Kamery live
prognoza pogody

Zakaz palenia węglem w Nowym Targu?

Takiego rozwiązania domaga się dziesięć alarmów smogowych z Małopolski, w tym aktywiści z Stolicy Podhala. Apele w tej sprawie skierowane zostały nie tylko w władz poszczególnych miejscowości, ale także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolski – informuje Polski Alarm Smogowy.

Zakaz palenia węglem w Nowym Targu?

Fot. Archiwum

W ostatnich dniach stacja monitoringu powietrza w Nowym Targu niemal codziennie notuje wysokie stężenie pyłów zawieszonych PM10, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu. Tylko w poniedziałek normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone były siedmiokrotnie.

Teraz aktywiści z Nowotarskiego Alarmu Smogowego wystosowali apel o wprowadzenie zakazu palenia węglem na terenie miasta. Wraz z nimi o podobny zakaz wnioskują alarmy smogowe z Chełmka, Czernichowa, Krzeszowic, Niepołomic, Oświęcimia, Wieliczki, Zabierzowa, Zakopanego i Zielonek. W uzasadnieniu aktywistów z Wieliczki czytamy: “Na terenie miasta i gminy Wieliczka od 1 lipca 2017 roku obowiązują przepisy uchwały antysmogowej dla Małopolski. Niestety przepisy te w naszej gminie nie są wdrażane w wystarczający sposób. Dotychczas Gmina Wieliczka wprowadziła niektóre elementy polityki antysmogowej m.in. dopłaty do wymiany pieców, informacja mieszkańców. Pomimo realizacji tej polityki, stan powietrza w gminie Wieliczka nie uległ żadnej zauważalnej poprawie i nadal jest bardzo zły, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia”.

Według informacji prasowej Polskiego Alarmu Smogowego, aktywiści apelują także o pilne wprowadzenie zakazu instalacji źródeł ogrzewania na węgiel w nowo powstających budynkach, remontowanych kotłowniach, w których dochodzi do wymiany źródła ogrzewania oraz w przypadku wymiany starych kotłów i pieców węglowych.

W walce ze smogiem – pomoże premier?

Smog w Nowym Targu – największy w Polsce

/źródło: PAS/

/ps/

 

Piotr Starmach 27.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

4 komentarze
*ANONIM* 18:58 28.11.2019

To wogóle nie palmy w piecach bendzie git

mimi 11:31 29.11.2019

Masz rację nie palcie !

Jarek 15:27 28.11.2019

Tak ci aktywiści to tak naprawdę nic pożytecznego nie umieją zrobić tylko apele wysłać i wszystko. A miasto Kraków jak wyszło na zakazie palenia węglem. Dalej jest źle i co teraz zabronią, może pierdnąć nie będzie można.

Lech 08:34 28.11.2019

Niech zakaz dotyczy okolicznych miejscowości , ludzie tam palą byle czym , spalają śmieci, kuśnierze wełnę i odpady skór. Wszystko potem wiatr przenosi nad miasto, które jest w dolinie . Sprawdzać wywóz śmieci, bo zniszczyły środowisko przez wyzwalanie śmieci do lasu, w w miejsca nie do tego przeznaczone. Ponadto stare kopcące disle I wjazd ilości samochodów do miasta . Widać jak miasto jest zatłoczone.

Zobacz również