Kamery live
prognoza pogody

Zniknęła reklama, została konstrukcja

17 sierpnia 2018 10:16

Zniknęła kontrowersyjna reklama, jaka pojawiła się niecałe 2 tygodnie temu przy zakopiance na tzw. “patelniach” w Chabówce. Reklama była bulwersująca ze względu na swoje gabaryty, zasłaniała widoki na Luboń Wielki, w dodatku – jak przyznał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu – okazała się samowolą budowlaną. 

Zniknęła reklama, została konstrukcja

Reklama na patelniach z powodzeniem może posłużyć za jeden z jaskrawszych przykładów problemu, z jakim borykamy się w całej przestrzeni publicznej w Polsce. Na Podhalu jest on wyrazistszy o tyle, że szpetota reklam tutaj to nie tylko kwestia estetyki samego billboardu, ale również poważna, wizualna szkoda dla największego waloru turystycznego tej ziemi – górskiego krajobrazu, który jest po prostu zasłaniany.

W celu uwolnienia podhalańskiego krajobrazu od szpecących reklam i billboardów, województwo małopolskie zainicjowało już w zeszłym roku projekt “Montevideo – widzę góry”. Do udziału w nim zaproszone zostały wszystkie gminy, których tereny leżą wzdłuż zakopianki. Idea zaproponowana przez marszałka jest prosta – chodzi o to, aby w pasie 200 m od jezdni Zakopianki w obszarze niezabudowanym i 50 metrów w obszarze zabudowanym obowiązywał całkowity zakaz ustawiania reklam.

Projekt Montevideo bezpośrednio związany jest z wprowadzoną przed trzema laty sejmową ustawą krajobrazową, która dała gminom narzędzie do walki z reklamową samowolką na ich terenie. Miasto Nowy Targ od samego początku przodowało w pracach nad uporządkowaniem reklamowego bałaganu, już od zeszłego roku przygotowując projekt tzw. uchwały reklamowej, poprzedzony społecznymi konsultacjami. Projekt został już pozytywnie zaopiniowany przez marszałka.

Montevideo – widzę góry – małopolska inicjatywa

Co istotne, projekt „Montevideo” będzie uwzględniał również przyszły przebieg zakopianki – budowana obecnie droga od samego początku będzie objęta nowymi przepisami, chroniącymi ją przed reklamową samowolką.

/os

os 17.08.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również