej” o niezwykłych walorach malarskich, wykonaną z użyciem teleobiektywu do astrofotografii.

II nagrodą (3.000 zł) i Srebrnym Medalem FIAP cieszy się Łukasz Malinowski z Krakowa, autor zjawiskowej, czarno-białej fotografii „Prześwit”.

III nagroda, z Brązowym Medalem FIAP trafiła w ręce Marcina Kęska z pobliskiego Gronkowa – za również czarno-białe, bardzo graficzne zdjęcie „Tatrzańscy pielgrzymi 4”. 

Medale Fotoklubu RP – od Złotego po Brązowy – uhonorowały z kolei kolorowe fotografie Bolesława Walczyka, Tomasza Urbana i Marka Gawora.

Laureat Nagrody Burmistrza Nowego Targu to Radek von Hirschberg, autor czarno-białej, opowiadającej pewną historię fotografii „Prawda gór”.

Z kolei zdobywcą Odznaki FIAP „Best Author” jest Marek Gawor z Radomia, autor największej ilości zdjęć nagrodzonych w tej edycji Konkursu i serii „Magicznych Pienin”.

Grono autorów z wyróżnieniem FIAP jest już natomiast międzynarodowe: Chantal Daoust – Belgia, Vladimír Vlček – Słowacja oraz czterech fotografików polskich: Jerzy Działkowski, ks. Zbigniew Pytel (który po tatrzańskim już zapowiada następny albumowy tryptyk, tym razem krakowski), Piotr Grochala i Radek von Hirschberg.

Zmienne, fantastyczne, malowane światłem oblicze gór to cud natury przybliżany, zatrzymywany dla nas w kadrze przez fotografików, którzy z determinacją pięli się w górę i nieraz długo, cierpliwie czekali na złoty moment. Albo w jednej chwili potrafili dostrzec to, co umknęło innym.

(asz)

Fot. z wernisażu – Paweł Kos

Dla Stanisława Krzaka, komisarza Konkursu – serdeczne podziękowania za udostępnienie elektronicznych oryginałów nagrodzonych zdjęć.

Anna Szopińska 03.07.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również