Kamery live
prognoza pogody

Zarząd Województwa obradował w Nowym Targu

1 września 2018 17:41
Wyciszenie Włącz dźwięk

Nowy Targ był kolejnym przystankiem na trasie wyjazdowych posiedzeń Zarządu Województwa Małopolskiego. O najważniejszych zrealizowanych i planowanych inwestycjach na Podhalu, a także na terenie całej Małopolski, z lokalnymi samorządowcami rozmawiali marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. “Przyjeżdżamy z pytaniem prowokującym: jaki macie pomysł na powiat nowotarski na najbliższe 10-15 lat?” – pytał marszałek Jacek Krupa. A pomysłów nie brakowało. W dyskusji pojawił się m.in. temat pilnego udrożnienia ul. Ludźmierskiej oraz rozwoju Aeroklubu Nowy Targ.

Podczas posiedzenia, w którym wzięli udział również pochodzący z Podhala radni wojewódzcy, podsumowano dotychczasowe działania samorządu województwa na rzecz rozwoju regionu, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu nowotarskiego, zwłaszcza pod kątem wykorzystania funduszy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 i 2014-2020. Podkreślano, że aż 80% Małopolan jest zadowolonych z miejsca, w którym żyje.

-Małopolska to region wielu możliwości. W naszym województwie od kilku lat realizujemy z sukcesem wiele projektów, z których codziennie korzystają mieszkańcy całej Małopolski – budujemy nowe obwodnice miast i setki kilometrów tras rowerowych, skutecznie walczymy ze smogiem, a także wspieramy przedsiębiorców i pomagamy rozwijać innowacje w ich firmach – mówił marszałek Jacek Krupa i dodał, że wiele z tych działań nie byłoby możliwych, gdyby nie wsparcie pochodzące ze środków unijnych. – W sumie w ramach aktualnej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 mamy do wykorzystania ogromną kwotę niemal 13 miliardów złotych. Pieniądze te trafiają do wszystkich zakątków regionu, także na Podhale. 

Jak dodał wicemarszałek Stanisław Sorys, dzięki środkom z RPO zmienia się oblicze Podhala, co widzą nie tylko mieszkańcy, ale też wszystkie osoby, które odwiedzają okolicę. – Dziś Podhale jest nie tylko ważnym ośrodkiem na turystycznej mapie całej Polski, ale także miejscem, gdzie prężnie rozwija się gospodarka. W ciągu ostatnich siedmiu lat liczba firm w powiecie nowotarskim wzrosła aż o 13,4 proc – pod koniec 2017 r. działało tu ponad 16 tys. firm, co dało powiatowi nowotarskiemu bardzo wysokie, trzecie miejsce w skali całej Małopolski. Z sukcesem wykorzystują one możliwości, które dają im środki unijne, stosując coraz częściej innowacyjne rozwiązania oraz aktywnie współpracując z partnerami z zagranicy.

Podczas spotkania rozmawiano dużo o transporcie.

-Kluczowa dla nas jest strategia w zakresie transportu w powiecie. My sobie bez tego nie poradzimy – zaznaczał starosta nowotarski Krzysztof Faber. Starosta wspomniał też o Podhalańskiej Kolei Regionalnej i podnoszonym już wcześniej pomyśle przedłużenia linii do Rabki Zdroju.

Marszałek z wizytą na dworcu kolejowym w Nowym Targu

Wśród inwestycji realizowanych dzięki RPO, wymieniono też m.in. budowę tras rowerowych Velo Małopolska (za kwotę 50 mln zł). Do 2020 roku w Małopolsce ma istnieć łącznie 600 km tras rowerowych.

-Stajemy się powoli rowerową stolicą Polski – mówił z dumą marszałek Jacek Krupa.

Przypomniano również, jak ważną rolę odgrywają ekodoradcy, którzy niosą pomoc mieszkańcom Podhala, m.in. przy przygotowaniu wniosków o dofinansowanie wymiany starych i nieekologicznych pieców. W sumie, ekodoradcy działający w pięciu gminach powiatu nowotarskiego (Rabka-Zdrój, Łapsze Niżne, Spytkowice, gm. Nowy Targ i m. Nowy Targ), udzielili ponad 41 tys. takich porad. Informacje o tym, jak dbać o nasze powietrze i środowisko, dotarły też do ponad 2 tys. dzieci – w sumie przeprowadzono warsztaty w 72 szkołach i przedszkolach. To jednak nie jedyne działania z myślą o najmłodszych i ich zdrowiu – już w przyszłym miesiącu do 111  przedszkoli i żłobków powiatu nowotarskiego trafią oczyszczacze powietrza, kupione dzięki środkom z budżetu województwa.

Celem spotkania z lokalnymi samorządowcami, przedstawicielami ngo, różnych instytucji i środowisk było jednak przede wszystkim zapoznanie się z bliska z problemami i potrzebami powiatu – tak, aby można było je wziąć pod uwagę przy tworzeniu planów strategicznych dla Województwa Małopolskiego na okres po 2020 roku.

Przyjeżdżamy tu do was z pytaniem prowokującym: jaki macie pomysł na powiat nowotarski na najbliższe 10-15 lat? Ważne jest dla nas, żeby znać wasze plany i implementować je do strategii do 2030 roku. Mniej więcej za rok sejmik pochyliłby się nad planem, uchwalając go. Mamy więc trochę czasu, aby ta strategia nie była tylko strategią sejmiku, ale żebyście wy również się z nią identyfikowali – mówił marszałek Jacek Krupa – Małopolska jest bardzo różnorodna, uwarunkowań rozwojowych jest dużo, różnią się od siebie. Ważne jest znalezienie optymalnego rozwiązania. Chcemy zmienić podejście na bardziej funkcjonalne niż administracyjne – zapewniał marszałek.

Zaprezentowano założenia Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020, o której mówił Janusz Sepioł, pełnomocnik zarządu województwa ds. aktualizacji tego dokumentu, a następnie odbyła się dyskusja, w której głos wziął m.in. wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek. 

– Dziękuję, że Nowy Targ jest wpisany wraz z Zakopanem jako te dwie metropolie połączone Podhalańską Koleją Regionalną i że jest podkreślone, że nastąpi wzmocnienie funkcji jako ponadlokalnych ośrodków usług publicznych z uwzględnieniem usług wyższego rzędu, czyli edukacja, ochrona zdrowia i kultura. Jest brany pod uwagę szeroki aspekt wykorzystania potencjału rozwojowego miasta Nowy Targ – myślimy tu o turystyce, czyli przemyśle czasu wolnego. Myślimy tu o obiektach sportowych – konkretnie o Centrum Sportów Lodowych, które mamy nadzieję, że w przyszłości stanie się krajowym ośrodkiem sportów zimowych. Mamy taką nadzieję i ku temu zmierzamy.

Wśród zgłaszanych zadań, jako priorytet pojawiła się kwestia ul. Ludźmierskiej:

-Mamy bardzo niedrożną ul. Ludźmierską, jest tam ogromny ruch. To droga wojewódzka Nowy Targ – Krowiarki. Musimy tutaj wspólnymi siłami wpływać na firmę przygotowującą dokumentację projektową, by to udrożnienie i przebudowa przejazdu kolejowego w ciągu drogi wojewódzkiej spełniła nasze oczekiwania – apelował wiceburmistrz Waldemar WojtaszekWnioskowaliśmy, by już na dzień dzisiejszy zostały podjęte działania – my wpisaliśmy je do strategii. Są to dwie rzeczy: wykonanie lewoskrętu z ul. Ludźmierskiej na ul. Kolejową w kierunku dworca kolejowego. Myślę, że to pomoże nam usprawnić komunikację. Druga sprawa dotyczy naszego wniosku o tzw. obwodnicę zachodnią miasta Nowy Targ, czyli połączenie ul. Ludźmierskiej  z ul. Krakowską. Trafił on na listę rezerwową, my ten wniosek ponawiamy, by z listy rezerwowej zadań przesunąć je na listę priorytetową. Ma to bardzo duże znaczenie dla miasta i regionu.

Kolejnym istotnym dla miasta wnioskiem złożonym przez wiceburmistrza Nowego Targu Waldemara Wojtaszka z prośbą o wpisanie do strategii województwa, był ten związany z modernizacją nowotarskiego aeroklubu poprzez budowę utwardzonego pasa startowego. Założenia projektu, oparte na przygotowanej w 2016 roku koncepcji zagospodarowania terenu lotniska i jego rozwoju, przedstawiał sam prezes Aeroklubu Nowy Targ, Paweł Kos. Podstawą w/w koncepcji jest utrzymanie funkcji sportowej lotniska, rozszerzonej o funkcję General Aviation, czy ruchu z zakresu lotnictwa biznesowego.

-Nie mówimy tutaj w żadnym wypadku o drugich Balicach, tak jak się to kiedyś określało. Priorytetem dla nowotarskiego lotniska – podobnie jak dla każdego lokalnego – jest droga startowa. Jej utwardzenie otwiera nam okno na świat. Wydajemy miliony na drogi publiczne, a na lotnisku wystarczy kilometr, by otwarło się ono praktycznie na cały świat przekonywał prezes Aeroklubu Nowy Targ, Paweł Kos – W kolejnej części należałoby zmodernizować drogi kołowania, drogi postojowe, rozszerzyć zakres stacji paliw, ale także lądowisko dla śmigłowców. Na naszym lotnisku bardzo często lądują śmigłowce z VIP-ami i niestety, przy nieodpowiedniej pogodzie, nasi goście brodzą w błocie. Nakłady na takie lądowisko są stosunkowo niewielkie, a utwardzenie go powinno być takim etapem zerowym, już dawno powinno się wydarzyć. Nasze lotnisko oferuje dzisiaj unikalne produkty turystyczne związane ze sportami lotniczymi, one funkcjonują tylko praktycznie przez 6-7 miesięcy w roku – mowa o lotach szybowcowych, samolotowych, balonowych i skokach spadochronowych. Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski, bo takich widoków żadne lotnisko w Polsce nie ma.

Prezes Kos przekonywał, że nowotarskie lotnisko zasługuje na rozwój, co wpłynie pozytywnie na turystykę i gospodarkę w całym subregionie, z uwzględnieniem obu powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego.

-Lokalne lotniska w całej Polsce rozwijają się bardzo szybko – mówił prezes Paweł Kos, podając przykłady z innych województw – Nie chciałbym, aby Małopolska została tutaj na szarym końcu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w całym województwie mamy jedynie trzy lotniska sportowe o nawierzchni trawiastej – jednym z nich jest właśnie Nowy Targ – a nie ma żadnego z utwardzoną drogą startową. Bardzo proszę, aby w strategii pojawiło się wyraźnie nowotarskie lotnisko.

Przypomnijmy, że strategia rozwoju województwa jest podstawowym i najważniejszym dokumentem samorządu województwa, określającym obszary, cele i kierunki interwencji polityki rozwoju, prowadzonej w przestrzeni regionalnej.

Prezentacja pdf

/os

Nowatorska Klikuszowa z dużą nagrodą

os 01.09.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również