Kamery live
prognoza pogody

Zmarł I Wicewojewoda Małopolski Józef Leśniak

4 maja 2022 20:42

Nie żyje Józef Krzysztof Leśniak, pochodzący z Limanowej  polityk, samorządowiec, poseł na Sejm VIII kadencji, a od trzech lat –  wicewojewoda małopolski. Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 54 lat.

Zmarł I Wicewojewoda Małopolski Józef Leśniak

“Zapamiętam go na zawsze jako wspaniałego i odważnego człowieka, oddanego Polsce i Swojemu regionowi. Niech spoczywa w pokoju” – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

“To dla nas wszystkich ogromna strata. Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci Józefa Leśniaka, I Wicewojewody Małopolskiego. Dla niego zawsze najważniejsza była Polska. Był wielkim patriotą, oddanym sprawie naszej Ojczyzny. Służba Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – tak postrzegał swoją misję w Urzędzie Wojewódzkim jako I Wicewojewoda Małopolski. Zawsze służył mi radą i wsparciem. Odszedł otoczony rodziną i przyjaciółmi. Gdy w ostatnich godzinach odwiedzałem Go w szpitalu, choć bardzo cierpiał, resztką sił był w stanie się uśmiechnąć, potrafił dać nam nadzieję… Panie Wojewodo, dziękuję za Twój Patriotyzm, przywiązanie do Polski i tytaniczną pracę dla niej. Będziemy zawsze pamiętać o Twoim zaangażowaniu. Składam najszczersze wyrazy współczucia Żonie, Synowi, Siostrze, Bratu oraz całej Najbliższej Rodzinie” – napisał Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Józef Leśniak urodził się 6 marca 1968 roku w Limanowej. Był absolwentem Université Nancy 2 (kierunek: literatura współczesna) oraz Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych – Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (kierunek: politologia). Ukończył także studia podyplomowe typu MBA „Zarządzanie gospodarką europejską” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Swoją ścieżkę zawodową rozpoczął od pracy w Wydziale ds. Edukacji, Młodzieży i Sportu merostwa Villers-les-Nancy. Był też tłumaczem języka polskiego m.in. w Radzie Departamentalnej regionu Meurthe-et-Moselle. Był również stażystą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz pracował w Agencji Rynku Rolnego. W latach 1998-2015 związany był z firmami międzynarodowymi, w których pełnił m.in. funkcje dyrektora ds. kontroli i zarządzania nieruchomościami (Auchan Polska Sp. z o.o. – Immochan) i dyrektora ds. rozwoju i strategii (Dories Aria Sp. z o.o.).

W latach 2010-2015 zasiadał w Radzie Powiatu Nowosądeckiego. Był również posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji (2015-2019). Pełnił funkcje: wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, członka Komisji Finansów Publicznych i Komisji Infrastruktury oraz wiceprzewodniczącego Polskiej Sekcji Zgromadzenia Parlamentarnego Frankofonii.

Podczas VIII kadencji Sejmu, równolegle do pracy parlamentarnej w Polsce, był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. Reprezentował Państwo Polskie w pracach Komisji ds. Politycznych i Demokracji. 5 grudnia 2019 roku objął stanowisko II wicewojewody małopolskiego, po roku został I wicewojewodą. Miał żonę i syna. 

os 04.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również