Kamery live
prognoza pogody

Wszystko wskazuje na to, że miejska biblioteka będzie wreszcie miała swoją siedzibę. I to w samym centrum!

Burmistrz Nowego Targu potwierdził, że nieruchomość przy rynku, jaką miasto zamierza nabyć w najbliższym czasie jest inwestycją pomyślaną pod kątem zlokalizowania tam głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. “Jest to prestiżowa lokalizacja dla biblioteki, a przeniesienie jej do rynku wprowadziłoby trochę ożywienia” – powiedział dziś burmistrz Grzegorz Watycha. Radości z tego rozwiązania nie kryje dyrektor MBP Danuta Wojdyła. Koszt nieruchomości to nieco ponad 4 mln zł. Środki na adaptację kamienicy miasto zamierza pozyskać z narodowego programu rozwoju czytelnictwa lub w ramach unijnych projektów związanych z rewitalizacją 

Wszystko wskazuje na to, że miejska biblioteka będzie wreszcie miała swoją siedzibę. I to w samym centrum!

Metraż budynku leżącego pod adresem Rynek 4, gdzie docelowo przeniesiona byłaby główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, to 504 m2, powierzchnia użytkowa wynosi 772 m2, powierzchnia zabudowy – 289 m2, a kubatura – 3407 m3. Do tego dochodzi garaż, stanowiący odrębny budynek. Do tej pory w kamienicy zlokalizowana była placówka banku Pekao S.A.

Nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa, a zakup dotyczy prawa użytkowania wieczystego. Prawo pierwokupu ma tutaj starosta powiatu nowotarskiego, jako reprezentant Skarbu Państwa. Trzeba jednak zaznaczyć, że Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu pełni również funkcję powiatowej. Nowotarska książnica, mimo 75-letniej historii istnienia, nigdy nie miała swojej własnej siedziby. Teraz ma na nią  szansę – i to w samym centrum miasta. Radości z takiego obrotu sprawy nie kryje dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Danuta Wojdyła, pomysł podoba się też większości radnych. 

-Jest to prestiżowa lokalizacja dla biblioteki, przeniesienie do rynku wprowadziłoby też trochę ożywienia. Wprowadzilibyśmy instytucję, która generowałaby pewien ruch odwiedzających w centrum, odwiedzający bibliotekę byliby odbiorcami innych usług w rynku – powiedział burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – Powierzchnia jest wystarczająca, większa niż obecna, a przy adaptacji jest możliwość poszerzenia, rozbudowy parteru w kierunku podwórza, by zrobić letnią czytelnię, czy salę. Dokumentacja projektowa pokaże jak wykorzystać te elementy, z których bank nie korzystał. Jest to solidna, przedwojenna budowla w dobrym stanie. Uważam, że to dobra inwestycja, pojawiło się to niespodzianie. Taka była państwa sugestia, aby poszukiwać nieruchomości na terenie miasta, którą można zaadaptować – przypomniał dociekliwym radnym – Uważam, że jest to dobry zakup.

Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Spraw Lokalowych Paweł Maczek mówił o możliwościach pozyskania dofinansowania na adaptację budynku dla potrzeb biblioteki – to m.in. narodowy program rozwoju czytelnictwa, nadzorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale też projekty unijne związane z rewitalizacją centrum miasta.

Jeśli uda się sfinalizować zakup zgodnie z planem, nieaktualny stanie się wcześniejszy zamysł budowy nowego obiektu biblioteki przy ul. Kopernika. Uchwała w sprawie zakupu prawa wieczystego użytkowania nieruchomości będzie podjęta przez radnych w poniedziałek, 13 marca.

Rynek 4 – czy to tu znajdzie lokalizację Miejska Biblioteka?

os 08.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Robert 14:05 09.03.2023

Pekao S.A to jeden bank PKO BP S.A to drugi bank Nie ma w Polsce banku PKO S.A..Spółka podlegającą pod miasto aż prosi o jakąś poprawność.

Zobacz również