Kamery live
prognoza pogody

Wyjątkowi goście na sesji rady powiatu

1 kwietnia 2023 21:47

Podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Nowotarskiego samorządowców odwiedzili wyjątkowo goście – w programie posiedzenia było bowiem złożenie gratulacji Iwecie Faron, Witoldowi Skupniowi oraz Panu Krzysztofowi Plewie za wyniki i osiągnięcia sportowe.

Wyjątkowi goście na sesji rady powiatu

Gratulacje, kwiaty, dyplomy oraz nagrody pieniężne wręczyli Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz oraz Wiceprzewodniczący: Józefa Guziak i Jan Komorek. Szczególne podziękowania otrzymała Pani Zofia Faron – Mama Iwety oraz Sołtys wsi Obidowa oraz Prezes Klubo Sportowego Zoma-Team Pan Marcin Niewiarowski.

Iweta Faron urodziła się w 1999 roku, pochodzi z Obidowej.  Paraolimpijka, biathlonistka i biegaczka narciarska, uczestniczka zimowych igrzysk paraolimpijskich w klasie zawodniczek stojących. Zaczęła sportową karierę w wieku 8 lat, kiedy pożyczyła sprzęt od Brata. Trafiła do sportu dzięki mamie, która zainteresowała zawodniczkę  narciarstwem biegowym i to właśnie ona w pierwszych latach nią pokierowała. Profesjonalne treningi zaczęła w 2015 roku, będąc członkiem kadry narodowej. Jest zawodniczką Klubu Sportowego „Zoma-Team Obidowiec-Obidowa”.

Do największych sukcesów Iwety zaliczyć można 5 miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w sprincie biathlonowym oraz 6 miejsce w sztafecie mieszanej również na Igrzyskach w Pekinie w 2022r. Do tych sukcesów dołączyć można także: 4 podium Pucharów Świata, 5 oraz kilkukrotne 6 miejsce na Mistrzostwach Świata oraz kilkanaście złotych medali Mistrzostw Polski. Studiuje na kierunku “Zarządzanie bezpieczeństwem” na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jej ulubionym sportowcem jest Norweżka startująca w biegach narciarskich Marit Bjoergen.

Motto życiowe Iwety: Dziś zrób to czego innym się nie chce, a jutro będziesz miał to czego inni pragną.

Witold Skupień urodził się w 1989 roku, pochodzi z Kluszkowiec. Paraolilpijczyk, biegacz narciarski i biathlonista. W wyniku nieszczęśliwego wypadku w 2001 roku stracił częściowo obydwie ręce. Przygodę ze sportem rozpoczął w wieku 23 lat dzięki Marianowi Damianowi – medaliście paraolimpijskiemu, który zachęcił go do spróbowania narciarstwa. W 2012 roku trafił do Klubu Sportowego „Start Nowy Sącz” i zaczął profesjonalnie trenować biegi narciarskie. Rok 2016 to zmiana na Klub Sportowy „Zoma-Team Obidowiec-Obidowa” i od tego czasu to nieustanne pasmo sukcesów Zawodnika. W kadrze zadebiutował w 2014 roku podczas Pucharu Świata w Vuokatti. W styczniu tegoż roku w Obersdorfie złamał obojczyk. Uczestniczył w dwóch zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Soczi i Pjongczangu. Największymi sukcesami Witolda jest drugie miejsce w sprincie techniką dowolną podczas Pucharu Świata 2017 w Finsterau. Do jego osiągnięć zaliczyć można również: Wicemistrzostwo Świata w Lillehammer w 2022 roku,  5 miejsce w Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie w 2022, 6 miejsce w sztafecie mix z Iwetą Faron w Pekinie. W tym roku zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo świata w biegach narciarskich podczas Mistrzostw Świata w Paranarciarstwie Biegowym, rozegranych w szwedzkim Ostersund – otrzymując złoty medal za bieg na dystansie 18 km techniką klasyczną oraz srebrny medal na dystansie 10 km techniką dowolną. Jego ulubionym sportowcem jest norweski biegacz narciarski Petter Northug. Jego zainteresowaniami są: piłka nożna i słuchanie muzyki.

Motto życiowe Witolda: Musisz pracować ciężej i ciężej, aby stać się lepszym i lepszym.

Krzysztof Plewa urodził się w 1975 roku , pochodzi ze Sromowiec Niżnych. Paraolilpijczyk, biegacz narciarski, biathlonista i kolarz ręczny. Zawodnik Klubu Sportowego VeloActiv Kraków. Po wypadku w 2013 roku rozpoczął treningi na handbike a w 2020 roku treningi na nartach biegowych. Uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich w paranarciarstwie biegowym w Pekinie w 2022 roku – 11  miejsce w sztafecie open, 14 miejsce w biegu średnim indywidualnie, 23 miejsce w sprincie indywidualnie. Do największych sukcesów Krzysztofa zaliczyć trzeba: 8 miejsce sztafety podczas Mistrzostw Świata w Lillehammer w 2022 roku, 3 miejsce w kolarstwie w Mistrzostwach Europy w Austrii w 2022 roku. Sukcesy tegoroczne Zawodnika: 5 miejsce w biegu długim stylem klasycznym w Ostersund oraz tytuł Mistrza Polski w biegu średnim stylem dowolnym w Klikuszowej.

Motto życiowe Krzysztofa: Do utraty tchu.

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

os 01.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również